Прогноз експертів щодо цін в Україні на осінь: чого очікувати?
Восени 2024 року в Україні очікується прискорення інфляції. Основними чинниками цього стануть зростаючі витрати виробників, зумовлені наслідками атак на енергетичну інфраструктуру, а також підвищенням податкового навантаження.
Про це зазначено в статті РБК-Україна під назвою "Від фронту до тилу. Які виклики очікують Україну восени і як до них підготуватися". Інформацію також надають Контракти.UA.
Згідно з інформацією Держстату, у липні інфляція в Україні залишилася на нульовому рівні, тоді як в річному обчисленні вона зросла до 5,4%.
Доктор економічних наук Олексій Плотніков висловив думку, що вже в серпні відбудеться підвищення цін. "Я переконаний, що інфляція не залишиться на нульовому рівні ані в серпні, ані в наступні місяці. Ми побачимо зростання цін", – зазначив він у коментарі для РБК-Україна.
Експерт зазначив, що є загальні чинники розбалансування ситуації. Зокрема, підприємства переходили на генератори через масові відключення світла. Через це зростуть ціни рахунок того, що електроенергія йшла за рахунок спалювання пального, що набагато дорожче, ніж традиційні джерела постачання електроенергії. Також впливають на ціни логістичні проблеми та необхідність зберіганням продукції на складах в особливих умовах холодильних установок.
"Це все веде до зростання вартості кожного з цих елементів, що, в свою чергу, підвищує загальну ціну," - зазначив він.
За його словами, у вересні та наступні місяці буде збільшення інфляції, особливо, якщо Верховна Рада прийме збільшення податків. "Ці податки увійдуть в будь-якому випадку, і це призведе до того, що ціна збільшиться. Нові тарифи на комуналку запрацюють в кінці року, коли почнеться опалювальний сезон. Це ж стосується акцизів на пальне, акцизів на тютюн, перспектив того, що збільшаться акцизи на солодкі газовані напої", - зазначив Плотніков.
Аналітик УКАБ Максим Гопка висловив думку в інтерв'ю для РБК-Україна, що вартість продуктів харчування, ймовірно, почне підвищуватися вже з кінця вересня, і на це є кілька причин.
"По-перше, логістичні витрати зростатимуть через підвищення цін на пальне, а вже з настанням холодів це ж пальне буде використовуватися й для альтернативного джерела енергії (генератори), що підвищить собівартість продукції", - сказав він.
На його думку, можна очікувати підвищення вартості сировини для переробних компаній. "Наприклад, ціни на молоко на ринку зростають, і порівняно з аналогічним періодом минулого року, вони підвищились на 30%. Подібна ситуація спостерігається з зерновими культурами, які в середньому подорожчали також на 20-30%", - зазначив фахівець.
Зазначимо, що в липні Національний банк України переглянув свій прогноз інфляції на 2024 рік, підвищивши його з 8,2% до 8,5%. НБУ передбачає, що загальний рівень інфляції в країні зростатиме впродовж наступних трьох кварталів, хоча й залишатиметься на помірному рівні.