Тайвань отримуватиме від Сполучених Штатів зброю, яка вже пройшла бойові випробування в Україні.


Протягом найближчих років Тайвань планує отримати від США різні типи озброєння, які успішно пройшли бойові випробування в Україні. Експерти вважають, що ці системи озброєння можуть суттєво посилити оборонні можливості Тайваню і зменшити військовий тиск з боку Китаю.

У контексті недавньої угоди про продаж зброї Тайваню на суму приблизно 2 мільярди доларів США, Сполучені Штати мають намір постачати три системи національної передової зенітної ракетної оборони середньої дальності, відомі як NASAMS. У комплект озброєння входять сучасні ракети AMRAAM, що базуються на землі та мають розширений радіус дії.

Продаж має сприяти укріпленню безпеки Тайваню та "посприяти підтримці політичної стабільності, військового балансу і економічного розвитку в регіоні", зазначено в заяві Пентагону з питань оборонної співпраці, яка була опублікована 26 жовтня.

NASAMS пройшов бойові випробування в Україні та, як кажуть експерти, значно збільшить можливості протиповітряної оборони Тайваню. Австралія та Індонезія - інші країни Індо-Тихоокеанського регіону, які отримали систему від США.

Експерти відзначають, що NASAMS має високу сумісність з іншими системами, а також, що ця середньодальня система протиповітряної оборони здатна надати необхідний рівень захисту, враховуючи сучасні можливості ППО Тайваню.

"На сьогодні Тайвань використовує ракети Stinger для захисту від повітряних загроз на малих відстанях, тоді як для оборони на великих дистанціях застосовує ракетну систему Patriot або вітчизняну систему Tien Kung. Таким чином, система NASAMS може стати важливим доповненням до середньо-дальньої протиповітряної оборони Тайваню", -- зазначив Су Цзу Юн, військовий аналітик з Інституту національної оборони та безпеки в Тайбеї.

Він сказав Голосу Америки телефоном, що коли NASAMS буде включено в систему протиповітряної оборони Тайваню, це може покращить здатність острова протистояти частішому патрулюванню, яке китайські військові проводять навколо Тайваню.

"Китайські військово-морські кораблі та військова авіація збільшили частоту патрулювання і перевірку бойової готовності поблизу Тайваню, ризик раптових ракетних атак китайських кораблів також зростає, тому придбання NASAMS може ще більше розширити можливості Тайваню протистояти цим потенційним загрозам", - каже Су.

На додаток до ракетної системи "земля-повітря", Міністерство національної оборони Тайваню повідомило, що острів, як очікується, отримає 29 комплектів високомобільних артилерійських ракетних систем M142, або HIMARS, від Сполучених Штатів за період з кінця 2024 до 2026 роками.

Вважається, що ця ракетна система допомогла Україні знищувати російську зброю та обладнання під час війни. Крім передачі HIMARS від Вашингтона, принаймні 17 тайванських солдатів навчились використовувати ракетну систему на військовій базі у Форт-Сіллі, штат Оклахома минулого серпня.

Після того, як на офіційній сторінці військової бази в Facebook з'явилася інформація про участь тайванських військовослужбовців у навчаннях HIMARS разом із колегами з Румунії та Естонії, ця публікація була згодом видалена. Міністр оборони Тайваню Веллінгтон Ку повідомив у п'ятницю, що Тайвань планує відправити не менше 30 солдатів для проходження навчання HIMARS у США в період з лютого до жовтня цього року.

Україна використовувала HIMARS для ударів по російських військових базах і послаблення російської армії, і тому деякі тайванські експерти припускають, що ці системи можна використати для ударів по військових об'єктах Китаю в прибережних районах.

"Тайванські військові можуть використовувати HIMARS, щоб вразити деякі китайські військові об'єкти вздовж південно-східного узбережжя або націлитися на війська вторгнення в різних частинах Тайваню", -- сказав Чі Чунг, науковий співробітник Асоціації стратегічного передбачення Тайваню.

Чі повідомив Голосу Америки в телефонному інтерв'ю, що закупівля систем NASAMS і HIMARS здатна посилити можливості Тайваню в контексті мережево-орієнтованої війни, а також стримати Китай від здійснення легкого нападу на острів.

Інші аналітики кажуть, що продаж зброї США Тайваню відображає прихильність Вашингтона підтримувати потенціал самооборони Тайваню, але Китай сприйме останні події як провокацію з боку Тайваню та США.

"Тим не менш, Пекін інтерпретуватиме це як зміну статус-кво [у Тайванській протоці]", -- сказав Голосу Америки у письмовій відповіді Стівен Надь, експерт з регіональної безпеки з Міжнародного християнського університету в Японії.

Китай розглядає Тайвань як частину своєї території і не раз заявляв про можливість використання сили для його приєднання, якщо виникне така потреба. У відповідь на недавні поставки озброєння США до Тайваню, які відбулися минулого тижня, Пекін висловив рішучий протест і закликав Вашингтон зупинити, на його думку, небезпечні дії, які можуть загрожувати миру та стабільності в Тайванській протоці.

Китай демонструє можливості своїх ВМС

Два китайські авіаносці, "Ляонін" і "Шаньдун", вперше здійснили навчання у форматі подвійного формування в оспорюваних водах Південно-Китайського моря з кінця вересня до жовтня.

Китайський військовий аналітик Сун Чжунпін заявив державній газеті China Daily, що навчання дозволять двом китайським авіаносцям "інтегрувати та збільшити потужність" і "дозволять флоту краще організовувати удари та протидіяти загрозам з повітря та моря".

Чі на Тайвані зазначив, що Китай демонструє Сполученим Штатам свою здатність пред'являти морські вимоги в оспорюваних водах Індо-Тихоокеанського регіону, поки американські авіаносці перебувають у розгортанні на Близькому Сході.

"Конфлікт на Близькому Сході спонукає Сполучені Штати розміщувати свої авіаносні групи в цьому регіоні, в той час як Китай намагається дати зрозуміти Вашингтону, що має можливість контролювати окремі території Індо-Тихоокеанського регіону в разі ослаблення американської присутності," - зазначив він.

Надь з Японії зазначив, що, хоча Китай здатний продемонструвати свої можливості в застосуванні повітряних та військово-морських сил у районах, що можуть стати ареною конфліктів в Індо-Тихоокеанському регіоні, таких як Південно-Китайське море та Тайванська протока, ці кораблі виявляються очевидними мішенями для більш підготовлених військових підрозділів.

"Знищення одного або двох з обмеженої кількості авіаносців Китаю матиме значні репутаційні наслідки для Комуністичної партії Китаю. США та їх союзники усвідомлюють це, тому вже розробляють свої плани дій," — зазначив він.

Related posts