Мільярдна загадка: хто, де та яким чином створює підземні навчальні заклади-укриття - Завтра.UA
Хто і скільки отримує прибутку від будівництва підземних освітніх установ?
Підземні школи становлять можливість для дітей знову зайнятися традиційним офлайн навчанням. Проект Dozorro TI Ukraine провів аналіз процесу будівництва цих навчальних закладів у різних областях. Результати виявилися тривожними: виявлено приховані кошториси, численні порушення та завищені ціни.
Традиційне офлайн навчання під час війни доступне не всім. У більш безпечних регіонах є можливість облаштувати укриття і спускатися туди тільки в разі потреби. Однак в областях, що потерпають від постійних обстрілів, такий формат незручний і все одно небезпечний. Тривоги можуть тривати більшу частину дня, тому ганяти дітей що дві години з укриття в клас - не дуже хороша організація навчального процесу. Разом з тим безпечно довести клас в бомбосховище від повідомлення про тривогу до перших вибухів може банально бракувати часу. Тож у містах, наближених до фронту, не дуже поспішали повертатися до традиційного офлайн-формату навчання. Натомість почали тестувати підземні школи.
Знаходження закупівель на будівництво підземних шкіл на платформі Prozorro є ускладненим, оскільки термін "підземна школа" не фігурує в документації. Ці об'єкти зазвичай класифікуються як протирадіаційні укриття. Щоб виокремити саме підземні школи з-поміж інших укриттів, аналізувалися великі закупівлі, вивчалися кошториси (для визначення їх функціонального призначення та обладнання) та порівнювалася отримана інформація з новинами в медіа та офіційними сайтами місцевих рад.
Харків: новатор підземної освіти
Першим містом, розташованим неподалік фронту, яке вирішило відновити офлайн-навчання, виявився Харків. У минулому навчальному році на станціях метро були створені навчальні класи. Практика продемонструвала, що ця ідея є життєздатною, тож існує можливість її розширення.
Більше інформації доступно за посиланням: У Харківській області запрацювала перша підземна школа (відео)
Основою для організації повноцінної підземної школи з усіма необхідними комунікаціями та адекватним рівнем безпеки стала Харківська гімназія №88. Мер Харкова Ігор Терехов оголосив орієнтовну вартість будівництва ще на початку жовтня 2023 року — 58 мільйонів гривень.
У грудні було обрано проєктанта, яким стало ПрАТ "Трест Житлобуд-1", що належить діючому члену виконкому міської ради. Він погодився на розробку проєкту за суму, що перевищує 700 тисяч гривень.
Весь процес будівництва з осені 2023 по весну 2024 висвітлював як особисто міський голова, так і регіональні медіа. Але міськрада оголосила закупівлю на Prozorro тільки у березні 2024 року - вже під кінець будівництва. Інтриги в цьому тендері бракує: бюджет майже 59 млн, як і казав Терехов ще у жовтні. Єдиний учасник ПрАТ "Трест Житлобуд-1" запропонував ціну аж на 1 гривню менше за очікувану вартість. Договір опублікували 3 квітня, але у медіа вже прозвітували про завершення будівництва за день до цього - якраз у день укладання договору. А от згідно з даними в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, школу побудували за два тижні - з 5 до 19 квітня. Буквально найшвидше будівництво століття. Заплатили за роботи теж швидко - вже 20 квітня постачальнику пішли 53 млн грн, а до кінця місяця він отримав решту. За авторський нагляд за будівництвом, який на таких роботах здійснює проєктант, ПрАТ "Трест Житлобуд-1" отримало ще чверть мільйона гривень.
Ми звернулися до замовника з питанням, чому школа була збудована ще до того, як був оголошений тендер. У відповідь отримали не зовсім чітке пояснення, що договір був укладений за результатами закупівлі, а роботи виконувалися підрядником згідно з календарним графіком. Зараз договір вважається виконаним. Цікаво, що Державна аудиторська служба проаналізувала цю закупівлю і не виявила жодних порушень. Після нашого повторного запиту організація обіцяла ще раз розглянути цей випадок під час планової перевірки замовника.
