Раннє попередження: чому не задіяно певну частину системи Залізний купол.
Система раннього сповіщення, що входить до складу Залізного купола, була передана Україні Ізраїлем за угодою ще в минулому році. Однак, до сьогодні вона ще не активована у нас.
Ізраїльська сторона не вважає, що несе за це відповідальність.
"Це питання слід адресувати Україні, а не нам. Все, що ми обіцяли, було реалізовано. Тому, будь ласка, зверніться до ваших установ, які відповідають за впровадження ізраїльської технології," - зазначив посол Ізраїлю в Україні Михаель Бродський в інтерв'ю для ZN.UA.
Він зазначив, що єдине, що йому відомо від військових, залучених до розробки цієї системи, - це те, що Ізраїль виконав свої зобов'язання і надав українській стороні всі необхідні елементи. Цей процес тривав досить довго, розтягуючись на кілька місяців, і з ізраїльського боку він вже завершено.
На початку 2023 року з'явилася інформація про те, що Ізраїль надасть Україні підтримку у створенні інноваційної системи оповіщення про повітряні загрози, зокрема ракети та безпілотники.
Окрім того, повідомлялося, що в Києві вже в травні 2023 року планувалися випробування цієї системи. Йшлося про те, що у разі успішних випробувань, система повноцінно може почати працювати влітку.
Систему планували інтегрувати з українською радіолокаційною мережею, щоб забезпечити більш швидку та точну передачу сповіщень на мобільні телефони громадян. Це також дозволило б активувати звукові оповіщення лише у тих регіонах, де існує ризик влучення ракет або дронів. За допомогою мобільного додатка система повинна була інформувати людей про залишок часу, необхідного для того, щоб знайти укриття.
У травні заступник Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк повідомила про результати зустрічі з Генеральним директором Міністерства закордонних справ Ізраїлю Роненом Леві.
"Ми розглянули можливості співпраці між нашими державами, зокрема, започаткування проєкту з впровадження системи раннього попередження, яку Ізраїль вирішив надати Україні. На сьогодні це обладнання вже проходить випробування у Києві", - підкреслила Кондратюк у бесіді з АрміяInform.
Вона підкреслила, що Ізраїль стоїть на стороні суверенітету й територіальної цілісності України, оскільки не вважає анексію українських земель Російською Федерацією легітимною.
"Після вирішення всіх технічних аспектів елементи системи розпочали тестування у Києві. Наші фахівці в тісній співпраці з ізраїльськими колегами виконали надзвичайно ретельну роботу, і ми сподіваємося, що система зможе повноцінно запрацювати в Києві вже найближчим часом," - зазначив Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук у жовтні 2023 року.
Він підкреслив, що мова йде лише про програмне забезпечення. Це не має жодного зв'язку з протиповітряною обороною і технічно не може бути з нею пов'язане.
Що стосується потенційного впровадження цієї системи в інших містах України, посол зазначив, що наразі пілотний проєкт буде реалізовано лише в Києві. Для його розширення на інші міста знадобляться додаткові фінансові ресурси.
"Давайте не будемо забігати вперед. Наразі мова йде про Київ як пілотний проект. Якщо все вдасться і ми зможемо знати необхідні кошти - систему можна буде масштабувати і встановлювати в інших містах України", - зазначив Корнійчук.
До речі, українські та ізраїльські військові разом працювали на території Польщі над впровадженням в Україні цієї системи оповіщення про повітряну небезпеку. Про це у червні 2023 року повідомляв "Мілітарний".
Про те, чому досі не працює у нас система раннього оповіщення, висловив свою думку генерал армії, екскерівник Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж в ефірі 24 Каналу.
Він зазначив, що наразі ця система ще не інтегрована в українську протиповітряну оборону. Для її повноцінної інтеграції знадобляться додаткові ресурси та технологічні рішення, а також тісна координація з НАТО, що ускладнює процес. Крім того, важливими є час і підготовка кваліфікованих спеціалістів.
Він відзначив, що ця ізраїльська технологія є складовою частиною Залізного купола і має можливість точно ідентифікувати як безпілотники, так і інші загрози. Однак на даний момент вона не інтегрована в нашу систему ППО для спільної роботи у знищенні російських ракет, безпілотників та літальних апаратів.
"Ізраїль має інший масштаб, ніж Україна, а також інші технології щодо ідентифікації різних цілей. Тому для того, щоб розгорнути цю систему по всій території нашої держави, потрібні додаткові ресурси та набагато сильніші системи. Також вони мають бути інтегровані в моделі систем захисту країн НАТО, наприклад, Patriot, IRIS-T, SAMP/T, які мають власні характерні особливості. Також є ракетні системи ще радянського виробництва та системи радіолокації та виявлення як нашого, так і західного виробництва. Їх також часто треба інтегрувати з ізраїльськими", - зазначив Маломуж.
Ключовим аспектом цієї системи виявлення запусків або підйому літальних апаратів на початковій стадії є її інтеграція в Залізний купол. Вона миттєво визначає конкретний об'єкт - чи то ракета, і який її тип - балістична чи крилата, а також аналізує її траєкторію та ціль. Система також вибирає оптимальну вогневу позицію для перехоплення. Наприклад, у випадку балістичної ракети, це можуть бути системи Patriot або IRIS-T, тоді як для крилатих ракет також підходять IRIS-T або інші засоби, що можуть досягти цілі і знаходяться ближче до зони, де очікується удар. Крім того, ця система здатна виявляти безпілотники та організовувати їх перехоплення.
"Ця система - складна, вона має технологічні, організаційні відмінності, а також секретні частини, які часто бувають заборонені. Тепер їх треба розшифровувати, інтегрувати. Це великий підготовчий процес із залученням штучного інтелекту, комп'ютерних можливостей і технологічних рішень, які реалізуються не за один тиждень та навіть - місяць", - сказав генерал армії.
Він запевнив, що найближчим часом ця ізраїльська система має бути інтегрована, і Україна отримає весь комплекс її дій - від моменту виявлення системи пуску або зльоту до завдання удару та знищення цілі.