Виявлено "притулок" віком 150 тисяч років: його використовували сучасні люди, денісівці та неандертальці.
У печері виявили артефакти, що були виготовлені близько 130 тисяч років тому.
Археологи знайшли біля струмка у Таджикистані стародавній притулок, яким під час міграцій користувалися люди сучасного типу, неандертальці та денісівці. Вони зупинялися тут упродовж 130 тисяч років, повідомляє Live Science.
Науковці вже тривалий час мають відомості про те, що наші найближчі предки подорожували через Внутрішній азіатський гірський коридор (ВАГК) у Центральній Азії під час кам'яної доби. Протягом багатьох років вчені проводили дослідження останків неандертальців, а також знахідок, що свідчать про присутність денісівців і сучасних людей у цій місцевості.
"ВАГК слугував точкою зустрічі та взаємодії для трьох людських метапопуляцій," - зазначили науковці в своєму свіжому дослідженні. Однак, як підкреслили дослідники, цей район досі залишається маловивченим.
"Цей регіон міг виконувати роль міграційного коридору для різних людських видів, таких як сучасний Homo sapiens, неандертальці та денісівці, які, ймовірно, співіснували в цій території. Наше дослідження спрямоване на встановлення ідентичності людей, які проживали в Центральній Азії, а також на вивчення характеру їхніх взаємозв'язків," -- розповів провідний автор роботи Йоссі Зайднер, старший викладач археологічного інституту Єврейського університету в Єрусалимі.
Під час свого дослідження науковці здійснювали пошуки стоянок кам'яної епохи вздовж річки Зеравшан, яка є однією з найбільших річок Центральної Азії. В результаті їм вдалося знайти дві стоянки цього періоду, які містять кілька шарів, що свідчить про те, що різні групи людей використовували ці території в різні епохи.
У 2023 році вчені провели розкопки однієї з цих стоянок під назвою Сойї Хавзак, вона розташована вздовж невеликої притоки річки Зеравшан. Дослідники викопали три траншеї, виявивши різноманітний набір кам'яних інструментів; включаючи оброблені кремені, леза та кам'яні відщепи; кістки тварин; а також деревне вугілля та обпалені кремні, які вказували на давнє використання вогню, що датується періодом від 150 000 до 20 000 років тому.
"Ми віримо, що триваючі дослідження в цьому регіоні зможуть пролити світло на те, як різні людські групи — такі як сучасні люди, неандертальці та денісівці — могли взаємодіяти в минулому. Це відкриття є важливим кроком у вивченні давньої історії людства в Центральній Азії," — зазначив Зайднер.
Стародавні люди були не єдиними, хто користувався цим регіоном. Річкова долина зрештою стала основним маршрутом Шовкового шляху, з'єднуючи цивілізації, такі як Китай і Римська імперія, через континенти.
Раніше науковці повідомили, що неандертальці та Homo sapiens почали практикувати поховання своїх померлих приблизно одночасно і в схожих регіонах. Дослідники вважають, що обряди поховання могли слугувати способом позначення територій на фоні зростаючої конкуренції між цими двома видами.