Спутники NASA сфотографували виверження вулкана в Індонезії.


NASA представила нові зображення, отримані за допомогою супутників Landsat 9 і Aqua. На цих кадрах зафіксовано виверження вулкана Левотобі Лакі-Лакі в Індонезії, що стало причиною скасування численних авіарейсів.

Вулкан Левотобі Лакі-Лакі, розташований на індонезійському острові Флорес, знову активізувався після майже двадцятирічного спокою, починаючи з грудня 2023 року. Найбільш інтенсивна фаза його активності випала на листопад 2024 року, коли відбулися ряд вибухових вивержень. Ці події спричинили небезпечні пірокластичні потоки, значний пеплопад та підняття величезних стовпів попелу в атмосферу, що серйозно ускладнило авіаційне сполучення в регіоні.

Знімок, отриманий супутником Landsat 9 13 листопада 2024 року, показує вулканічний шлейф, що виник внаслідок виверження Левотобі Лакі-Лакі. Висота цього шлейфу досягла 1200 метрів, що є значно меншим показником у порівнянні з попередніми днями. Так, 7 листопада вулканічний попіл піднімався на висоту 17 000 метрів, а 9 листопада – на 15 000 метрів.

Спектрорадіометр MODIS, встановлений на супутнику Aqua, зафіксував зображення залишків одного з широко поширених шлейфів попелу, що піднімався на велику висоту над островом Флорес. Цей знімок був отриманий 9 листопада.

Авіаційна спільнота ретельно моніторить переміщення вулканічного попелу, оскільки він здатен завдати серйозних пошкоджень лобовому склу, конструкціям та крилам літаків. В окремих випадках попіл ставав причиною відмови двигунів. Яскравим прикладом цього є інцидент 1989 року з рейсом KLM 867, який пролетів через густу хмару вулканічного попелу, внаслідок чого всі чотири двигуни Boeing 747 вийшли з ладу. Екіпаж, втративши понад 4000 метрів висоти, зміг успішно перезапустити двигуни і безпечно приземлитися в аеропорту.

Після цього інциденту, експерти з авіаційної безпеки стали приділяти значно більше уваги виверженням. Особливо небезпечними вважаються попелясті шлейфи, чия висота перевищує 10 км. Саме через них у квітні 2010 року майже всі європейські країни на кілька днів перервали авіасполучення через виверження ісландського вулкана Еяф'ятлайокютль.

Виверження вулкана Левотобі Лакі-Лакі теж призвело до масового скасування як внутрішніх, так і міжнародних рейсів, включно з польотами на острів Балі, популярний серед іноземних мандрівників. Кілька аеропортів були тимчасово закриті після виверження 4 листопада. До 14 листопада деякі з них частково відновили роботу.

Related posts