Директорка департаменту освіти Харківської міської ради Ольга Деменко зазначила, що в навчальному закладі навчатимуться до 900 учнів у дві зміни. Незабаром планується зведення ще трьох подібних об'єктів. У майбутньому передбачено забезпечити кожен з дев'яти районів підземними освітніми установами.
У лютому оголосили тендер на проєктування підземної школи у ліцеї №153. Вартість договору виросла вдвічі у порівнянні з попереднім - до майже 1,5 млн грн. Вартість самого будівництва склала 70 млн, а переможцем закупівлі став єдиний учасник ТОВ "ТТ 2006" зі знижкою державі у 8 тис. грн. Ми не вперше аналізуємо тендери за участю цієї компанії й кожен раз ідентифікуємо завищені ціни. Саме ця закупівля також потрапляла під приціл нашого моніторингу, де знайшли переплату понад 9,5 млн грн. За результатом нашого звернення правоохоронні органи відкрили кримінальне провадження.
З початку року на Prozorro також зʼявилися закупівлі з розробки проєктної документації для підземних шкіл на базі ліцею №138 з орієнтовною вартістю будівництва до 98,7 млн, ліцею №107 - до 96,5 млн і ліцею №91 - до 98,9 млн. А от ліцей №124 можна знайти поки тільки в системі DREAM - по ньому закупівель ще не оголошували.
Окрім того, в інших частинах області триває будівництво підземних шкіл в Пісочині, Коротичі, Лозовій та Люботині. У Савинській громаді наразі лише розробляється проект.
Запоріжжя: великі прагнення та незадекларовані бюджети.
У Запоріжжі планується побудувати 10 підземних шкіл. Про це влітку повідомив Іван Федоров, голова Запорізької ОВА. Державне підприємство "Місцеві дороги Запорізької області" оголосило відповідні тендери, але конкуренція на них виявилася мінімальною. Саме це ДП закуповувало проєктні роботи у Запоріжжі, в інших громадах це робили безпосередньо заклади освіти.
У квітні для закладів міста напряму придбали одразу три проєкти підземних шкіл - на базі Центру "Грані", гімназії №107 та школи №88. Уклали прямі договори з Комунальним підприємством "Градпроект" Мелітопольської міської ради вартістю 470 тис. кожен. Із цим же підприємством уклали договори і в Кушугумській та Широківській громадах на 470 та 533 тис. грн відповідно. Винятком стала лише Михайлівська громада, де проєктувати протирадіаційне укриття Балабинського ліцею "Престиж" доручили ТОВ "НК Астра-Дніпро" з рекордною для цієї області сумою - 720 тис. грн.
Проєктувальником для решти анонсованих очільником ОВА шкіл стала мелітопольська компанія-тезка вже згаданого комунального підприємства - ТОВ "Градпроект-М", яким через ТОВ "Техпроект-М" володіє Єгоркін Максим Володимирович.
Серед нових локацій було обрано Запорізький колегіум "Елінт", академічний ліцей № 46, Запорізький ліцей "Логос", а також Біленьківський ліцей "Лідер". Укладання договорів відбулося в травні та червні.
У липні у перших трьох обʼєктах внесли коригування до документації - новим підрядником стає ТОВ "Градпроект-М". У вересні проєкт Балабинського ліцею "Престиж", який розробляла фірма з Дніпра, теж іде під ніж: підрядником для коригування знову обрали ТОВ "Градпроект-М", оскільки право замовника вже передали на державне підприємство.
Першим у Запоріжжі оголосили тендер на будівництво підземної школи вартістю понад 111 млн. На відміну від Харківської міськради, його опублікували завчасно. На тендер прийшов тільки один учасник.
