Ван Скаак: Сполучені Штати, Європейський Союз та Велика Британія докладають зусиль, щоб притягнути Росію до відповідальності за її злочини під час війни в Україні.
Сполучені Штати, Європейський Союз та Великобританія зосереджені на тому, щоб притягнути Росію до відповідальності за злочини, вчинені під час її агресивної війни проти України. Таку інформацію озвучила Бет Ван Скаак, посолка США з особливих доручень у сфері глобального кримінального правосуддя.
"Серед найстрашніших наслідків агресивної війни Росії можна виділити депортацію чи примусове переміщення українських дітей з територій, що знаходяться під контролем або окупацією Росії, до її власних кордонів, а іноді навіть до Білорусі", - підкреслила представниця США.
Вона зазначила, що консультативна група Atrocity Crimes Advisory Group для України є спільним проєктом США, ЄС і Британії. Її мета полягає в тому, щоб "надати скоординовану міждисциплінарну допомогу українським державним органам влади, коли вони розв'язують неймовірну проблему переслідування воєнних злочинів та інших звірств, скоєних в Україні".
"(Українська) урядова структура зафіксувала більше 140 тисяч можливих випадків воєнних злочинів та інших правопорушень. Необхідно зібрати детальну інформацію про ці події та з’ясувати, які з них можуть стати підставою для судового розгляду", - зазначила Ван Скаак.
Вона також нагадала, що у притягненні до відповідальності за воєнні злочини в Україні відіграє роль і Реєстр збитків по Україні (Register of Damage for Ukraine), що приймає позови українців, а також Євроюст, "організація, створена в Європі для координації прокурорів і слідчих у розслідуванні транснаціональних злочинів".
У попередньому інтерв'ю для Голосу Америки Ван Скаак зазначила, що в Державному департаменті США прогнозують збільшення кількості справ проти російських військових злочинців, які розглядатимуться як в американських судах, так і в Міжнародному кримінальному суді.
Нагадаємо, ордер Міжнародного кримінального суду, виданий у березні 2023 року, вимагає арешту президента Росії Владіміра Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової за підозрою у воєнному злочині примусової депортації населення - дітей з окупованих територій України до Російської Федерації.
25 червня Міжнародний кримінальний суд ухвалив рішення про видачу ордера на арешт колишнього міністра оборони Росії Сергія Шойгу та начальника Генерального штабу Валерія Герасимова. Їх звинувачують у вчиненні воєнних злочинів і злочинів проти людяності, зокрема у заподіянні значної випадкової шкоди цивільному населенню та пошкодженні цивільних об'єктів.
У березні 2024 МКС видав ордери на арешт двох російських командувачів, генерал-лейтенанта збройних сил Росії Сергія Кобилаша та адмірала ВМФ Росії Віктора Соколова, яких звинувачують у причетності до воєнних злочинів - ракетних атак проти української енергетичної інфраструктури з жовтня 2022 року по березень 2023 року.
Попри численні свідчення та докази, Кремль заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об'єкти енергетики та водозабезпечення, а також примусово депортує українських дітей до РФ.
Росія не визнає МКС. Москва підписала Римський статут, який керує МКС, у 2000 році, але не ратифікувала угоду, щоб стати членом. Російська влада офіційно відмовилась від свого підпису під установчим статутом МКС у 2016 році, через день після того, як суд опублікував звіт, у якому російська анексія Криму кваліфікувалася як окупація.