Не лише авіабази Росії: як США реагують на запит України про постачання систем ATACMS.
Поки США та Великобританія ведуть переговори про можливість надання Україні західного озброєння для атак у глибину території Росії, деякі американські посадовці висловлюють серйозні сумніви щодо того, чи зможе це суттєво змінити ситуацію у війні Києва проти російських агресорів.
Прем'єр-міністр Великої Британії Кейр Стармер відвідав Вашингтон для переговорів з президентом США Джо Байденом щодо можливості дозволу Україні на використання зброї, отриманої від НАТО, для атак на цілі, розташовані далеко за межами українських кордонів. Цей крок викликав обережність з боку адміністрації США, яка раніше не підтримувала таку ідею, повідомляє Reuters.
Американські посадовці відзначили, що Україна вже здатна уражати цілі на території Росії за допомогою безпілотних літальних апаратів. Постачання ракет ATACMS великої дальності від США могло б зміцнити цю можливість, однак їхня висока вартість та обмежена кількість не здатні суттєво змінити ситуацію, зазначили експерти. Крім того, кремль значною мірою усунув, ймовірно, одну з найнебезпечніших загроз – російські військові літаки, які використовують планерні бомби, вивівши їх за межі досяжності американських ракет. Американські чиновники також вважають, що Київ має зосередитися на стримуванні російського наступу в східному регіоні України.
Для Байдена це рішення є не лише тактичним. Воно піднімає питання про те, чи може дозвіл на такі удари призвести до прямої війни між НАТО і росією, йдеться у публікації.
Російська Федерація в рамках Організації Об'єднаних Націй вже висловила стурбованість, що надання Україні можливості запускати ракети на значні відстані вглиб території Росії може перетворити НАТО на "активного учасника бойових дій проти ядерної держави". Президент Путін підкреслив, що такий крок радикально змінить масштаби конфлікту. У свою чергу, прес-секретар Білого дому Джон Кірбі зазначив, що Сполучені Штати серйозно сприймають ці загрози, хоча і вказав на те, що в словах Путіна немає нічого нового.
Представник від Демократичної партії США Джейсон Кроу, який є частиною комітету Палати представників з питань розвідки та міжнародних відносин, зменшив ймовірність можливого нападу Путіна на Польщу або інші країни НАТО у відповідь на актуальні події.
"Я не вірю, що є якісь ознаки того, що путін зацікавлений у війні з НАТО, -- сказав він в інтерв'ю Reuters, вказуючи на масові втрати росії в живій силі і бронетехніці в Україні. -- Навпаки, я думаю, що він уникає конфронтації з НАТО".
Два дипломати з Європи, які побажали залишитися анонімними, розповіли, що Україна надала США та Великій Британії перелік можливих цілей на російській території, які можуть бути атаковані за певних умов. Обговорення питання про можливість послаблення обмежень для України нагадує попередні дискусії про запити Києва на додаткову військову підтримку, яка, на їхню думку, забезпечить їм перевагу над російськими силами — від винищувачів F-16 до танків Abrams.
"Ви вже чули це (дебати) раніше", -- сказав американський чиновник у розмові з Reuters на умовах анонімності.
Відповідно до інформації від представників влади, спочатку українська сторона планувала застосувати американські ракети великої дальності ATACMS для атаки на російські авіабази. Однак Пентагон повідомив, що 90% російських літаків, які запускають планерні бомби — одні з основних загроз для України, — розташовані на аеродромах, що знаходяться щонайменше на 300 кілометрів від територій, підконтрольних Україні. Це означає, що вони виявляються поза досяжністю системи ATACMS.
За інформацією, наданою офіційними джерелами, Україна має намір застосовувати ракети для атакування російських військових командних пунктів, складів пального та озброєння, а також для ураження районів скупчення військ.
Окрім американських ракет ATACMS, Київ прагне здійснювати удари по території Росії на значних відстанях, застосовуючи ракети Storm Shadow, які були передані Великою Британією, а також практично аналогічні французькі ракети Scalp.
Хоча Британія, ймовірно, звернеться до США для отримання схвалення перед скасуванням своїх обмежень на ракети Storm Shadow, французьке дипломатичне джерело зазначило, що Париж не потребує дозволу Вашингтона для надання Україні французьких ракет.
Ще одне занепокоєння Сполучених Штатів полягає в тому, що акцент на дальніх ударах відволікає увагу від більш нагальної загрози: просування Росії на українських теренах до стратегічно важливого міста Покровськ. Американські чиновники вважають, що втрата цього населеного пункту може мати серйозні негативні наслідки.
Ульріх Кюн, спеціаліст з озброєнь в Інституті миру та політики безпеки в Гамбурзі, висловив думку про те, що можливість ядерного послання з боку Путіна не можна відкидати — наприклад, він може вирішити провести випробування ядерної зброї з метою залякати Захід. Водночас, американський законодавець Кроу зазначає, що після початку військових дій в Україні позиції Путіна значно ослабли, і будь-яка серйозна реакція з боку Москви може нести для нього великі ризики.
Раніше висловлювалася точка зору фахівця, який роз'яснив, чому Україні критично важливо завдавати ударів по військовим аеродромам Росії.