Сполучені Штати висловили занепокоєння щодо новин про постачання ракет з Ірану до Росії.


Адміністрація президента США висловила своє "обурення" з приводу непідтверджених повідомлень про те, що Іран, ймовірно, здійснив або планує здійснити безпрецедентну передачу ракет Росії для застосування проти України. Про це повідомили представники Білого дому в інтерв'ю для Голосу Америки.

Відповідаючи на запитання Голосу Америки, Іран оголосив, що "утримується" від постачання зброї учасникам конфлікту.

Видання The Wall Street Journal повідомило напередодні, що неназвані посадовці США та Європи отримали дані про постачання Іраном балістичних ракет Росії в рамках військового партнерства цих двох антизахідних союзників.

Bloomberg і Reuters також оприлюднили цитати неназваних європейських чиновників, у яких стверджувалося, що передача Іраном балістичних ракет Росії була неминучою.

6 вересня, в п'ятницю, Голос Америки надіслав запит до Ради національної безпеки США з метою з'ясувати, чи вже відбулася передача, про яку йдеться в західних ЗМІ, чи вона все ще залишається неминучою. Речник Ради нацбезпеки, Шон Саветт, відповів, що США "висловлюють занепокоєння з приводу цих новин".

"Якщо Іран вирішить передати Росії свої балістичні ракети, це стане серйозним кроком у посиленні військової підтримки Тегерана в агресії Москви проти України", – зазначив Саветт, проте не дав коментарів щодо того, чи має США інформацію про цю можливу передачу.

Reuters посилається на двох європейських розвідників, які повідомили, що обговорення стосуватиметься іранських ракет Fath-360 та Ababil, які обидві відносяться до категорії балістичних ракет короткого радіусу дії, здатних вражати цілі на відстані менше ніж 300 кілометрів.

Ці іранські ракети здатні звільнити ракетні запаси Росії для здійснення ударів по Україні на більші відстані.

Саветт підкреслив, що Сполучені Штати, а також їхні партнери з Групи семи і НАТО "однозначно висловилися... про готовність завдати серйозних наслідків" у випадку, якщо Іран надасть Росії ракети. Західні країни надали Україні військову підтримку на мільярди доларів, щоб допомогти їй протистояти масштабному вторгненню Росії, яке розпочалося в 2022 році.

Голос Америки звернувся до місії Ірану в ООН у Нью-Йорку з проханням відповісти на попередження США про серйозні наслідки будь-якої передачі ракет Росії.

У заяві, отриманій у п'ятницю, місія Ірану в ООН заявила, що Тегеран "вважає надання військової допомоги сторонам, залученим у конфлікт... негуманним". У ньому додається: "Іран не тільки сам утримується від таких дій, але також закликає інші країни припинити постачання зброї сторонам, залученим у конфлікт".

Американські та європейські аналітики, які вивчають військову співпрацю між Іраном і Росією, інформували Голос Америки про те, що Захід може виявити переміщення ракет кількома способами. Існує три основні маршрути для постачання: Іран може відправити ракети до Росії через Каспійське море, яке сполучає обидві країни, або ж переправити їх повітрям над Каспійським морем, використовуючи повітряний простір Азербайджану, Вірменії чи Грузії, або ж транспортувати їх наземним шляхом через ці території.

Вчені зазначили, що існує можливість виявлення підготовки або здійснення перекидання ракети, використовуючи відкриті джерела інформації, такі як дані про рух кораблів і літаків, а також супутникові зображення. Однак вони підкреслили, що спроби Ірану та Росії замаскувати ці передачі можуть ускладнити їх виявлення, проте західні спецслужби, які мають доступ до секретних інформаційних джерел, зможуть все ж відстежити такі дії.

"Я також спостерігаю за рухом людей", -- сказала Ніколь Граєвскі, дослідниця Фонду Карнегі за мир.

"Ми отримали чимало даних з публічних джерел, які свідчать про те, що російські оператори дронів вирушають до Ірану для проходження навчання з іранськими безпілотниками, - зазначила вона. - Таким чином, спостереження за іранськими військовими радниками, що навчають росіян користуватися цими балістичними ракетами, може слугувати ще одним підтвердженням передачі ракетних технологій."

Граєвські сказала, що найпереконливіші докази передачі Іраном ракет Росії можуть з'явитися лише після того, як вона відбудеться. Залишки іранських ракет, випущених Росією та продемонстрованих українською владою світові, будуть підтвердженням і незаперечним доказом.

Експерти, які були опитані Голосом Америки, висловлюють думку, що західні країни зіштовхнуться з серйозною дилемою у своїх подальших діях, якщо виявлять, що Іран передає ракети Росії.

Однією з ключових, але водночас складних задач стане заборона на саму передачу, зазначив Фабіан Гінц, науковець з Міжнародного інституту стратегічних досліджень у США.

"Не існує ефективного методу, щоб запобігти таким формам транспортування, окрім як західним країнам встановити контроль над Каспійським морем або повітряним простором над ним, а також над територією Росії чи Ірану, що, в свою чергу, призвело б до розв'язання глобального конфлікту, чим США навряд чи захочуть займатися," — зазначив Гінц.

На думку експертів, введення жорсткіших санкцій з боку Західних країн щодо іранської програми балістичних ракет, а також підвищення заходів експортного контролю, спрямованих на зменшення можливостей Ірану отримувати західні технології для ракетного виробництва, є правомірними діями, які можуть здійснити США та їхні партнери.

"Проте, як зазначила Граєвські, іранці майстерно знаходили способи обійти санкції та купувати деталі для багатьох елементів цих ракет."

Бехнам Бен Талеблу, провідний науковий співробітник Фонду захисту демократій, зазначив, що західні країни можуть прагнути запобігти або зірвати передачу ракет, використовуючи заходи диверсії проти ракетної програми Ірану або розкриваючи розвідувальну інформацію, яка свідчить про неминучість передачі. Вони можуть оперативно оприлюднити ці дані, щоб спробувати стримати Іран.

"Ви також повинні забезпечити, що там, де ці іранські ракети будуть випущені, був військовий захист і можливість реагувати на цю зміну в спроможностях Росії, - сказав Бен Талеблу. - Для України це означає надати їй більшу кількість протиповітряної оборони та дозволити завдавати далекобійних ударів по Росії".

У п'ятницю адміністрація Байдена оголосила про новий пакет військової допомоги Україні, в рамках якого передбачено надання ракет для систем протиповітряної оборони. Представники США підкреслюють, що Україні не дозволяється використовувати американську зброю для атак на території Росії, оскільки існує побоювання, що такі дії можуть спровокувати Москву на застосування ядерної зброї. Проте, міністр оборони Ллойд Остін акцентував увагу на тому, що Україна має власні можливості для здійснення далекобійних ударів, зокрема, використовуючи безпілотники.

Related posts