На даний момент у системі Prozorro зареєстровано 11 тендерів, з яких 10 успішно завершені укладенням договорів, а щодо одного ще очікується рішення про визначення переможця. З 11 оголошених тендерів у шести випадках був лише один учасник. Три компанії – ТОВ "Мелісіті" (з трьома договорами), ТОВ "Адонія компані" (з двома договорами) та ТОВ "Компанія Позитив" (з шістьма договорами) – отримали всі контракти без конкуренції між собою. Жодна з цих компаній не змагалася з іншою у 11 подібних тендерах. Дві інші компанії намагалися брати участь, але жодна з них не змогла здобути перемогу.
Варто зазначити, що жоден з контрактів, укладених за результатами цих тендерів, не містить інформації про ціни, що ускладнює можливість їхнього аналізу на предмет завищення. Запорізький центр розслідувань не раз звертався до державного підприємства з проханням надати кошториси, щоб суспільство могло пересвідчитися у відсутності махінацій із вартістю будівельних матеріалів. Однак навіть запит народного депутата Ярослава Юрчишина не зміг переконати працівників поділитися цією важливою інформацією. Сумарна вартість запланованого будівництва становитиме майже один мільярд гривень.
Окрім вказаних витрат, на будівельному майданчику планується проведення авторського та технічного нагляду. Авторський нагляд, безсумнівно, буде здійснювати ТОВ "Градпроект-М". Що стосується технічного нагляду, його виконання покладено на ФОП Куделько В. В. (два контракти на загальну суму 2,1 млн грн), ТОВ "Техпроект-М" (три контракти на 2,7 млн грн) та ФОП Єгоркін М. В. (п’ять угод на 5,5 млн грн).
Технічний нагляд представляє собою процес моніторингу відповідності реалізації проєктних рішень, а також дотримання державних стандартів, будівельних норм і правил. Цей контроль також охоплює оцінку якості та обсягу виконаних робіт. Законодавство чітко забороняє працівникам проєктних і будівельних організацій, які виступають підрядниками на цих об'єктах, виконувати функції технічного нагляду.
Офіційно ФОП Єгоркін не є співробітником ТОВ "Градпроект-М", адже він лише є його власником. Аналогічно, ТОВ "Техпроект-М" не здійснює будівельні роботи на об'єкті, а лише є власником підрядної організації. Таким чином, з юридичної точки зору норма дотримана, хоча фактично технічний нагляд також потенційно пов'язаний із проєктантом.
Будівництво у Вільнянську, згідно з інформацією в ЗМІ, наразі призупинено через специфічні геологічні умови вибраної території. Планується пошук альтернативної ділянки внаслідок наявності ґрунтових вод.
Кривий Ріг: дорого
На Дніпропетровщині не відстають від сусідів: у Кривому Розі теж є аналогічні проєкти. Там оголосили три тендери на будівництво підземних шкіл. Єдиним учасником стало ТОВ "Сапсан-КР". Вартість об'єктів - від 51 до 63 млн грн. Аналіз кошторисів цих будівництв виявив потенційну переплату понад 5 млн грн на будматеріалах по кожному об'єкту. За підрахунками, у випадку будівництва 10 шкіл сума переплат може дорівнювати вартості ще однієї школи.
Херсон: досвід колег
У квітні цього року очільник Херсонської міської військової адміністрації відвідав Харків для обміну досвідом у будівництві укриттів. Безумовно, повернувся він не з пустими руками. Наприкінці травня на Prozorro зʼявилися закупівлі розробки проєктної документації підземних шкіл на базі ЗОШ №41, ЗОШ №55, НВК №56. Для будівництва протирадіаційного укриття у школі №17 спочатку уклали договір, проте вже за 5 днів розірвали у звʼязку з необхідністю переглянути конструктивні рішення. Усі договори уклали з ПрАТ "Трест Житлобуд-1" без тендера. Нагадаємо, що це та компанія, що отримала усі договори на будівництво підземних шкіл у Харкові.
