Угорщина досягла угоди щодо транспортування нафти з Росії через територію України.


Угорщина досягла угоди щодо відновлення транзиту нафти з Росії через українську територію. З жовтня компанія "Лукойл" відновить постачання сировини в Східну Європу, незважаючи на діючі санкції в Україні, повідомляє інформаційна агенція "Ройтерс". Які умови були обговорені для поновлення транзиту з боку України? Цю інформацію надасть Ірина Іванова.

Санкції залишаються в силі, але транзит відновлюється, а нафта змінює власника ще до досягнення кордону. Це рішення стало вирішальним в суперечці між Будапештом і Києвом щодо постачання сировини від російського "Лукойлу" до Центральної Європи. У червні Україна посилила санкційні заходи проти агресора, заборонивши транспортування продукції через трубопровід "Дружба", що викликало критику з боку угорського та словацького урядів.

Продукти російської компанії "Лукойл" задовольняють близько третини імпортних потреб Угорщини та до 45% потреб Словаччини. Після введення заборони на транзит обидві держави звернулися до Єврокомісії зі скаргою на Україну, висловлюючи намір звернутися до арбітражного суду. Однак Єврокомісія вирішила не втручатися в цю суперечку, і питання залишилося на тривалому розгляді.

Нафтопереробні підприємства в Угорщині та Словаччині перебувають під контролем компанії MOL. У понеділок вона зробила офіційну заяву, в якій повідомила про намір почати постачання нафти на білорусько-українському кордоні через трубопровід "Дружба". Раніше цю відповідальність несли російські постачальники. Тепер MOL фактично перекачуватиме свою нафту, придбану у компанії "Лукойл".

Оновлені угоди щодо транспортування, а також нові угоди про передачу прав на сиру нафту, повністю відповідають усім чинним санкціям і вимогам, включаючи обмеження, встановлені Євросоюзом і Україною.

Позицію уряду з цього питання озвучив на пресконференції премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Каже, Україну влаштовує, що транзит виконуватиме угорська компанія.

Денис Шмигаль, глава уряду України:

У нашій угоді про асоціацію є обов'язок України - надійно забезпечувати європейські країни газом і нафтою. Ми готові виконувати нашу угоду про асоціацію, але ми не готові співпрацювати з росією. Компанія MOL оголосила, що наразі вони є власниками продукту, який йде транзитом через Україну, і ми задоволені цим. Це не російська компанія, це компанія MOL, яка транзитує свій продукт через українську систему.

Україна прийняла рішення про цей крок, зважаючи на ряд зовнішньополітичних факторів, які можуть суттєво вплинути на внутрішню політику та економіку, зазначає політолог Олексій Буряченко. Серед причин – загрози з боку Угорщини щодо блокування фінансування військової допомоги, а також ймовірні обмеження на постачання дизельного пального та електричної енергії.

Олексій Буряченко, експерт у галузі політичних наук:

Словаччина відкрито заявила про можливість призупинення постачання дизельного пального в Україну. Це може стати серйозним фактором для нас, особливо з огляду на майбутній опалювальний сезон, який, безумовно, буде складним. Дизельне паливо є критично важливим для роботи генераторів, що забезпечують енергію як для домогосподарств, так і для бізнесу та державного сектору. Україна також може отримати вигоду з цього, адже дизель за розумними цінами продовжить надходити зі Словаччини. На мою думку, Угорщина, ймовірно, займе більш конструктивну позицію щодо ухвалення рішень на рівні Європейського Союзу, які стосуються України.

Угорщина і Словаччина продовжують імпортувати російську нафту, незважаючи на енергетичні санкції ЄС. Цим державам зробили виняток, оскільки вони не мають прямого доступу до морських шляхів. Україна ж зобов'язана виконувати транзитні угоди з Європейським Союзом до 2029 року.

Related posts