Експерти розмірковують, які переваги може принести Україні скасування заборони на експорт озброєнь.
Якщо буде скасовано заборону на експорт озброєння, українські виробники можуть отримати до 20 мільярдів доларів, які могли б бути інвестовані у розвиток внутрішнього виробництва для потреб армії. Таку інформацію наводить видання Financial Times, розглядаючи амбіції промисловості та окремих чиновників щодо усунення цієї заборони, введеної у 2022 році.
Щодо очікуваних доходів, видання цитує розрахунки, представлені Олександром Маріковським, головою економічного підкомітету Верховної Ради.
Основна увага приділяється перспективам експорту українських безпілотників.
2 жовтня міністр оборони України Рустем Умєров оголосив про намір збільшити фінансування на виробництво безпілотників, далекобійної артилерії та балістичних ракет у наступному році. У свою чергу, Дана Ярова, радниця заступника Умєрова та членкиня Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони, підкреслила, що відкриття експортних можливостей для українських виробників дронів стане "суттєвим кроком для розвитку економіки України". За її словами, залучення іноземної валюти створить нові можливості для росту даного сектора.
Натомість лунають і застереження експертів про те, що вихід на іноземний ринок може посприяти потраплянню українських БПЛА до рук російських військових.
На сьогоднішній день українські сили відчувають значну потребу в дронах. Проте, як зазначає Маріковський, є обґрунтовані причини для дозволу на їхній експорт: це відкриває можливості для інвесторів, які готові вкласти гроші в розширення українського виробництва. В результаті ЗСУ можуть отримати більше безпілотних літальних апаратів, ніж те, що нинішня індустрія здатна надати.
"Україна - пріоритетний замовник, - пояснив він у дописі у Facebook, - але якщо держава контрактує не все, а скажімо 70 %, то інші 30 % мають знайти свого замовника за кордоном, серед країн, що підписали з Україною двосторонні безпекові угоди".
В українському парламенті вже створено робочу групу з питань експорту озброєння. Вона повинна зважити ризики для держави та погодити механізм, за яким Україна потенційно могла б стати учасницею світового ринку озброєння.
Згідно з даними Financial Times, Росія має значну перевагу в бойових безпілотниках, яка коливається від 5 до 10 одиниць на одну. Крім того, країна активно збільшує обсяги виробництва цих технологій.
Очільник московського бюро Financial Times Макс Седдон написав у мережі Х, що скасування заборони на військовий експорт допоможе Україні "відповідати можливостям Росії на полі бою".
Згідно з інформацією Financial Times, цьогорічний державний бюджет України на військові потреби складає лише 6 мільярдів доларів, з яких приблизно одна третина виділяється на безпілотники. Це значно нижче від обсягу замовлень, необхідних для задоволення первинних потреб.
Представники української компанії-виробника безпілотників Roboneers поділилися з Financial Times, що їм вдалося отримати перемогу в державних тендерах, проте ціни, за якими вони виграли, покривають лише витрати на їхнє виробництво.
Тож учасники індустрії сподіваються, що зняття заборони на експорт також спонукає західних партнерів виділити допомогу українським виробникам. А також активізує роботу зі стандартизації з боку уряду, оскільки зараз десятки різних типів безпілотників працюють на різному програмному забезпеченні.
Опитування 35 виробників безпілотників, здійснене на замовлення видання Економічна правда цього літа, засвідчило, що у 38% опитаних компаній понад половину потужностей наразі простоюють, і лише третина респондентів заявила, що цехи повністю завантажені.
Оборонні компанії, які не можуть реалізувати весь обсяг своєї продукції на внутрішньому ринку, вирішують перенести свої виробничі потужності за межі країни. "Можливо, це стало каталізатором для держави розпочати ініціативи з відкриття експорту зброї", - зазначає ЕП.
У період з 2022 по 2023 рік Україна стала провідним імпортером зброї, тоді як Сполучені Штати Америки займають лідируючу позицію серед експортерів. Цю інформацію опублікував Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру у своєму цьогорічному звіті.
До 2022 року, за даними Інституту, Україна 59% свого експорту зброї спрямовувала до Китаю, 12% до Саудівської Аравії й 11% до Індії.
У попередніх публікаціях журнал Economist проводив аналіз глобального ринку озброєнь і виявив, що п'ятірка найбільших постачальників зброї (США, Росія, Франція, Китай і Німеччина) відчуває конкурентний тиск з боку нових гравців. Серед таких виробників можна виділити Північну Корею, Південну Корею, Туреччину, Китай та Індію.