Вогонь охоплює майже всі куточки. Німецька розвідка сигналізує про небезпеку з боку Росії - t-online.


Шпигунство, саботаж і зростаючий ризик війни: керівники німецьких спецслужб вказують на те, що Німеччина стикається з дедалі серйознішими загрозами з боку Росії. Бруно Каль, директор Федеральної розвідувальної служби (BND), під час слухань у Бундестазі в понеділок повідомив, що Росія активно нарощує свій арсенал і може бути здатною "завдати удару по НАТО" до 2030 року. Для підвищення своєї готовності до цих та інших викликів, керівники трьох німецьких розвідувальних агентств закликали до розширення своїх повноважень, як повідомляє німецький ресурс t-online.

Як зазначає видання, під час регулярних слухань у парламентському контрольному комітеті керівник Бундестагу, глава BND Каль, голова Федерального відомства з охорони конституції Томас Хальденванг та голова Служби військової контррозвідки (MAD) Мартін Розенберг окреслили тривожну ситуацію. Окрім загрози з боку Росії, Німеччина також стикається з ризиками з боку Китаю та Ірану. Внутрішньо країна відчуває зростаючу небезпеку з боку ісламістів та правих екстремістів. Хальденванг підсумував: "Іскри присутні практично скрізь".

Каль зазначив, що Росія сприймає Німеччину як противника через її підтримку України. "Неважливо, подобається нам це чи ні, але ми перебуваємо у відкритому конфлікті з Росією", - підкреслив керівник BND. "Путін вже давно оголосив війну", - додав він. Основна мета президента Кремля полягає у послабленні Західних держав і створенні нового світового порядку, при цьому "пряма військова конфронтація з НАТО стає реальним варіантом для Росії".

Очільник Федерального відомства з охорони конституції Гальденванг висловив занепокоєння, зазначивши, що російська активність у Німеччині в останні місяці "досягла рівня, що має стати серйозним сигналом для всіх". Він підкреслив, що спостерігається агресивна діяльність російських спецслужб, а також зростання випадків шпигунства і диверсій з боку Росії в Німеччині, як у кількісному, так і в якісному вимірі.

Гальденванг повідомив про дезінформаційні кампанії, використання шпигунських безпілотників, спроби розміщення вибухових пакетів у транспортних літаках і спроби росії вербувати людей, в тому числі зі сфери організованої злочинності, для своїх цілей в обмін на гроші.

Як зазначає t-online, з посиланням на керівницю військової контррозвідки MAD Розенберг головною ціллю росії є німецька армія. Масштаби російської діяльності "викликають занепокоєння": чи то йдеться про вивідування щодо поставок німецької зброї в Україну, чи то навчальні проекти, чи то проекти з озброєння, чи намагання створити відчуття незахищеності за допомогою актів саботажу. За словами контр розвідниці, у німецькій армії спостерігається "значне зростання шпигунства і саботажу".

T-Online підкреслює, що всі троє керівників спецслужб чітко висловили потребу в розширенні своїх повноважень для більш ефективного виконання своїх обов'язків. Голова BND, Каль, відкрито виступив проти планів коаліції, які передбачають подальше посилення політичного та правового контролю над спецслужбами. Він застеріг, що підвищення контролю негативно вплине на їхню ефективність, а отже, "на рівень безпеки та свободи громадян". "Не можна дозволити, щоб наші можливості були цілковито обмежені", - додав він.

У Бундестазі керівники розвідувальних агентств поділилися інформацією про активність російських спецслужб. Як зазначає t-online, одним з найнебезпечніших інцидентів стала вибухівка, закладена в посилці.

Згідно з інформацією, оприлюдненою Відомством з охорони конституції, у липні Німеччина практично стала свідком авіаційної катастрофи через пожежу, що виникла у вантажному авіапакеті, ймовірно, запаленому російськими силами. Президент Відомства Томас Хальденванг повідомив у Бундестазі, що завдяки вдалому збігу обставин вогонь спалахнув на землі в логістичному центрі DHL у Лейпцигу, а не під час повітряного рейсу.

В іншому випадку нас очікувала б катастрофа. Експерти у сфері безпеки вважають, що цей інцидент може бути пов'язаний з російськими підривними діями.

