"Грузинська мрія прямує до авторитаризму". Чи спалахне в Грузії протистояння після неоднозначних парламентських виборів?
В Грузії пройшли парламентські вибори, за результатами яких, згідно з інформацією Центральної виборчої комісії, здобула перемогу правляча партія Грузинська мрія. Проте опозиційні сили звинувачують владу у маніпуляціях, стверджуючи, що їх позбавили приблизно 12% голосів. Вони не визнають офіційні результати і закликають громадян до протестів.
Грузинська мрія набрала приблизно 89 мандатів зі 150 - і якщо вся опозиція відмовиться від участі в новому парламенті, можливо, він не запрацює: для роботи потрібні мінімум 100 депутатів. Тож не виключено, що у Грузії й далі працюватиме старий уряд, а через пів року оголосять нові вибори. Хоча прем'єр Іраклій Кобахідзе заявив, що уряд затвердять попри відмову опозиції визнавати результати.
На Грузію можуть чекати протести і політична криза, якщо опозиція відмовиться від мандатів, пояснює LIGA.net колишній заступник міністрів внутрішніх справ та юстиції Грузії, старший партнер юридичної компанії Rasons Legal Гія Гецадзе.
Перед Грузією постають багато варіантів розвитку подій. Масовість чи нечисельність акцій протестів можна буде побачити вже сьогодні, 28 жовтня, ввечері на вулицях Тбілісі, каже LIGA.net грузинський політолог Гела Васадзе.
LIGA.net розбиралася, чого очікувати після доленосних для Грузії виборів.
Згідно з інформацією Центральної виборчої комісії, протягом останніх 12 років партія "Грузинська мрія" здобула 53,9% голосів на виборах. Опозиційні партії отримали наступні результати: Коаліція за зміни - 11%, Єдність - Національний рух - 10,2%, Сильна Грузія - 8,8%, Гахарія за Грузію - 7,8%. Загалом опозиційні сили складають близько 38%.
Опозиційні партії не визнають результатів.
Два екзитполи, проведені Edison і HarrisX для проопозиційних телеканалів, давали Грузинській мрії 40,9% і 42% голосів, а загальна сума чотирьох опозиційних сил склала 51,9% і 48%. Опитування провладного каналу Imedi обіцяло Грузинській мрії 56%.
"Вибори вкрадені. Це конституційний переворот. Грузинська мрія - його автор та буде притягнута до відповідальності", - заявив лідер Коаліції за зміни Ніка Гварамія. Єдність - Національний рух експрезидента Саакашвілі оголосила, що переходить у режим надзвичайної ситуації: "ЦВК Грузії виконала брудне замовлення Іванішвілі".
Transparency International Georgia вважає, що державні інститути "діяли на користь панівної партії, не реагували на порушення" у передвиборчий період та в день голосування. Організація Мій голос, в якій 2000 спостерігачів слідкували за виборами, заявила, що результати виборів "не відображають волю громадян Грузії".
Васадзе впевнений, що мали місце маніпуляції. Він зазначає, що результати екзитполів практично відображали один одного у двох різних компаніях, одна з яких за останні п'ять виборів демонструвала мінімальні похибки. "Проте ЦВК оголосила результати з перевагою у 12% для правлячої партії. Це неминуче викликає питання: як так могло статися?" - запитує він.
"Президентка Саломе Зурабішвілі згуртувала всі опозиційні групи та закликає громадян Грузії відстояти свій вибір, щоб продемонструвати, що Грузія не є Білоруссю і тут фальсифікації не матимуть успіху", - зазначив Гецадзе.
Навіть якщо Грузинська мрія отримає ту кількість місць, "яку собі намалювала", їй бракує голосів, додає він. Для роботи парламенту потрібні дві третини мандатів, це 100 депутатів. Якщо усі опозиційні сили не визнають виборів і не прийдуть у парламент, він не зможе працювати: "А це нові вибори через пів року".
Голова парламенту Шалва Папуашвілі заявив, що парламент все одно збереться і 76-ма голосами визнає повноваження 150 депутатів, пише interpressnews.ge. А опозиція, за його словами, рано чи пізно теж зайде "і зарплату теж візьме".
Біндзіна Іванішвілі (спонсор і почесний голова Грузинської мрії) пообіцяв перед виборами заборонити опозиційні партії, якщо отримає конституційну більшість (113 мандатів) у парламенті, і ув'язнити їх лідерів. Тому для опозиції це - питання свободи.
Цю більшість в Іванішвілі не зберегти. Однак, існує ймовірність, що він намагатиметься усунути опозицію подібним чином, зазначає Гецадзе: "Якщо відбувається крадіжка голосів, то він готовий перейти до диктатури". Іванішвілі займає почесну посаду голови, але в партії Мрія були внесені зміни до статуту, які надають йому право лише виставляти кандидатуру на пост прем'єр-міністра.
