Що стримує половину українців у відчутті себе частиною європейської спільноти - результати опитування.


У 2024 році близько 49% українців вважають себе частиною європейської спільноти, тоді як 45% опитаних не ідентифікують себе як європейці.

За інформацією видання "Контракти", такі висновки містить дослідження, проведене Центром Разумкова.

Як зазначають соціологи, перед початком повномасштабної війни, у 2021 році, відчували себе європейцями 41% опитаних, не відчували - 49%.

Вказуючи на фактори, які перешкоджають відчуттю належності до європейської спільноти, респонденти, які не вважають себе європейцями, в основному виділяють низький рівень життя (75%). Соціально-культурні умови вказали 41% опитаних, а мовні бар'єри відзначили 38%.

Додаткові 33% опитаних вказали на "неєвропейське" мислення як причину, 24% зазначили низьку культурну освіченість. Ще 24% відзначили, що відчувають себе представниками іншої культурної традиції, 6,5% вказали на свою релігійну приналежність, а 9% висловилися про недостатню обізнаність щодо Європейського Союзу.

Масштаби економіки ЄС та України істотно відрізняються. Так, за номінальним ВВП економіка України становить менше 1% від економіки ЄС, а за ВВП, який розраховується за купівельною спроможністю, - менше 2,5%.

"Обидва показники лише приблизно відображають розбіжності в масштабах, але навіть якщо врахувати, що від 30 до 40% української економіки залишаються в тіні, відставання в обсязі ВВП залишиться суттєвим", - зазначається в дослідженнях Центру Разумкова.

Населення України складало 7,89% від загальної чисельності населення Європейського Союзу, в той час як номінальний валовий внутрішній продукт (ВВП) країни становив лише близько 1%. Це відставання зумовлене, зокрема, різницею в продуктивності праці та структурними особливостями галузевих ринків. Внаслідок цього, показник ВВП на душу населення в Україні був у 3,32 рази нижчим, ніж у країнах ЄС, що стало основою для різниці в номінальних доходах населення, зазначили дослідники.

Соціологічне дослідження було здійснено Центром Разумкова з 6 по 12 червня 2024 року, охоплюючи 2016 респондентів. Дослідження проводилось виключно на територіях, які перебувають під контролем українського уряду та не піддаються бойовим діям. Теоретична похибка вибірки становить не більше 2,3%.

Related posts