У Вишгороді реставрували давній саркофаг, що датується XII століттям.
Цю інформацію повідомили у прес-релізі Вишгородського історико-культурного заповідника (ВІКЗ), який був надісланий Укрінформу.
Нещодавно в храмі святих страстотерпців Бориса і Гліба у Вишгороді були проведені роботи з демонтажу стародавнього пірофілітового саркофага XII-XIII століть, виготовленого зі старого дерев'яного каркаса. Його було встановлено на новий металевий каркас, щоб забезпечити збереження цього цінного історичного артефакту для майбутніх поколінь. Це рішення було прийнято у зв'язку з крихкістю овруцького шиферу, з якого виготовлений саркофаг, повідомляє пресреліз.
У Вишгороді відновили давній саркофаг XII століття / Фото: Вишгородський історико-культурний заповідник
У 1853 році на городі священника Михайла Сікачинського, що в Вишгороді поблизу храму Бориса і Гліба, випадково знайшли саркофаг. У 1863 році, після завершення будівництва цегельного храму святих страстотерпців Бориса і Гліба за проєктом архітектора Костянтина Тона, саркофаг було розміщено на постаменті біля північної стіни. Протягом радянського періоду плити саркофага були розкидані по городах місцевими жителями, і лише в 1990-х роках, після реконструкції церкви, їх вдалося знайти, зібрати та встановити знову, але тепер вже біля південної стіни храму.
"З часом саркофаг почав руйнуватися під впливом погодних умов та нестійкої дерев'яної основи, яка покосилася під вагою плит і ця ситуація могла спричинити ще більші руйнування. Тому у процесі здійснення пам'яткоохоронної діяльності Вишгородським історико-культурним заповідником було прийнято рішення розібрати саркофаг, оцифрувати та встановити на новий металевий каркас", - відзначають у ВІКЗ.
Гробницю збудовано з овруцького шиферу або пірофіліту, який було оброблено у вигляді плит, скріплених залізними скобами. "Цей камінь є однією з найрідкісніших сланцевих порід і наявний лише в єдиному місці - на Овруцькому кряжі на півночі Житомирської області. Висока міцність матеріалу та зручність його обробки сприяли не тільки значному попиту на вироби з пірофіліту в Київській Русі, але й їх експорту в інші держави. Саркофаги з шиферу цього типу мали форму прямокутного ящика, складеного з шести плит, і були найпоширенішими на території Русі", - зазначається у пресрелізі.
Як стало відомо, в Успенському соборі Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" відбулася презентація відреставрованого п'ятиярусного іконостасу церкви Святого Юра, яка знаходиться в Дрогобичі та є частиною списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.