Стратегія успіху: які наступні кроки?


Дар'я Каленюк — юристка, виконавча директорка та член правління Центру боротьби з корупцією.

Уважно ознайомилася з вражаючою промовою президента Зеленського у Верховній Раді, де він презентував свій план досягнення перемоги.

Амбітна та вдумлива політична стратегія є надзвичайно важливою для успішної дипломатичної діяльності.

Декотрі з наших потужних союзників періодично висловлюють думку, що їх підхід до України є вкрай простим: "Україна повинна самостійно визначити, коли і яким чином закінчити війну".

Як мінімум, такі заяви відірвані від реальності, якщо не казати про їх відверту цинічність. Це як в 1938 році сподіватися, що Чехословаччина сама має вирішити, як закінчити війну з фашистською Німеччиною.

Зеленський сказав тверде "ні" переговорам з позиції слабкості України та несправедливому завершенню війни. За це я щиро вдячна.

Президент наголосив, що у війні з Україною вже не тільки росія, а й Іран та Північна Корея. Мета цієї коаліції - знищити свободу, вони не зупиняться на нашій землі. Тому має бути спільний план перемоги коаліції рішучих країн вільного світу.

Україна представила своє бачення стратегічного плану досягнення перемоги і наразі веде переговори з партнерами, щоб створити спільну стратегію. Основою плану президента Зеленського є конкретні очікування, які ми висуваємо до наших союзників.

Наступні етапи: доопрацювання стратегії та трансформація її в конкретні операційні завдання, які можуть бути виконані потужними командами. Нам необхідно ретельно підготуватися, якщо ми очікуємо значних зусиль від наших партнерів.

Маючи досвід безперебійної адвокації на міжнародній арені з лютого 2022 року я вважаю, що задля перемоги треба доопрацювати 3 пункти плану:

1. Суттєва та термінова конфіскація російських державних активів на Західних територіях. Це дозволить звільнити 300 мільярдів доларів, які необхідні для фінансування плану нашої перемоги. На сьогодні основним загрозою є втома західних платників податків від підтримки війни в Україні. Наша реакція на цю втомленість повинна бути чіткою: "Нехай заплатить Росія, адже це їхні кошти. Конфіскуйте їх негайно та передайте українському народу для остаточної боротьби з московською агресією". Протягом більш ніж року ми в Центрі Протидії Корупції, разом із партнерами з Міжнародного центру Української перемоги (ICUV), реалізуємо міжнародну адвокаційну кампанію під назвою "MakeRussiaPay".

2. Точно розраховані військові та збройні аспекти плану. Я сподіваюся, що в таємних додатках, що були згадані Президентом, містяться детальні аналізи та пояснення, яким чином і які наші військові можливості можуть зміцнити зазначені види та обсяги озброєння, які ми запитуємо у наших партнерів для досягнення перемоги. Які конкретні результати на полі бою вони зможуть забезпечити? Яка вартість цього обладнання та наскільки швидко його можна виготовити на практиці?

Рік тому я описувала, як Черчіль та Рузвельт розробили багатотомну "Книгу Перемоги", що дозволила союзникам розрахувати ресурси аж до кількості гуми, яку необхідно роздобути, аби оборонна індустрія змогла виготовити точну кількість танків та бронетехніки, потрібної для висадки в Нормандії та відкриття другого фронту в 1944 році.

Подібні розрахунки мало би опрацювати Міністерство оборони України із залученням інших відомств та міністерств. Не впевнена, що щось подібне в МОУ розробляли.

3. Активація суспільства в Україні. Усі верстви населення — від військових до інженерів, педагогів, художників та звичайних чиновників державних установ — повинні об'єднатися. Щоб реалізувати наш амбітний план досягнення перемоги, ми повинні боротися не тільки на фронті, на морських просторах і в небі, але й у душах людей, в документах та в цифровому просторі. Для цього важливо, щоб громадяни мали довіру до держави та її інститутів, основою яких повинна бути ефективна бюрократія. Віра людей у владу зміцниться, коли на державних посадах, починаючи з найвищих, працюватимуть чесні та ініціативні професіонали, які отримають повну підтримку від Президента для активних дій, справжніх реформ і новаторських ініціатив, спрямованих на реалізацію плану перемоги.

Президент зробив дуже потрібний заклик до єдності всередині країни.

Проте я не можу погодитися з одним моментом з виступу Президента у парламенті – твердженням, що в нашій країні відсутні внутрішні вороги.

Останні 12 років ми намагаємося очистити Україну від корупціонерів, які в часи геноциду є не меншими ворогами, ніж агресор. Вони підривають нашу державну міць зсередини. Тому важлива зустріч Президента також з громадськими організаціями, щоб обговорити втілення плану, в тому числі і стратегії очищення від тих, хто, як корозія, роз'їдає єдність зсередини.

Професійна некомпетентність поряд із корупційними проявами деяких керівників ключових державних установ виступає нашим внутрішнім супротивником, який гальмує наш прогрес і веде до поразки. Щоб досягти успіху, необхідно звільнитися від цього тягаря. Особи, що виявляють некомпетентність на державних посадах, повинні бути усунені. Корупційні діяння мають бути суворо покарані.

Водночас війна показала, що в нас є чимало доброчесних високопрофесійних самовідданих профі, готових братися до найважчих найнепідйомніших державних завдань.

Related posts