Що ж принесе світу повторне президентство Трампа?


професор, дослідник у рамках Програми США та Америки Chatham House

Республіканська партія, колись символ традиційних патриціанських цінностей, під керівництвом Дональда Трампа перетворилася на популістський рух, що виступає проти істеблішменту. Трамп стверджує, що політика еліт завдала шкоди робітничим спільнотам, переслідуючи прибутки за межами країни, а також відправляючи американських дітей на війни, які не мають сенсу, за кордон, де вони ризикують своїм життям.

Чи залишиться кредо "американізм, а не глобалізм" популярним серед американців, поки що неясно. Америка готується до виборів президента, і результати стали ще менш передбачуваними, оскільки Джо Байден передав естафету Камалі Харріс, яка, разом зі своїм союзником Тімом Уолзом, на думку багатьох, має кращі шанси на успіх. Однак варто також замислитися, які наслідки може мати перемога Трампа для всього світу.

Найбільше хвилюватиметься Україна. Зрештою, Трамп ніколи не демонстрував особливого бажання підтримувати Україну. Так само як і крило Республіканської партії Maga - Make America Great Again, яке не підтримувало Україну протягом кількох критичних місяців на початку цього року. Слова Венса також не сприйняли дуже добре в Києві, особливо після того, як він сказав аудиторії ентузіастів-республіканців у липні, що більше не в інтересах Америки "фінансувати там нескінченну війну".

Європейські члени НАТО, ймовірно, будуть так само стурбовані; і навіть якщо, як здається ймовірним, Трампа переконають, що НАТО варто триматися - як це було під час його першого терміну - немає сумнівів, що він чинитиме ще більший тиск, щоб змусити європейців витрачати більше на власну безпеку.

Європейський Союз не може ігнорувати ризик обрання кандидата, який не лише погрожує встановити 10-відсоткове мито на весь імпорт з-за океану, але й колись назвав ЄС своїм ворогом. Звісно, важливо відрізняти заяви Трампа від реальних дій, які він може вжити, якщо знову займе президентську посаду. Однак, враховуючи, що нова республіканська адміністрація в США, ймовірно, буде менше орієнтована на компроміси з європейськими політиками та більше зосереджена на тому, що вважає серйознішим викликом – Китаєм, можливо, в період після виборів в Америці виникнуть непрості ситуації.

Навіть якби Maga воліла б, щоб Трамп уклав угоду з Росією, переважна більшість американців наразі стали настільки ворожими до Володимира Путіна, що 88% кажуть, що не довіряють йому.

Також, навряд чи Трамп наважиться укладати угоду, якщо, судячи з усього, від доброї волі Китаю залежатиме, чи сядуть росіяни за стіл переговорів. Якщо Трампу не вдасться переконати Росію досягти якоїсь угоди, йому доведеться зіштовхнутися з перспективою посилення військової підтримки України — або для того, щоб запобігти перемозі Путіна на полі бою, або, що більш вірогідно, як засіб додаткового тиску на російського лідера, щоб змусити його сісти за стіл переговорів.

Ситуація в Україні залишається напруженою, але підтримка США Ізраїлю у конфлікті в Газі призвела до значного ослаблення позицій Америки на Близькому Сході. Це створило нові можливості для Росії та Китаю, які отримали дипломатичні досягнення, про які ще кілька місяців тому могли лише мріяти. Дипломатичний ландшафт став настільки заплутаним, що результати опитування, проведеного навесні 2024 року, виявили, що популярність Путіна та Сі Цзіньпіна на Близькому Сході зросла, перевищивши рейтинг Байдена.

Вірогідне повернення Трампа до керівництва навряд чи матиме позитивний вплив на ситуацію. Його близькі зв'язки з прем'єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху та спільні зусилля щодо зриву ядерної угоди з Іраном у 2018 році свідчать про те, що стосунки з Іраном можуть стати ще більш напруженими, порівняно з теперішніми.

Яким чином Трамп буде грати в Пекіні, який уже дійшов висновку, що хто б не сидів у Білому домі - Гарріс чи Трамп - відносини обов'язково будуть глибоко конкурентними? Дехто в Китаї сприйме обрання Трампа з певним злорадством, якщо, як багато хто вважає, воно поставить під сумнів відносини Америки з такими союзниками, як Південна Корея, Японія та Філіппіни, яких президент Джо Байден зробив усе можливе, щоб заспокоїти.

Можливо, Пекін також потішився нещодавнім висловом Трампа щодо Тайваню, коли він заявив, що "Тайвань нам нічого не дає", і задався питанням, чому США все ще поводяться як "страхова компанія". Незважаючи на це, у Пекіні, мабуть, є більше, ніж кілька людей, які навряд чи можуть насолоджуватися перспективою команди на чолі з Трампом заволодіти Білим домом. Вони можуть вітати безлад, який спричинить перемога Республіканської партії як в Америці, так і серед її союзників.

З іншого боку, є ймовірність, що їхнє задоволення Республіканською партією на чолі з урядом буде дещо знижене. Це пов'язано з тим, що під час виборчої кампанії республіканці критикували демократів за їхню м'яку політику стосовно Пекіна, обіцяючи запровадити 60% мита на значну частину китайських товарів.

Численні прихильники бізнес-орієнтованих республіканців, такі як Ілон Маск, які мають інтереси в Китаї, можуть спонукати нову команду Трампа до м’якшої позиції. Однак, після того як Трамп випустив популістського джина з пляшки, йому може бути складно повернути все назад, особливо в країні, де 80% населення має негативне ставлення до Китаю, а 42% вважають його ворогом.

Отже, здається, що ми опинилися в одному з тих вирішальних моментів в історії глибоко розділеної Америки, яка існує в ще більш розколотому світі. Безумовно, не всі події будуть залежати від того, що відбувається в США. Але, незалежно від того, подобається це світові чи ні, зважаючи на їхню вагомість у міжнародній системі та глобальній економіці, те, що відбувається в Америці, неминуче набуває великого значення для всього світу.

Дійсно, зростає кількість держав, які зараз активно намагаються переконати, що в майбутньому роль США буде значно зменшеною. Однак все, що може зробити зовнішній світ, це почекати і подивитися, що вирішать 160 мільйонів зареєстрованих американських виборців у листопаді на виборах, які можуть стати найвирішальнішими за останній час.

Related posts