Раян: Захід повинен зменшити довіру до "міфів", що поширюються авторитарними режимами, такими як Росія і Китай.
Україна змушена боротися за виживання через те, що Захід досі вірить пропагандистським наративам Росії. Зокрема про те, що Україна нібито є частиною Росії.
Цю точку зору висловив Мік Раян, генерал-майор у відставці австралійської армії і дослідник Центру стратегічних і міжнародних досліджень. 15 жовтня він представив свою книгу під назвою "Війна за Україну: стратегія й адаптація в умовах бою".
Раян підкреслив, що в сучасному світі успіх необхідно здобувати не лише на військових фронтах, а й у сфері інформації. "Як президент Росії Путін, так і президент Сі з Китаю зосереджені на перемозі в боротьбі за наратив. Вони витрачають значні ресурси, як відкрито, так і через таємні впливи в демократичних державах, а також у своїх сусідів, щоб сформувати уявлення про свої країни, їхнє місце в 21 столітті та пояснити, чому демократії не повинні і не можуть заважати їхньому розвитку".
Раян вважає, що брак освіти та підвищена чутливість до маніпуляцій в західних суспільствах стали причинами, які змусили країни, як-от Україна, а також, в меншій мірі, Тайвань, вести боротьбу за своє існування.
Авторитарні режими значно вдосконалили свої навички у формуванні наративів порівняно з демократичними державами Заходу. Водночас, на його думку, "західні політики забули, як вести змістовний діалог зі своїми громадянами", звертаючись до широкої аудиторії з тим, що вони хочуть почути, а не з тим, що дійсно необхідно донести.
Відтак, одним з уроків війни в Україні, який можуть винести для себе такі авторитарні країни, як Китай, може стати віра у занепад Заходу, як моральний, так і промисловий, та піднесення Сходу, як протилежної системи.
"Основний урок, який, на мою думку, Сі Цзіньпін і його невелике коло радників вивчають з цього досвіду, полягає в розумінні того, як ми на Заході приймаємо політичні та стратегічні рішення, - зазначив Раян. - Вони усвідомлюють, що ми стали надзвичайно обережними у своїй стратегії і легко піддаємося страху перед загрозами з боку ядерної зброї, тому не слід мати жодних ілюзій, що в майбутньому вони скористаються цим фактором".
У США та західноєвропейських країнах агресію Росії проти України часто трактують як "внутрішній конфлікт у Росії", який, на їхню думку, не має відношення до інших західних держав, зазначили учасники дискусії з колишнім австралійським генералом. Проте сусідні з Росією та Україною країни, такі як Польща, країни Балтії та Фінляндія, а також деякі азійські держави з історичними зв’язками (наприклад, Тайвань і Японія), підходять до цього конфлікту з більшою серйозністю та рішучістю.
"Чому хтось на іншому кінці світу має перейматися війною в Україні? Коротка відповідь: Україна важлива для всіх нас, - зазначив Раян. - Це не просто регіональна "пожежа". Це не просто "сварка між сусідами". Це війна, яка має глибокі наслідки для того, як демократії бачать себе та бачать свою співпрацю у 21 столітті. Йдеться не лише про військову справу та знання про війну у 21 столітті, це багато більше занепокоєння. Це про війну та конфлікт між авторитарними та демократичними країнами".
Раян також підкреслює, що розвиток конфлікту в Україні і відповідь США та західних країн в цілому продемонстрували здатність західних держав формувати коаліції у відповідь на спільні виклики.
"На мою думку, це відображає тривалу економічну силу США та їх стабільну міжнародну позицію, зокрема у контексті НАТО та взаємодії в Азії", - зазначив Раян.
Він зазначив: "Отже, я переконаний, що Сполучені Штати здатні вжити багато заходів для підтримки України та робити це оперативніше, а також стримувати конфлікти в Тихому океані. Головне питання полягає в тому, чи буде наступна адміністрація готова реалізувати ці дії, враховуючи ту владу, яку вона все ще має".