Скільки податків повинні сплачувати фізичні особи-підприємці першої та другої груп: алгоритм розрахунку


Платити підвищені податки доведеться вже в жовтні

У четвер, 10 жовтня, Верховна Рада остаточно ухвалила закон про особливості оподаткування на час воєнного стану. ZAXID.NET порахував, скільки податків тепер платитимуть фізичні особи підприємці І і ІІ груп. Також розповідаємо, коли їм потрібно звітувати про сплату податків і які можуть бути штрафи за несвоєчасну оплату.

Яка сума військового збору підлягає сплаті?

Фізичні особи-підприємці I та II груп зобов'язані сплачувати військовий збір у розмірі 10% від однієї мінімальної заробітної плати за місяць, за який здійснюється оплата податку. Станом на сьогодні, мінімальна зарплата встановлена на рівні 8 тисяч гривень, що означає, що місячний військовий збір складе 800 гривень. У разі підвищення мінімальної зарплати, наприклад, у листопаді, відповідно зміниться і сума збору.

Коли здійснити оплату?

Оскільки правила щодо військового збору для ФОП, відповідно до закону, починають діяти з 1 жовтня, то перший авансовий внесок ФОПи I і II груп мають сплатити не пізніше 20 жовтня. За листопад податок потрібно сплатити авансом до 20 листопада, за грудень - до 20 грудня і так далі.

Суму, що була сплачена в рамках військового збору, необхідно буде вказати в річній декларації по єдиному податку для відповідної категорії. Ці звітні документи потрібно буде подати в січні 2025 року.

Штрафи

Якщо ФОПи першої та другої групи не виконують зобов'язання щодо сплати військового збору за новими тарифами або затримують його оплату, то їм загрожує штраф у розмірі 50% від суми військового збору. Варто зазначити, що накладення штрафу не звільняє від обов'язку сплачувати податки.

Яка загальна сума податків, яку потрібно сплатити?

Нагадаємо, що ФОПи І і ІІ груп також сплачують єдиний податок, ставки якого не змінилися. Для ФОП першої групи єдиний податок становить 302,8 грн, для другої - 1420 грн.

До кінця року податкове навантаження на ФОПи, що не сплачують ЄСВ, виглядатиме так:

На даний момент фізичні особи-підприємці всіх категорій не зобов'язані сплачувати Єдиний соціальний внесок, який становить 22% від мінімальної заробітної плати. Проте, вони можуть вносити цей внесок на добровільних засадах для накопичення трудового стажу. У 2025 році знову вводиться обов'язкова сплата Єдиного соціального внеску для всіх груп, що становитиме 22% від мінімальної зарплати (8 тисяч гривень), що дорівнює 1760 гривень щомісяця.

Related posts