Грибкові інфекції поширюються по всьому світу.
У світі спостерігається зростання випадків рідкісних грибкових інфекцій. Це явище пов'язане з наслідками пандемії Covid-19 та змінами кліматичних умов, оскільки грибки, ймовірно, адаптувалися до підвищених температур і стали більш стійкими до медикаментозної терапії.
Видання зазначає, що легкі грибки є скрізь -- наприклад лупа або проблеми з нігтями. Серйозні, такі як Candida auris, що чіпляється за поверхню медичного обладнання в лікарнях і вражає хронічно хворих людей зі слабкою імунною системою, зустрічаються набагато рідше. Цей грибок вбиває майже половину інфікованих.
Новий аналіз даних показує, що з початку пандемії Candida auris зараз є на всіх континентах, крім Антарктики. Грибки, які спричиняють тяжкі захворювання, почали вражати й молодих здорових людей. Це свідчить про зростальну силу патогенів.
Незважаючи на те, що кількість зафіксованих випадків цих небезпечних грибів залишається відносно невеликою в порівнянні з іншими захворюваннями, швидкість їх поширення в останні роки викликає серйозне занепокоєння у вчених. Крім того, мутації роблять ці організми більш стійкими до лікування, ніж будь-коли раніше. Безліч випадків також залишається непоміченими, оскільки ці патогени грають непряму роль у смертності серед людей, які страждають на рак або мають ВІЛ.
Уперше грибок Candida auris знайшли у вушному каналі пацієнта в Японії у 2009 році. У 2022 році вже 2377 людей у США захворіли на грибок, це останній рік, за який є вичерпні дані. Це більш ніж у сім разів перевищує кількість у 2018 році.
У 2018 році в китайських медичних установах було зафіксовано 28 випадків захворювання, тоді як у 2023 році їх кількість зросла до 182. Крім того, у Європі спостерігалося майже тричі збільшення захворюваності в період з 2018 по 2021 рік.
"Багато людей обізнані з проблемою грибків на нігтях, але рідко усвідомлюють, що ці мікроорганізми можуть призводити до серйозних, небезпечних для життя захворювань. Сучасний світ лише починає усвідомлювати важливість своєчасної та точної діагностики грибкових інфекцій у людській популяції", – зазначила професорка з Ексетерського університету, яка спеціалізується на грибкових захворюваннях.
У 2022 році Всесвітня організація охорони здоров'я представила перелік грибкових патогенів, що становлять найбільшу небезпеку для людського здоров'я, з метою визначення пріоритетів для створення нових лікувальних методик. Однак дослідники стикаються з серйозними труднощами у виявленні та лікуванні нових видів грибків, оскільки їх еволюція та поширення відбуваються значно швидше, ніж наукові дослідження можуть за ними встигати.
У період пандемії Covid-19 медичні установи були переповнені пацієнтами, що також стало причиною збільшення випадків грибкових інфекцій. У 2021 році в індійських лікарнях спостерігалося поширення чорного грибка, викликане зараженими пліснявою кисневими трубками та зволожувачами, які використовували для лікування хворих на COVID-19.
Зростаюча термостійкість, яка спостерігається у певних грибкових інфекцій, викликає значні побоювання. Грибок, здатний існувати при температурі тіла людини, нагадує антиутопічний сюжет, подібний до тих, що зображені в зомбі-серіалах, таких як "Останні з нас" (The Last of Us). Однак, на думку експертів, це не таке вже й віддалене можливе майбутнє.
В статті зазначено, що карантинні заходи, впроваджені внаслідок пандемії Covid, істотно порушили соціальні зв'язки між людьми та змінили наше взаємодію з різними патогенами в навколишньому середовищі. Як наслідок, імунна система може не бути в змозі забезпечити настільки ж потужну відповідь на вторгнення хвороботворних мікроорганізмів, як це було раніше. Це явище може частково пояснити, чому різноманітні захворювання знову з'являються з посиленою агресивністю.