Згідно з інформацією, наданою агентством dpa, щасливий випадок полягає в тому, що наступний рейс з вантажем з Балтійських країн був затриманий у Лейпцигу. У цьому пакунку виявився запалювальний пристрій, який спалахнув і спричинив загоряння вантажного контейнера.

На засіданні Комітету парламентського контролю Бундестагу, як зауважує t-online, керівники спецслужб застерегли населення від наївності. путін вже давно оголосив Німеччину ворогом, підкреслили президенти трьох спецслужб. За словами Хальденванга, катастрофа літака над населеним пунктом, ймовірно, вплинула б на людей, які "симпатизують путіну і його цілям".

Очільник Федеральної розвідувальної служби Німеччини (BND) Бруно Каль висловив впевненість, що Росія зможе забезпечити себе необхідним персоналом і ресурсами для агресії проти Заходу вже до кінця цього десятиліття. "Путін продовжуватиме випробовувати межі терпіння Заходу", - зазначив він. У зв'язку з цим, єдність і готовність до захисту є надзвичайно важливими. Очікується, що Москва намагатиметься дестабілізувати НАТО перед можливим відкритим військовим протистоянням.

Розенберг вимагає, щоб контррозвідувальна служба MAD отримала більше повноважень, в тому числі для ефективної підтримки розміщення боєздатної бригади в Литві. Нарешті, служба також повинна мати можливість захищати сім'ї військовослужбовців Бундесверу під час їх перебування в іншій країні НАТО.

T-online повідомляє, що керівник БНД прагне отримати більше "простору для маневру". Каль висловив серйозну стурбованість щодо жорстких обмежень, які накладені на німецькі розвідувальні служби. Він зазначив, що BND потребує "значно більшої оперативної автономії", щоб ефективно реалізовувати свої завдання. Крім того, він акцентував увагу на позитивних моментах розширення повноважень для самозахисту в контексті справи Карстена Л.

Видання інформує, що Федеральна прокуратура висунула звинувачення на адресу співробітника BND, який присягнув на вірність збереженню державної таємниці, та одного бізнесмена в особливо тяжкому випадку державної зради. У 2022 році вони, нібито, передали секретні документи та інформацію, що належить німецькій зовнішній розвідці, російській службі внутрішньої розвідки ФСБ. За даними розслідування, за це їм було виплачено гроші.

Ознайомтесь також: Німецького розвідника притягнули до відповідальності за передачу секретної інформації Росії. Які новини з шпигунських розслідувань у Норвегії - читайте в New York Times та Verdens Gang.

Відтоді, за словами Каля, законодавчий орган допоміг закрити прогалину у внутрішній безпеці. Це включає в себе кращий захист секретної інформації та можливість перевіряти сумки, офіси та транспортні засоби співробітників. Той факт, що BND дуже прозоро поінформувала важливих партнерів за кордоном про цю справу, був важливим для того, щоб не втратити їхню довіру.

Як зауважує t-online, комітет Бундестагу, який має контролювати роботу трьох служб, зазвичай засідає за зачиненими дверима. Зміст його засідань, як правило, тримається в таємниці. Лише раз на рік керівники відомств публічно відповідають на запитання членів парламенту.

За словами керівників спецслужб, тиск на іноземних опозиціонерів у Німеччині зростає. Як зазначає Хальденванг, не лише російські дисиденти піддаються цьому тиску. Члени опозиції та особи, яких спецслужби Китаю, Туреччини або Ірану вважають противниками, також іноді стикаються з серйозними викликами. У випадку з Росією та Китаєм достатньо просто мати іншу точку зору, щоб опинитися під пильним наглядом.

Правий екстремізм наразі є найбільшою загрозою для німецької демократії, вважає Хальденванг. Однак найбільшу небезпеку для внутрішньої безпеки наразі становить ісламістський тероризм. Пропаганда угруповання "Ісламська держава Хорасан" особливо актуальна для радикалізації молодих злочинців-одинаків у цій країні, насамперед у TikTok і Telegram. Війна на Близькому Сході відіграє тут роль "прискорювача".

Яскравим свідченням російського впливу в Німеччині та проникнення його агентів в урядові структури є нещодавня публікація групи керівників кількох федеральних земель Німеччини, а також політиків з СДПН та ХДС, які вже давно виявляють симпатії до Росії. Як повідомляє Deutsche Welle, ця акція була ініційована Сарою Ваґенехт, яка закликає до припинення військових поставок Україні. У відповідь на це, посли Польщі та країн Балтії надали свою реакцію, яку опублікувало авторитетне видання Frankfurter Allgemeine Zeitung, де також з'явилася стаття німецьких "політиків".