У Херсоні також надходили новини про наміри звести підземні медичні установи.
Інші регіони
У вересні в Полтаві було підписано перший прямий контракт на будівництво власного об'єкта - школи №55, на суму 95 млн грн, з компанією ТОВ "Алсвіт плюс". Ця фірма часто стає об'єктом журналістських розслідувань через підозри в завищених витратах на закупівлі в Полтавській області. Однак у договорі не міститься кошторисної документації, що ускладнює можливість перевірки вартості матеріалів.
У Донецькій області також були аналогічні ініціативи. Планували побудувати підземну школу в Покровську, проте наразі інформація про таке будівництво відсутня. В інших містах області також немає завершених чи активних закупівель.
Ситуація в Миколаївській області є доволі складною. Незважаючи на близькість до зони конфлікту, немає свідчень про будівництво підземних навчальних закладів. Мер Миколаєва Олександр Сєнкевич навесні зазначав, що саме відсутність очного навчання стала причиною, чому його родина не повертається в Україну. Водночас, директорка департаменту освіти та науки Миколаївської ОВА Алла Веліховська в інтерв'ю розповіла про досвід Очаківської громади, де восени 2023 року вдалося реалізувати пілотний проект підземної школи та розпочати офлайн навчання для двох класів. Однак широкого впровадження цих ініціатив в інших громадах області поки що не спостерігається.
Важко говорити про ситуацію в Одеській області, оскільки ані в медіа, ані на платформі Prozorro немає жодних підтверджень щодо проектів будівництва підземних шкіл. Заступник голови Комітету Верховної Ради з питань освіти Сергій Колебошин висловив занепокоєння з приводу будівництва в Одесі. Він зазначив, що в місті існують певні труднощі, пов'язані з підземними роботами, зокрема через наявність численних катакомб та високий рівень підземних вод.
Державна допомога
У травні Міністерство науки та освіти затвердило список об'єктів, які отримають фінансування для забезпечення безпечних умов у навчальних закладах за рахунок субвенцій з державного бюджету. На ці цілі виділено 2,5 млрд грн. У серпні Кабінет Міністрів ухвалив рішення про додаткове фінансування, внаслідок чого загальний обсяг субвенції сягнув 7,5 млрд грн. Чимала частка цих коштів буде використана для підтримки як нових, так і вже розпочатих проектів підземних шкіл, особливо у Харкові та Запоріжжі. Сподіваємося, що в наступному звіті зможемо розповісти не лише про порушення та корупційні схеми, а й про добросовісну конкуренцію, ефективні закупівлі та реальну економію бюджетних коштів.
Міжнародна підтримка
Цього року литовський проєкт Co-create Future of Ukraine проводить відбір ініціатив для будівництва укриттів у вигляді підземних шкіл. Планується звести по одному закладу в таких областях, як Миколаївська, Одеська, Запорізька, Сумська, Чернігівська, а, можливо, й Харківська. Про це повідомив Артурас Жарновскіс, керівник програм Co-create Future of Ukraine. За інформацією місцевих ЗМІ, у Чернігівській області планують реалізувати підземну школу в Деснянській громаді, а в Сумській — у Шосткинській. Поки що невідомо, чи проходитимуть тендери на платформі Prozorro, чи готові проєкти будуть передані на баланс місцевих громад.
Які подальші кроки?
Ситуація з безпекою залишається складною, особливо в зонах, що межують з фронтом. Освітня система перебуває в стагнації, оскільки повноцінно впровадити офлайн або змішане навчання наразі неможливо. Онлайн-формат також стикається з труднощами через часті відключення електрики. Використання підземних шкіл може стати частковим вирішенням цих проблем. У найближчому майбутньому це може стати одним із небагатьох способів забезпечити дітям можливість навчатися та соціалізуватися в традиційному форматі. Така реакція на потреби суспільства вселяє певні надії. Проте, передача підрядів без проведення тендерів або з обмеженням участі є абсолютно неприйнятною.