Як Норвегія виявилася під тиском з боку сусідніх країн і опозиційних сил через брак підтримки Україні.
Серед західних держав, що підтримують Україну під час війни, особливе місце займають так звані нордичні країни - Данія, Швеція, Норвегія і Фінляндія. Їхня підтримка має вплив і видається доволі значною.
Проте насправді існують сумніви щодо "нордичної допомоги" навіть серед самих цих країн.
Зокрема, обсяги допомоги Україні спровокували дискусії у Норвегії та звинувачення на адресу норвезького уряду.
Досліджуючи обґрунтованість критики на адресу Норвегії та оцінюючи, яку підтримку отримує Україна від цієї країни та інших регіональних партнерів, ознайомтеся з матеріалом Ірини Кутєлової та Сергія Сидоренка з "Європейської правди". У статті під назвою "Союзник України, що виграв від війни: чому Норвегія допомагає ЗСУ багато, але недостатньо" розглядаються ключові аспекти цієї теми. Пропонуємо короткий огляд основних думок статті.
Нещодавно, вперше в історії, було проведено публічні дебати між представниками урядів чотирьох скандинавських країн: Норвегії, Данії, Швеції та Фінляндії.
Головною темою обговорення стала війна, розв'язана Росією проти України.
На питання про те, чому багата Норвегія надає Україні найменше допомоги серед держав регіональної "четвірки" норвезький міністр закордонних справ Еспен Барт Ейде відповів: "Якби ми стояли тут рік тому, Норвегія була б на першому місці. Зараз на першому місці Данія". Він привітав з цим свого данського колегу Ларса Люкке Расмуссена.
У 2023 році Кільський інститут, на дані якого посилалися під час згаданих дебатів, визначив Норвегію як лідера. Проте варто зазначити, що це не зовсім відображало реальний обсяг наданої допомоги. Дослідження враховувало також довгострокові зобов'язання, включаючи гуманітарну підтримку. Зокрема, йшлося про "Програму підтримки Нансена для України".
Поки Норвегія продовжувала надавати підтримку в рамках програми Нансена, інші країни збільшували як обсяги наданої допомоги, так і зобов'язання на майбутнє.
З плином часу падіння Норвегії в рейтингу підтримки України ставало все більш помітним, і норвезька опозиція почала відкрито піднімати це питання.
Основна критика з боку опозиції полягає в тому, що Норвегія, отримавши значні доходи від нафтогазового сектору через війну, має достатньо фінансових ресурсів, але чомусь не прагне надати їх Україні.
У виступах представників уряду звучить підтримка ідеї підвищення фінансування для України. Проте, поки що це лише декларації без конкретних дій.
Найбільш вражаючим аспектом цієї ситуації є бездіяльність України. Київ протягом двох років не зміг призначити свого посла в цій державі. Що більше, в Осло також відсутній військовий аташе.
Варто зазначити, що, хоча Норвегія має можливість суттєво збільшити свою допомогу, на даний момент її внесок у підтримку України є надзвичайно важливим.
При цьому, якщо влада країни і погодиться збільшити допомогу Україні, то не варто чекати істотного зростання саме військових поставок.
Норвегія має сухопутний кордон з Росією, який проходить в Арктичному регіоні, що змушує країну інвестувати в зміцнення своєї обороноздатності.
Постачання зброї – це не єдиний, і, ймовірно, не найважливіший аспект, на який розраховує Україна у відносинах з Норвегією. Норвезький уряд міг би зосередитися на фінансуванні поставок для Збройних Сил України, а також надати підтримку у покритті частини бюджетного дефіциту.
Наразі однозначним лідером у підтримці ЗСУ та України серед нордичних країн загалом є Данія, яка виділила на це найвищу частку ВВП - 1,8%. Це - дуже багато та в рази вище, ніж показник допомоги наших найбільших донорів, як-от США та Німеччини.
Данія також вирізняється відвагою у прийнятті інноваційних рішень.
Насамкінець можна констатувати, що у питанні підтримки України усі Північні країни залишаються єдиними.
Те, що в Норвегії зараз активізувалася дискусія щодо обсягів допомоги, є добрим знаком. Особливо - зважаючи на невизначеність підтримки США на тлі можливого приходу до влади Дональда Трампа.
Однак для того, щоб це сталося, свої зусилля має докласти і Україна, продемонструвавши увагу до цього сусіда.