Ваучери для освіти та фінансова підтримка для бізнесу: як уряд сприяє внутрішньо переміщеним особам | Новини Еспресо


Внаслідок масштабного конфлікту багато українців опинилися в ситуації, коли їм довелося починати життя з нуля. Вони позбулися своїх домівок, роботи та стабільного доходу. З метою підтримки внутрішньо переміщених осіб, держава створила нові можливості для їхнього відновлення.

Цю інформацію висвітлює сюжет телеканалу Еспресо.

Пані Надія протягом півроку жила під російською окупацією в Херсоні, продовжуючи свою діяльність, готуючи каву та їжу для місцевих жителів. Проте, зважаючи на загрози для власної безпеки, у 2022 році вона разом із сім'єю вирушила до Києва. Завдяки багатому досвіду в підприємництві, жінка вирішила започаткувати власну кав'ярню на новому місці. Для цього вона подала заявку на отримання гранту в рамках програми "Власна справа", запропонованої Державним центром зайнятості.

Надія заснувала свою кав'ярню незадовго після успішного захисту бізнес-плану. Використавши грантові кошти, вона змогла закупити все необхідне обладнання та створити робочі місця для інших внутрішньо переміщених осіб. Окрім цього, жінка активно підтримує тих, хто має амбіції працювати в кавовій індустрії, навчаючи усіх бажаючих здобути навички бариста або відкрити власний заклад.

"У нас два види навчання. Людина приходить учитися від зерна до чашечки - щоб працювати та в принципі засвоїти цю професію. А другий - від зерна до чашечки й до ведення бізнесу. Ти вивчив програму, як робити всі напої, меню, калькуляцію, центр зайнятості, всі дозволи, працевлаштовані люди. По-перше, ми відкриваємо заклад для себе. По-друге, ми маємо працевлаштувати людей", - розповіла пані Надія журналістам.

Анастасія Нехлюдова - родом із Луганщини, приїхала до Ірпеня у 2014 році й заснувала там у 2022-му корекційний інклюзивний центр для дітей. Але через наступ РФ її заклад було вщент зруйновано. Після деокупації Київщини жінка подалася на програму "Власна справа" та успішно захистила бізнес-план. Грант вона отримала у серпні 2022 року і вже 1 вересня відкрила новий центр. Наприкінці року в Ірпінь повернулися 90% дітей, з якими раніше працювала пані Анастасія.

Максимальний розмір гранту складає 250 тисяч гривень. Фінансування може бути використано для купівлі або оренди обладнання, меблів, сировини, земельних ділянок чи приміщень. Однією з ключових вимог для отримання цих коштів є створення не менше одного робочого місця.

Для тих, хто бажає отримати нову професію, державні програми перекваліфікації надають відмінну можливість. За допомогою ваучера можна безкоштовно вивчити одну з 155 професій та спеціальностей. Цю можливість використала Ірина, яка в 2014 році переїхала з Луганської області до Обухова. Хоча жінка є вчителькою української мови та літератури, вона вирішила поглибити свої знання в галузі психології.

"Я звернулася до Центру зайнятості. Вони запропонували мені перелік спеціальностей, за якими можу навчатися. І серед них я обрала саме психологію. Це найближче для мене. Це фах, який тісно перегукується з моєю професією. Я обрала навчальний заклад, склала іспити й у 2023 році вступила до університету Григорія Сковороди у Переяславі. І так почалося моє навчання, вже цьогоріч маю отримати диплом магістра", - розповіла Еспресо Ірина Шимбарська.

Подати заявку на грантові програми можна через портал "Дія". За потреби з цим можуть допомогти фахівці Центру зайнятості. Там також підкажуть, як заповнити заявку на освітній ваучер. Це можна зробити й самостійно - на сайті Державної служби зайнятості. Вже понад 20 тис. українців отримали гранти на власний бізнес. І лише за цей рік стільки ж скористалися ваучером на навчання. З них понад 14 тис. -- люди віком 45+, понад 4 тис. -- внутрішні переселенці.

Related posts