Вибори в умовах війни: які фактори можуть сприяти їх проведенню та чи реально провести їх навесні 2025 року?
Політолог розповів про індикатори, які можуть вказувати про початок підготовки.
У Мережі знову активізувалися розмови щодо можливості проведення виборів в Україні весною 2025 року. Нібито ЦВК вже підготувала реєстр виборців і займається плануванням усіх можливих ризиків. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
Також ведуться розмови про збільшення активності серед регіональних політиків, які, за чутками, намагаються залучити до своїх команд відомих військових спеціалістів.
При цьому у повідомленнях ніхто не вказує про які саме вибори йдеться: місцеві, парламентські чи президентські.
ТСН.ua провів розслідування, щоб з’ясувати, наскільки обґрунтовані ці чутки та в яких випадках в Україні можуть пройти вибори.
Політолог Володимир Фесенко висловлює серйозні сумніви щодо можливості організації виборів навесні 2025 року і зазначає, що не спостерігає жодних конкретних ознак, які вказували б на підготовку до них.
"Як може ЦВК вже підготувати виборчий реєстр, якщо мільйони українців наразі перебувають за кордоном? Хоча ЦВК намагається оновити цей реєстр, їх робота щойно розпочалась, і невідомо, коли вона завершиться, оскільки в умовах війни це є надзвичайно складним завданням. Про можливість виборів навесні 2025 року говорять ті, хто або дуже прагне їх провести, або, навпаки, боїться цього", - зазначив Володимир Фесенко в коментарі для ТСН.ua.
Експерт у сфері політології висловлює припущення, що інформація про потенційні вибори може виходити від осіб, залучених до їх організації в Україні, оскільки це є їхньою професійною діяльністю і джерелом доходу.
Протягом найближчих шести місяців, а також навесні 2025 року в Україні не відбудеться жодних виборів. Я наведу два основні аргументи на підтримку цього твердження. По-перше, для проведення виборів необхідно завершити війну або підписати угоду про припинення бойових дій. До тих пір, поки конфлікт триває, організація виборів є неможливою, незалежно від бажання їх провести. По-друге, на даний момент ми абсолютно не готові до виборчого процесу, як з організаційної, так і з фінансової точки зору, - говорить експерт.
Володимир Фесенко підкреслює, що обговорювати можливість проведення виборів можна лише тоді, коли з'являться конкретні індикатори, що підтверджують їхню неминучість.
"Перша ознака - на проведення виборів мають виділити кошти, а для цього потрібно ухвалити зміни до держбюджету, де буде передбачене відповідне фінансування. Раніше йшлося про близько 5 мільярдів гривень, а зараз за різними оцінками потрібно близько 10 мільярдів гривень. Але у проекті бюджету на наступний рік грошей на вибори не передбачено", - пояснює політолог.
Згідно з висловлюваннями Фесенка, другим показником для організації виборів є зміни в законодавстві, проте наразі таких змін не помітно.
"На даний момент не існує жодних відомостей про те, що були підготовлені зміни до виборчого законодавства, які б стосувалися парламентських або президентських виборів", - акцентує увагу Володимир Фесенко.
Експерт у сфері політики зазначає, що важливо перш за все визначити, яким чином проходитиме голосування. Наприклад, яким чином зможуть проголосувати приблизно три мільйони українців, які живуть за межами країни. Тому вже розпочато процес оновлення виборчого реєстру.
"Робота з відновлення реєстру вкрай важлива, тому що через війну мільйони виборців змінили своє місце проживання. Без актуального реєстру - проведення виборів неможливе. Саме тому процес з його відновлення треба розпочинати заздалегідь. Якщо виникне потреба у проведені виборів після завершення війни, то без актуального реєстру, ми не будемо готовими до їх проведення", - зауважує Володимир Фесенко.
Політолог зазначає, що справжня підготовка до виборів почнеться лише після вирішення всіх цих питань та ухвалення відповідних законодавчих актів.
"Для того щоб вибори пройшли навесні 2025 року, необхідно ухвалити всі ці рішення до завершення поточного року. Якщо це буде реалізовано, вибори можуть відбутися наприкінці березня 2025 року," - підкреслює Володимир Фесенко.
Політолог підкреслює, що поки триває війна і діє воєнний стан, вибори в Україні неможливі. Щоб вони відбулися, потрібно вносити зміни до законодавства.
"Якщо раптом з'явиться ініціатива про те, що треба вносити такі зміни, це і буде сигналом, що підготовка до виборів розпочалася. Але не забуваймо, що у такому випадку, теж потрібно оновити та пристосувати виборче законодавство до умов війни. Зробити це буде не просто", - підсумовує політолог.