Саміт БРІКС у Казані: не всі учасники виступають проти Заходу разом із Росією.


Саміт БРІКС, що відбувся в Казані, продемонстрував, що Кремль не може похвалитися єдністю з державами глобального Півдня у своїй боротьбі проти Заходу. Деякі з цих країн продовжать підтримувати Москву, але не за рахунок власних інтересів, зазначає Костянтин Еггерт.

"Піастри, піастри!" — ці слова могли б стати відголоском піратських пригод Джона Сільвера з "Острова скарбів", адже говорючий папуга цього персонажа міг би стати символом саміту БРІКС у Казані. Організатори заходу настійно закликали учасників і гостей привозити з собою готівку. Через санкції банківські картки в Росії не функціонують, а навіть китайська платіжна система UnionPay не завжди працює скрізь.

Кремль з захватом сприймає БРІКС, оскільки цей альянс представляє собою, по суті, антиамериканську та антизахідну ініціативу. "Весь світ підтримує Росію! Більшість населення Землі з нами! Лише так званий "золотий мільярд", колективний Захід, виступає проти нас!" – активно пропагує російська влада наприкінці цього часу. Проте реальність є дещо іншою. Деякі лідери, в тому числі з "глобального Півдня", вирішили не брати участі у саміті, що проходив у Казані.

Офіс президента Бразилії Луїса Лула да Сілви повідомив про те, що він отримав травму голови, через що не може здійснювати поїздки. Тим не менш, згідно з офіційним повідомленням лікарів президента, він здатний виконувати інші свої обов'язки. Здається, що скандальна ситуація 2023 року, пов'язана з наданням, а згодом і відкликанням гарантій безпеки для Путіна на саміті G20 у Ріо-де-Жанейро, суттєво вплинула на бажання бразильського лідера мати справи з Кремлем.

Не з'явився на саміті БРІКС у Казані спадковий принц Саудівської Аравії Мухаммед бен Сальман Аль Сауд. Одним з ключових військових партнерів Росії на сьогодні є Іран, водночас він є основним опонентом саудитів. Принц не бажає сидіти за спільним столом з іранським президентом Масудом Пезешкіаном, особливо в умовах, коли саміт сприймається як виклик Заходу з боку Росії. Саудівська Аравія не має наміру допомагати Україні, проте й не планує відкрито підтримувати Путіна в його протистоянні зі США, які залишаються її головним стратегічним союзником.

Навіть сербський "друг", президент Александар Вучич, знайшов можливість не з'явитися на подію. Він направив до Татарстану делегацію під керівництвом віцепрем'єра Вуліна, який славиться своїми проросійськими настроями. Для саміту, де зібралися лідери держав і урядів, це досить низький рівень представництва. Проте, Вучич завжди намагається грати на два фронти.

Одним з найнеочікуваніших і приємних сюрпризів для Путіна стало прибуття генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша до Казані. Це викликало відкрите обурення з боку Києва, який зазначив, що генсек ООН "ігнорував запрошення України" на мирний саміт у Швейцарії, але "прийняв запрошення від воєнного злочинця Путіна до Казані". Європейський Союз закликав Гутерріша настійно вимагати від Путіна "негайного і безумовного виведення російських військ з українських земель". Під час свого виступу на саміті БРІКС генсек ООН підкреслив важливість досягнення "справедливого миру в Україні" відповідно до Статуту ООН та міжнародного права.

Також зверніть увагу: Зеленський не погодився на візит генерального секретаря ООН Гутерріша до Києва - повідомлення ЗМІ.

На саміті в Казані, як і на попередніх зустрічах БРІКС, не бракувало натяків, як було б зручно жити без західних впливів. Зокрема, мова йшла про відмову від валют. Проте обговорення створення окремої платіжної системи BRICS Bridge, яка б дозволила уникнути залежності від долара і євро, знову залишилося на рівні розмов. Підсумкова декларація казанського саміту, на думку аналітиків вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW), в цілому засуджує санкції, не згадуючи жодної з країн, що підпадають під обмеження, та закликає до вирішення всіх проблем відповідно до Статуту ООН. Це означає, що Москві не вдалося навіть у найбільш загальних термінах залучити учасників БРІКС до підтримки війни. Навіть улюблене кремлівське поняття "гегемонія Заходу" не знайшло місця в тексті.

Коли мова заходить про гегемонію, казанський саміт БРІКС виявився великим досягненням для Китаю. Спостерігати за невербальними проявами Володимира Путіна та Сі Цзіньпіна під час їх зустрічі було надзвичайно цікаво. Лідер Китаю вже з перших хвилин у Росії показував, що його візит очікували з нетерпінням, як це буває з шанованими та важливими гостями.

Чекають незважаючи на те, що, наприклад, широко розрекламовані позики в юанях, які мали замінити росіянам позики в доларах та євро, фактично виявилися фікцією. Китайські банки бояться вторинних західних санкцій, тому не надають готівку під позики в Росії. Китай не хоче поразки Путіна, але при цьому постійно твердить про "деескалацію" - просто про зупинку бойових дій. Пекіну невигідна військово-стратегічна та економічна нестабільність, а також консолідація Заходу - прямі наслідки російської агресії. Змусити Путіна зупинити війну Сі не може. Але допомагати РФ собі на шкоду Китай також не стане. Власне, як і решта учасників БРІКС, за винятком Ірану.

Related posts