Яструби Трампа: які перспективи відкриваються для України з новими призначеннями в адміністрації Білого дому
Світ зупинився в очікуванні, які призначення на важливі посади оголосить новообраний президент США Дональд Трамп. Адже саме від рішень цієї супердержави залежатиме подальша доля людства, і ключову роль у цьому відіграє склад нової команди Білого дому.
Першим майбутнім призначенням Дональда Трампа стала досвідчена політична діячка Сьюзі Уайлз, яка обійме посаду керівника апарату Білого дому.
NY Times повідомляє, що ця жінка колись працювала з Рональдом Рейганом та відіграла ключову роль у цьогорічному поверненні Трампа до Білого дому. До того ж, Сьюзі Уайлз стане першою жінкою, яка обійме цю посаду.
Вона є дочкою футбольної легенди Пета Саммеролла, мамою двох доньок та бабусею. Її кар'єра стартувала в 1970-х, коли вона працювала в Вашингтоні, беручи участь у виборчих кампаніях Рональда Рейгана. Згодом Уайлз зайняла різні посади у лобістській компанії Ballard Partners.
Однією з визначних рис цієї жінки є те, що, на відміну від багатьох інших співробітників Трампа, вона уникає уваги громадськості та воліє залишатися в тіні. Під час виступу Трампа 6 листопада, коли він святкував свою перемогу на виборах, він двічі намагався переконати Уайлз підійти до мікрофону, але вона рішуче відмовилася. Трамп, у свою чергу, захоплюється її здатністю зберігати спокій і називає її "крижаною леді".
Кажуть, що Трамп обрав її не лише завдяки їх тривалим зв'язкам, але й через те, що вона добре обізнана з його родиною та має відповідний досвід для ефективного управління Білим домом. Її таланти стали очевидними в умовах хаотичного робочого стилю Трампа, який змінив чотирьох начальників штабу перед початком свого першого терміну на посаді президента.
Уайлз брала участь у президентських виборах Трампа в 2016 та 2020 роках. Спочатку вона виконувала менш важливі ролі, проте згодом стала ключовою фігурою в організації його кампанії на повернення до Білого дому у 2021 році. Після поразки Трампа на виборах 2020 року та його відходу з посади, вона залишилася єдиним стратегом у його команді.
Особливість роботи Уайлз полягала в тому, що вона забезпечила Трампу підтримку серед латиноамериканців та афроамериканців - електорату, який традиційно голосує за демократів. У Білому домі роль начальника штабу традиційно вважається однією з найвпливовіших після президента, оскільки ця людина керує порядком денним і служить свого роду воротарем для президента.
Вчора були оголошені нові призначення в команді Трампа.
"Заступник глави Апарату Білого дому з політичних питань Стівен Міллер, який у період з 2017 по 2021 рік виконував обов'язки старшого радника президента Дональда Трампа, тепер займатиме ключову позицію в новій адміністрації, відповідальній за втілення імміграційної програми", - зазначила посол України в Сполучених Штатах Оксана Маркарова.
За інформацією, яку вона надала, радником з національної безпеки стане Майк Волтц - колишній полковник Національної гвардії, що раніше працював радником президента Трампа у цій же сфері. Він має понад 24 роки служби в збройних силах США, протягом яких виконував бойові місії в Афганістані, на Близькому Сході та в Африці. У 2018 році він був обраний до Палати представників США.
Відомо, що Волтц виступає за подальшу підтримку України. Влітку 2022 року у складі групи конгресменів він відвідував нашу країну та закликав президента США Джо Байдена направити Києву більше військової допомоги. Але вже у вересні 2023 року виступив проти подальшого фінансування України, якщо США й надалі нестимуть основні витрати, поки такі європейські країни, як, наприклад, Німеччина, платять набагато менше.
Новообраний президент має намір призначити на посаду міністра оборони Піта Хегсета, який є одним з ведучих популярної ранкової програми новин Fox & Friends на каналі Fox News. Цей кандидат має досвід служби у Національній гвардії та брав участь у військових операціях в Афганістані, Іраку та на базі Гуантанамо. Він нагороджений двома бронзовими зірками та відзнакою "Бойовий піхотинець" за свою службу в Іраку та Афганістані. Крім того, Хегсет очолював організацію правозахисників ветеранів Concerned Veterans for America.
Директором ЦРУ призначать Джона Раткліффа, який раніше був республіканцем у Палаті представників від Техасу та обіймав посаду директора Національної розвідки в адміністрації Дональда Трампа.
Крісті Нойем, губернаторка Південної Дакоти, стане Міністром внутрішньої безпеки в адміністрації Трампа, зробивши історичний крок як перша жінка на цій високій посаді.
Постійним представником Сполучених Штатів в Організації Об'єднаних Націй призначено Еліз Стефанік, яка представляє 21-й округ штату Нью-Йорк у Конгресі. Від 2021 року вона обіймає посаду голови Республіканської конференції Палати представників, що є четвертим за важливістю місцем серед республіканців у цій палаті.
Новим державним секретарем можуть призначити сенатора з Флориди Марко Рубіо.
Відомо, що ще в 2017 році він висловлював підтримку надання Україні оборонної летальної зброї. Рубіо зазначав, що допомога Києву сприяє стратегічній рівновазі і не провокує конфлікти, тоді як слабкість відкриває можливості для агресії. Однак у квітні 2024 року він став одним із 15 республіканців, які проголосували проти виділення 61 млрд доларів на допомогу Україні. У своїх останніх висловлюваннях щодо України він зауважив, що конфлікт зайшов у глухий кут і потребує термінового вирішення.
Не залишився без посади і бізнесмен-мільярдер Ілон Маск - він разом із підприємцем Вівеком Рамасвамі очолить новий департамент з питань урядової ефективності - для аудиту всього федерального уряду.
Експерти вже оцінюють, яким чином нові призначення можуть вплинути на стосунки між США та Україною.
"У Києві ситуація залишиться досить стабільною та комфортною з нинішніми посадовими особами в сфері національної безпеки. Ті, хто намагається розповсюджувати наратив страху в столиці, переслідують свої власні інтереси і завдають Україні більше шкоди," – зазначив експерт з міжнародних відносин та президент Yorktown Solutions Даніель Вайдіч у коментарі для Politiko.
Публікація акцентує на тому, що недавні рішення Трампа в період його першого президентства свідчать про намір впроваджувати більш суворі заходи проти експорту енергетичних ресурсів з Росії, які фінансують її військову діяльність та сприяють зміцненню відносин з іншими супротивниками США, зокрема Іраном і Китаєм.
Зокрема, у своїх нещодавніх інтерв'ю Майк Волтц, який може стати радником Трампа з питань національної безпеки, висловив критику на адресу адміністрації Байдена за її недостатні зусилля у боротьбі з лазівками в російському експорті нафти і газу. Це, на його думку, суперечить стратегії попереднього уряду Трампа, яка була спрямована на посилення енергетичних санкцій проти Росії.