Україна планує розпочати експорт біометану до європейських країн уже в листопаді 2024 року.
Україна може почати експорт біометану в Європу вже в листопаді 2024 року, після накопичення достатньої кількості запасів у газосховищах та належної підготовки персоналу. Про це повідомив Георгій Гелетуха, голова правління ГС "Біоенергетична асоціація України", передає Укрінформ.
Згідно з інформацією Гелетухи, в Україні наразі функціонують сім біометанових заводів, які планують розпочати роботу до кінця 2024 року. З них два заводи вже виробляють зріджений біометан і не потребують підключення до газотранспортної системи (ГТС). Решта п'яти заводів повинні підключитися до газових мереж: один до "Оператора ГТС України" та чотири до розподільних мереж. За словами Гелетухи, найбільш підготовлені до роботи двоє з цих заводів, які підключатимуться до розподільчих мереж і вже мають укладені договори на підключення.
Експерт підкреслив, що відповідно до нещодавно ухваленого законодавства, яке створило умови для експорту біометану, спочатку необхідно закачати газ у газосховища протягом одного місяця. Це вимагає від виробників біометану освоїти функціонування платформи ОГТСУ та зрозуміти принципи роботи газового ринку для успішного виконання експортних операцій.
"На мою думку, підготовка займе певний період. Після цього виробники біометану повинні будуть закачати газ протягом місяця. Сподіваюся, що в листопаді хтось зможе зібрати першу партію біометану та бути готовим до експорту," - зазначив Гелетуха.
Він також підкреслив, що всі сім біометанових установок, які мають намір почати свою роботу, зможуть щорічно виробляти в загальному 111 мільйонів кубометрів біометану. Два з цих заводів, які готові до запуску в найближчий час, зможуть забезпечити приблизно 6 мільйонів кубометрів біометану щорічно.
На завершення, Гелетуха наголосив, що поки що рано робити прогнози стосовно розвитку виробництва біометану у 2025 році. Потенційні інвестори чекають на перші результати експорту біометану, які вплинуть на подальші перспективи цієї сфери.