В Україні анульовано більше 4 тисяч висновків про наявність інвалідності: подробиці від Служби безпеки України.
Служба безпеки України виявила та зупинила діяльність восьми організованих злочинних груп, членами яких були представники медико-соціальних експертних комісій у різних областях країни.
У 2024 році 64 представники медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) стали підозрюваними у скоєнні злочинів, а 9 осіб вже отримали вироки. В результаті було анульовано понад 4 тисячі висновків про інвалідність, які були видані на основі підроблених документів.
Голова Служби безпеки України Василь Малюк повідомив про результати засідання РНБО. За його словами, було анульовано 4106 рішень про надання інвалідності, які були оформлені на основі підроблених документів, щоб уникнути мобілізації. Окрім цього, СБУ проводить перевірки щодо незаконного отримання статусу інваліда деякими держслужбовцями. Наразі ці перевірки стосуються близько 2,4 тисячі таких осіб.
"Служба безпеки активно реагує на загрози, що можуть зашкодити державній безпеці, зокрема на ті, що негативно впливають на обороноздатність нашої країни. Це включає ретельне розслідування випадків зловживань у системі МСЕК, які серйозно ускладнюють мобілізаційні процеси. Ми вже маємо певні результати і будемо продовжувати рішуче боротися з такими ганебними проявами", - зазначив Малюк.
За його словами, Служба безпеки України виявила та зупинила діяльність восьми організованих злочинних груп, членами яких були представники медико-соціальних експертних комісій у різних областях країни.
У Харківській області працівники СБУ ліквідували організовану злочинну групу, що складалася з 13 осіб, пов'язаних з обласним медико-соціальним експертним комітетом. В результаті обшуків у їх приміщеннях було знайдено та вилучено понад 650 тисяч доларів. Ці посадовці займалися продажем фальшивих медичних довідок, що дозволяли ухилянтам уникати призову на військову службу через проблеми зі здоров'ям.
Водночас у Рівненській області було виявлено ще 29 осіб, які працювали в місцевих МСЕК та лікарсько-консультативних комісіях, і які сприяли ухиленню військовозобов'язаних від мобілізації. За гроші ці особи створювали підроблені медичні історії для своїх клієнтів, що призводило до призначення груп інвалідності. У результаті ці чиновники заробили понад 350 тисяч доларів.
В СБУ зазначають, що у Миколаєві викрито очільницю обласної МСЕК, в якої виявлено понад 450 тис. доларів, колекцію золотих виробів і три незадекларовані квартири в Одесі. Щоб приховати ці статки посадовиця "переписала" більшість майна на свого сина - студента медичного університету, який має російське громадянство.
На Закарпатті ж було викрито голову обласної МСЕК і трьох його спільників, які за різні суми хабарів оформлювали ухилянтам інвалідність для зняття з військового обліку. Перевіряється причетність голови обласної МСЕК до функціонування схеми.
22 жовтня президент України Володимир Зеленський провів засідання РНБО по ситуації з МСЕК і інвалідностями в багатьох представників державних органів.
Президент підкреслив важливість політичної відповідальності Генерального прокурора за ситуацію в українській прокуратурі. Раніше повідомлялося, що значна кількість прокурорів отримала статус інвалідів і отримує значні компенсації.
Андрій Костін оголосив про своє рішення піти у відставку з поста Генерального прокурора. Він підкреслив, що ситуація стосується також фальшивих інвалідностей та проблем, що існують у системі прокуратури України.
Костін також наголосив, що вважає абсолютно правильною позицію президента України щодо того, що мають бути не лише скасовані всі неправомірні рішення щодо надання інвалідностей, відповідних пенсійних та інших нарахувань, мають бути не лише чіткі законодавчі та організаційні зміни, але й персональна відповідальність.
Нещодавно у центрі уваги опинилася Тетяна Крупа, керівниця Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи, та її син, яких звинуватили в незаконному збагаченні. Під час обшуків у їхньому помешканні було виявлено близько 6 мільйонів доларів США в різних валютах, що зберігалися у готівці. Варто зазначити, що під час обшуку жінка намагалася позбутися сумки з іноземною валютою, викинувши її через вікно. Грошові кошти були розкладені по всіх кімнатах будинку.
Було виявлено ряд підроблених медичних документів, а також списки "ухилянтів" із зазначеними прізвищами та вигаданими діагнозами. Згідно з інформацією ДБР, у їхньому домі знайшли майже 5 млн 244 тис. доларів США, 300 тис. євро, понад 5 млн гривень, а також дорогі прикраси та коштовності.
Печерського райсуд Києва обрав запобіжний захід керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи. Її відправили під варту на 60 діб із можливістю внесення застави розміром 500 млн 1528 гривень.