Згідно з доповіддю місії ООН, зимові відключення електроенергії можуть тривати від 4 до 18 годин.


У зимовий період в Україні перебої з електропостачанням можуть тривати від 4 до 18 годин на добу.

Цю інформацію підтверджують прогнози фахівців, яких досліджувала Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ), повідомляє Інтерфакс-Україна.

"Ця зима обіцяє бути надзвичайно важкою. Очікується, що громадяни зіткнуться з частими відключеннями електрики в різних регіонах країни. Якщо відбудуться нові напади, які спричинять більш тривалі перебої, наслідки можуть виявитися руйнівними", - підкреслила Даніель Белл, керівниця моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

Вона зазначила, що результати атак матимуть тривалий характер, а їхнє подолання вимагатиме системного підходу.

"Національні та міжнародні партнери повинні консолідувати свої зусилля для відновлення життєво важливої інфраструктури та забезпечення відповідальності тих, хто завдав збитків," - підкреслила керівниця місії ООН.

У звіті ММПЛУ, заснованому на результатах польових візитів, бесідах з технічними фахівцями, представниками енергетичних компаній, мешканцями регіону та державними службовцями, детально розглядаються серйозні наслідки російських агресивних дій.

У звіті йдеться про те, що ушкодження енергетичної інфраструктури України призвели до введення віялових відключень електрики по всій території країни. У деяких містах, в умовах літньої спеки, відключення електропостачання тривали по 12 і більше годин на добу.

У цьому документі зазначено, що зимові місяці можуть принести ще більш значні наслідки через зниження температури. Експерти, опитані ММПЛУ, прогнозують, що в зимовий період відключення електроенергії можуть тривати від 4 до 18 годин щоденно. Вони також підрахували, що приблизно 70% населення проживає в міських умовах, а значна частина українців мешкає в багатоповерхових житлових будинках.

У доповіді наголошується на тому, що атаки призвели до втрати близько 9 гігават виробничих потужностей, що становить половину обсягу, необхідного Україні в зимовий період. Станом на червень 73% теплових електростанцій країни було виведено з ладу.

При цьому, якщо взимку 2022-2023 років атаки здебільшого спрямовували на об'єкти електропередачі, то з березня 2024 року основною мішенню стали об'єкти генерації. За даними однієї з великих енергетичних компаній, на яку посилається доповідь, унаслідок атак 2024 року було пошкоджено втричі більше енергоблоків, ніж узимку 2022-2023 року.

Автори доповіді також зауважують, що майже мільйон дітей в Україні навчаються онлайн через безпекові ризики. Вимкнення електроенергії серйозно ускладнює доступ до онлайн-навчання, посилюючи ізоляцію від однолітків і вчителів, що загострює психологічний тиск війни. Автори доповіді також попереджають про можливе погіршення ситуації в разі нових обстрілів.

У доповіді наголошується, що знищення Росією критично важливих об'єктів енергетичної інфраструктури, включно з такими, як система теплопостачання, які необхідні для виживання цивільного населення взимку, порушує принципи міжнародного гуманітарного права, покликані захищати цивільних осіб.

Як повідомлялося, взимку відключення електроенергії може тривати по 12 годин на добу, розповідав генеральний директор енергетичної компанії Yasno Сергій Коваленко. За його словами, це базовий прогноз, ситуація може як покращитися, так і погіршитися.

Міністр енергетики Герман Галущенко прокоментував заяви про можливі відключення електрики в Україні, назвавши їх "вкидами". Він запевнив, що країна зможе пережити зиму в "нормальному режимі" постачання електроенергії, якщо не буде нових атак з боку Росії на енергетичну інфраструктуру.

Related posts