Грузія стає абсолютно парламентською республікою, коли в президента геть символічні повноваження, підкреслює Гецадзе.
Президент Азербайджану Ільхам Алієв та прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян висловили свої вітання з нагоди перемоги Грузинської мрії. Тим часом угорський прем'єр Віктор Орбан вже знаходиться в Грузії.
Європейська комісія виступила з вимогою провести швидке розслідування щодо ймовірних порушень під час виборів.
Європейський Союз ретельно відслідковував ситуацію, зазначив у відповіді на запит LIGA.net прес-секретар з питань зовнішньої політики та безпеки Єврокомісії Педро Фонсека-Моніс.
За попередніми висновками місії ОБСЄ, пише Фонсека-Моніс, день виборів був добре організований і проходив упорядковано, але відзначався напруженою ситуацією, з частими компромісами щодо таємниці голосування та кількома процедурними невідповідностями, повідомленнями про залякування, тиск на виборців, що негативно вплинуло на довіру суспільства до процесу. "Повідомлення про тиск на виборців, зокрема на працівників бюджетної сфери, був поширений. Це викликає занепокоєння щодо здатності частини виборців віддати голос, не боячись покарання", - каже він.
Він звертається до Центральної виборчої комісії Грузії з проханням здійснити свої обов'язки щодо проведення швидкого, прозорого та незалежного розслідування порушень, що сталися під час виборів, і винесення відповідних рішень. "Цей крок є вкрай важливим для відновлення довіри до виборчого процесу. Європейський Союз з нетерпінням очікує на звіт ОБСЄ та рекомендації, які потрібно реалізувати в найкоротші терміни", - зазначає Фонсека-Моніс.
Глава Євроради Шарль Мішель закликав грузинську владу розслідувати порушення.
Ввечері 28 жовтня лідери опозиції приїхали до готелю "Тбілісі Марріотт" на зустріч із послами. "Дуже важливо зустрітися до великої акції, на яку, я сподіваюсь, прийдуть дуже багато людей, які не вірять у легітимність цих виборів", - цитує голову Національного руху Тінатін Бокучаву interpressnews.ge.
"Я вважаю, що грузинський народ влаштує мирні акції протесту, і їм вдасться законно завершити правління Грузинської мрії", - зазначає Гецадзе. Важливу роль у цьому процесі відіграє президентка Зурабішвілі, яка є єдиною легітимною представницею влади.
"Якщо Європейський Союз та Сполучені Штати висловлять свою підтримку, "Мрія" не зможе ігнорувати ці голоси. Вона вже довела, що здатна реагувати на вимоги народу та міжнародних партнерів, коли відчуває тиск. Проте існує ймовірність, що влада обере варіант силового розгону протестів. Однак, я переконаний, що грузини не дозволять Іванішвілі встановити диктаторський режим", - стверджує Гецадзе.
Президентка Саломе Зурабішвілі висловила свою позицію щодо результатів виборів, які вона охарактеризувала як "російські", і відмовилася їх визнати. У відповідь на її заклик, на вулицях Тбілісі розпочалась акція протесту, метою якої є донести до світу, що "ми не приймаємо ці вибори".
Чи стануть протести в Грузії масштабними, дізнаємося вже сьогодні, зазначає Васадзе. Опозиція має єдину вимогу - дозволити міжнародній моніторинговій комісії перевірити результати виборів і, в разі необхідності, скасувати їх.
"На сьогодні існує безліч можливих сценаріїв розвитку подій, і фактично можливе все", - зазначає грузинський експерт у сфері політики.
Перед виборами Грузинська мрія намагалася залякати виборців, стверджуючи, що опозиція, якщо вона здобуде перемогу, може втягнути країну в новий конфлікт з Росією. У цьому контексті було прийнято закон, що обмежує права ЛГБТ-спільноти, який викликав критику з боку західних країн. Опозиційні сили називали це голосування вирішальним моментом для Грузії, що ставить перед народом вибір між Заходом і Росією, а також між демократією та авторитаризмом.
14 травня парламент Грузії ухвалив законопроєкт щодо "іноземних агентів", що викликало різку реакцію з боку західних країн. 9 липня представник Європейського Союзу в Грузії Павло Герчинський повідомив, що блок прийняв рішення призупинити переговори про вступ Грузії. 25 вересня адміністрація Білого дому скасувала заплановану зустріч президента США Джо Байдена з прем'єр-міністром Грузії Іраклієм Кобахідзе, посилаючись на "тривожну неповагу до демократії та волі грузинського народу", що проявилася в останніх діях Тбілісі. 17 жовтня ЄС оголосив про фактичне призупинення процесу інтеграції Грузії до своїх лав.