Ми, посли країн Балтії та Польщі, з інтересом ознайомилися зі спільною гостьовою статтею прем'єр-міністрів Саксонії та Бранденбургу, Міхаеля Кречмера та Дітмара Войдке, а також голови тюрінгського ХДС Маріо Фойгта на тему росії та України (FAZ від 4 жовтня).

Це також стосується їхньої заклику враховувати думку східних партнерів Німеччини, зокрема Польщі та країн Балтії, у контексті ключових аспектів безпеки та миру. Тому ми з задоволенням висловимо свої міркування стосовно тем, що були підняті у гостьовій статті. Ми впевнені, що наша позиція є спільною для багатьох інших держав, особливо для наших північних сусідів.

Маріка Ліннтам, посол Естонії в Берліні: Ми всі сподіваємося на швидкий мир. Це могло б статися сьогодні, якби росія негайно припинила свій незаконний напад на Україну. Доки цього не станеться, наші країни продовжуватимуть підтримувати Україну відповідно до міжнародного права, допомагати країні в її боротьбі за свободу. Ми пишаємося тим, що наші країни є одними з найсильніших прихильників України.

Сьогодні, коли заклики до припинення вогню та переговорів з росією посилюються, ми рішуче підкреслюємо сильну підтримку нашими країнами формули миру України. Україна заслуговує на справедливий і тривалий мир, заснований на принципах міжнародного права, зокрема Статуту ООН, а також на принципах і зобов'язаннях ОБСЄ, і поважаючи суверенітет, незалежність і територіальну цілісність України. Пропозиції миру та компроміси не повинні відбуватися за рахунок країни, яка є жертвою військової агресії.

Алда Ванага, посол Латвії в Берліні: Не секрет, що метою путіна є розділення Європи на сфери впливу. Це нагадує нам про найтемніші сторінки європейської історії. Тому одне має бути ясно: тільки Україна має право вирішувати, чи, коли і про що вести переговори. Тому ми дотримуємося важливого принципу: "Нічого про Україну без України".

Своїм мирним планом Україна показала, що відкрита до переговорів з росією. Поки що Москва відмовлялася брати участь у таких переговорах. Схоже, росія інтерпретує зовнішні вимоги компромісу як ознаку слабкості.

Прагнення росії підривають принципи міжнародних відносин, які забезпечують безпеку та стабільність у всьому світі. Безперечною метою всіх демократичних країн має бути захист України від російського агресора та припинення російських імперських амбіцій.

Гедрюс Подзюнас, посол Литви в Берліні, підкреслив, що важливо не забувати досвід попередніх "мирних переговорів" з Росією, зокрема у контексті України, Молдови та Грузії, суверенітет і територіальна цілісність яких також піддаються загрозі з боку Росії. Він зазначив, що всі заклики до завершення агресивної війни повинні бути адресовані виключно Москві.

Наші держави продовжують зберігати вірність боротьбі проти агресивної війни Росії, намагаючись зменшити її вплив, обмежити свободу дій та здатність завдавати шкоду. Це включає впровадження санкцій, заходів для запобігання їх обходу, а також ініціативи, спрямовані на притягнення винних до відповідальності.

Ян Томбінські, тимчасовий повірений у справах Польщі в Берліні, підкреслив, що особи, відповідальні за розв'язання агресивної війни та жахливі злочини, які з нею пов’язані, повинні бути засуджені та притягнуті до відповідальності згідно з міжнародним правом. Він також наголосив на необхідності примусити Росію відшкодувати збитки, завдані Україні, а також на важливості повернення українських громадян, зокрема дітей, які були насильно вивезені до Росії.

Ми будемо й надалі активно підтримувати реформи в Україні, спрямовані на розвиток євроатлантичної інтеграції, зокрема на досягнення членства в Європейському Союзі та НАТО. Наразі Україна демонструє істотні успіхи в реалізації необхідних змін.

Україна, що вже понад десять років протистоїть російській агресії, зокрема більше двох з половиною років у рамках повномасштабної війни, вражає світ своєю незламною рішучістю у відстоюванні права на самооборону. Нам важливо й надалі активно підтримувати Україну в усіх можливих аспектах.

Related posts