Віруси, які можуть інфікувати людей, стрімко розповсюджуються через хутрові ферми в Китаї.
Група міжнародних науковців висловила занепокоєння щодо хутрових ферм у Китаї, підкреслюючи, що ці місця, де розводять тварин, можуть бути джерелом небезпеки для людей. Віруси в таких умовах активно розмножуються і змінюються.
Вчені виявили, що інфекційні віруси, здатні заражати людей, активно розповсюджуються через хутрові ферми в Китаї.
Цю інформацію наводить стаття IFLScience.
Експерти повідомляють про виявлення більше ста вірусів у тваринах, таких як норки, морські свинки та ондатри. У зв'язку з цим, команда попередила, що хутрові ферми можуть стати джерелом інфекційних хвороб.
Оскільки спалах COVID-19 був пов'язаний із торгівлею живими тваринами на китайських ринках, науковці розпочали моніторинг розповсюдження зоонозних вірусів, здатних передаватися між тваринами і людьми, у цих умовах. Міжнародна команда дослідників застосувала метод метагеномного секвенування, який дозволяє аналізувати всю ДНК та РНК в отриманих зразках. У рамках дослідження вивчалися тканини легень і кишківника 461 тварини, які загинули внаслідок інфекційних захворювань. Більшість (412 особин) були знайдені на хутряних фермах, а ще 49 загинули в природному середовищі або в заповідниках. Вивчалося близько 30 видів тварин, як зазначено у заяві дослідників.
Понад 100 з них містилися в організмах норок, морських свинок та ондатр, яких вирощують для отримання цінного хутра.
У померлих також виявили грип типу А, який щороку викликає сезонні епідемії серед населення.
Кір, вірус японського енцефаліту, що має зв'язок з гарячкою Денге, жовтою лихоманкою та вірусами Західного Нілу, а також епідемічний паротит, що в народі відомий як "свинка".
36 виявлених вірусів раніше не мали жодної документації, а ще 39 можуть потенційно передаватися між різними видами, з яких 11 вже інфікували людей.
У однієї з ондатр було зафіксовано перший випадок зараження пташиним грипом типу H6N2, що стало історичною подією. Цей штам пташиного вірусу, який пристосувався до курей, вперше виявили в Південній Африці у 2001 році.
Згідно з висновками дослідників, найнебезпечніші віруси могли бути переносниками норки та єнотоподібні собаки.
"Дивно, що ми спостерігаємо таку різноманітність відомих і можливих зоонозів (інфекцій, які передаються від тварин до людей - ред.), що виявляються та поширюються серед такої великої кількості різних видів тварин і на таких широких географічних площах," -- зазначив співавтор дослідження, доцент Університету Упсали в Швеції Джон Петтерссон.
На фермі, де загинули дві норки, виявлено вірус, що має походження від кажанів. Як зазначають дослідники, цей випадок яскраво ілюструє передачу патогена від диких тварин до хутрових, які вирощуються на фермах і знаходяться у близькому контакті з людьми.
Дослідники вважають, що хутрові ферми повинні підлягати посиленому нагляду для того, щоб ефективно відстежувати потенційні спалахи інфекційних захворювань.
"Ці обставини є вигідними для вірусів, адже можливість заражати численних представників різних видів може сприяти їх еволюції. Після адаптації одним із потенційних нових господарів можуть стати люди," -- зазначив Джон Петтерсон.
Також варто зазначити, що в Китаї почали обговорювати новий вірус, що передається через укуси кліщів і має потенціал впливати на людський мозок.