Успішна реінтеграція в суспільство — Андрій Білоусов розповідає про нові підходи соціальних служб у підтримці дітей, які зазнали негативних наслідків війни.
Верховна Рада у жовтні прийняла закон "Про основи соціальної захищеності дітей, які постраждали внаслідок повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України". За словами мера Кам'янського Андрія Білоусова, цей документ передбачає суттєві зміни в соціальній роботі, яка націлена на підтримку дітей, що постраждали від військових дій.
"На даний момент система соціального захисту дітей певної категорії базувалася на постанові Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 року № 268, яка затверджує порядок надання статусу дитини, що постраждала внаслідок військових дій і збройних конфліктів (з урахуванням змін та доповнень). Згідно з цією постановою, саме служба у справах дітей була наділена обов'язком надавати дітям зазначений статус," -- зазначає Білоусов.
На рівні громади, за словами, політика, механізм виглядав так.
"Весь пакет документів, включаючи заяву та рішення про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, вносився до єдиної всеукраїнської інформаційно-аналітичної системи «Діти». Щомісяця формувалися списки дітей, які отримали цей статус, для обласної служби. Орган опіки та піклування приймав рішення про надання або відмову в статусі протягом 30 календарних днів з моменту подання заяви", -- зазначив Білоусов.
Однак, за словами мера Кам'янського, новий закон містить низку важливих нововведень.
"Насамперед має бути створений Державний реєстр дітей, які постраждали від воєнних дій. Далі має бути розроблений інтегрований підхід щодо потреб дитини та її супроводу з метою визначення необхідного обсягу соціальної підтримки. Підтримка орієнтована на успішне "повернення" дитини до суспільства. Кінцева мета -- кожна дитина має отримати індивідуальний план забезпечення потреб, тоді як інформація про таке забезпечення має бути акумульована в Державному реєстрі", -- прокоментував зміни у закон Білоусов.
Він додав, що визначати індивідуальні потреби дитини буде мультидисциплінарна команда.
"До складу комісії увійдуть представники органів соціального захисту населення, служб у справах дітей, освітніх установ, правоохоронних органів та медичних працівників. Загалом, система конкретних заходів для соціального захисту та підтримки дітей охоплює кілька ключових напрямків: психологічну допомогу, матеріальну підтримку, освітні програми, медичне обслуговування тощо. Усього ж у списку заходів налічується 30 пунктів," -- зауважив мер.
Білоусов підкреслив, що ці нововведення вимагатимуть значного оновлення в діяльності соціальних служб, які наразі займаються питаннями, пов'язаними з дітьми.
"І ми розраховуємо на те, що відповідні підзаконні акти та методичні рекомендації будуть розроблені та надійдуть найближчим часом. Також потребують відповідних роз'яснень деякі питання фінансового характеру. Зокрема, щодо джерел виплати компенсацій "за шкоду життю та здоров'ю у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України" та деяких інших аспектів соціальної підтримки", -- додав мер Кам'янського.
На думку політика, на нас чекає значний обсяг роботи. Він також висловив надію на продуктивну взаємодію з центральними органами влади в цьому ключовому питанні.
"Однак я переконаний, що Кам'янське впевнено зустріне цей новий виклик. Адже охорона прав дітей та забезпечення можливостей для самовираження молоді завжди знаходилися в числі основних завдань міської адміністрації," -- зазначив мер.
Раніше "ФАКТИ" розповідали про активну громаду у місті Кам'янському.