Залужний поділився з Заходом десятьма істинами про війну в Україні: основні моменти виступу.
Валерій Залужний підкреслив важливість чесності, що сприятиме "коректному сприйняттю тих процесів, які відбуваються".
Посол України у Сполученому Королівстві, колишній головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний, виступаючи в Королівському інституті міжнародних відносин Chatham House, привів ряд важливих фактів для адекватного сприйняття сучасних подій в Україні та на міжнародній арені.
Текст виступу українською мовою опублікувала "Українська правда".
У своєму виступі Валерій Залужний підкреслив важливість чесності, що сприятиме "коректному сприйняттю тих процесів, які відбуваються".
Першим фактом, на який звернув увагу український дипломат і колишній головнокомандувач Збройних Сил України, стало існування "колективного Заходу".
"Він дійсно існує, і ми вважаємо це групою розвинутих західних країн, з високо розвинутими економіками і демократіями та власною системою безпеки. Такими як НАТО", - пояснив Залужний.
З іншого боку, Залужний виділив ряд авторитарних держав, де влада зосереджена в руках однієї особи.
"Ці держави не мають справжньої демократії. Їхні економічні системи залежать від природних ресурсів або централізованого управління, і вони створені для задоволення потреб диктуючого лідера, політичної партії або руху", - зазначив він.
Валерій Залужний підкреслив, що існують держави, які змогли позбутися авторитарних імперій та режимів, і деякі з них стали частиною колективного Заходу.
Одночасно, як зазначив він, існують нації, які, незважаючи на опір деспотичних режимів, не припиняють своїх зусиль у боротьбі за інтеграцію до цивілізованого суспільства, відчуваючи при цьому загрозу втрати своєї автономії.
"Країни на кшталт Грузії та Білорусі вже позбулися своєї формальної незалежності. Україна, внаслідок запеклого опору Росії та внутрішніх вагань, виявилася у боротьбі за свою свободу від авторитарної імперії," - підкреслив дипломат.
Валерій Залужний підкреслив, що на відміну від Білорусі та Грузії, які втратили свою незалежність практично без збройного опору, Україна вже протягом десяти років бореться за свою свободу.
"Вже майже три роки триває повномасштабна війна, в результаті якої загинуло понад 30 тисяч осіб. Сотні тисяч людей отримали травми, проте ми не зупиняємося у боротьбі. Цей факт яскраво свідчить про те, що українці прагнуть жити в цивілізованому західному світі. Незважаючи на всі труднощі, ми маємо право на своє власне майбутнє," - підкреслив він.
Залужний нагадав, що сьогоднішній ворог України заперечує нашу історію та культуру та намагається знищити українців як націю.
"Підтвердженням цього є не лише події з історії минулого століття. Такі як голодомор, наприклад, зовсім нещодавні події у Бучі та Гостомелі, події на окупованих територіях. Саме цей факт унеможливлює будь-яке мирне співіснування у майбутньому і відповідно не може розглядати будь-які варіанти зупинення війни на основі будь-яких намірів про взаємну безпеку", - наголосив він.
Залужний зазначив, що події, які нині відбуваються в Україні, є "логічними наслідками відмови колективного Заходу активніше впливати на світову систему безпеки".
"Використовуючи вразливість Західних країн, зокрема США, Росія у 2008 році ініціювала розширення свого 'безпекового простору', що стало передумовою війни в Грузії. А вже у 2014 році, в умовах мовчазної реакції колективного Заходу, Росія розпочала агресію проти України, яка зрештою перетворилася на найкривавіший конфлікт XXI століття в центрі Європи", - зазначив дипломат.
Валерій Залужний зазначив, що президент РФ Володимир Путін продовжує залякувати Захід "червоними лініями" та ядерною зброєю.
"Західні політики дедалі більше, опинившись у залежності від своїх виборців, висловлюють сподівання на запобігання ескалації конфлікту... Проте, чи зупиниться ця війна лише на апетитах Путіна і Україні, повинні вирішити саме західні політики. Це їхній обов'язок перед виборцями", - зазначив він.
Валерій Залужний підкреслив, що західні союзники не мали довіри до України, через що на початку російського вторгнення західні ЗМІ прогнозували, що Україні залишилось всього три години, а згодом — три дні.
"Захід, звертаючись на підтримку України, побоюючись можливості ядерного конфлікту або ескалації ситуації, не надав нашій країні достатньої кількості озброєння. Внаслідок цього у 2023 році ми не змогли досягти значних успіхів у боротьбі з Росією і опинилися в умовах тривалої війни, вихід з якої вже сьогодні виглядає неможливим", - зазначив він.
Український дипломат згадав про свої статті, які він написав під час виконання обов'язків головнокомандувача Збройних Сил України, коли стало очевидно, що Україна не зможе самостійно завершити війну.
Валерій Залужний зазначив, що навколо Росії сформувалася коаліція з Китаю, Північної Кореї та Ірану.
"У багатьох з цих країн люди навіть не знають, де розташована Україна. А якщо звернути увагу на організацію БРІКС, зокрема на її майбутнє, то можна помітити, що вона має намір розширюватися. А як же колективний Захід? Чи все ще існує страх ескалації?" - риторично запитував дипломат.
Валерій Залужний наголосив, що війна, на жаль, змінилася і більше не буде такою, як, скажімо у 1953 році [мається на увазі війна в Кореї].
"Це закінчилося влітку 2023 року в Україні. Тоді, коли на поле бою з'явилися роботи, західні ЗМІ та натівські генерали сміялися з моїх слів. У 2024 році технології почали активно застосовуватися у бойових діях, і їх引л штучний інтелект. Тепер сміх у мій бік вщух. Навіть у Британії вже переглядають свою національну безпеку. НАТО мовчить. Але що з глобальною безпекою? Чи досі вона базується на винищувачах, авіаносцях та дорогих ракетах? Я вас розчарую – ні, на жаль," – зазначив колишній головнокомандувач Збройних сил України.
За зазначенням Залужного, для досягнення перемоги українцям необхідно три ключових відчуття:
Нагадаємо, в середу, 16 жовтня, президент Володимир Зеленський представив План перемоги у Верховній Раді України. В першому пункті плану йдеться про вступ України до НАТО.