"Президенту надсилають рахунки". Аналіз політичних ток-шоу від 24 жовтня 2024 року.
На Першому каналі та в студії Наталі Мосейчук активно обговорювали випадки корупції, зокрема, пов'язані з керівниками медико-санітарних експертних комісій (МСЕК). Президент дав вказівку ліквідувати ці комісії до кінця року, що стало причиною для гарячих дискусій у обох передачах.
У "Новому відліку" опозиційні політики ганили чинну владу за небажання боротися з корупцією. А от гості та ведуча "Теми" солідаризувалися довкола думки, що занадто голосні слова про корупцію шкодять нашій обороноздатності.
24 жовтня, "Новий старт", Перший суспільний канал
У студії зібралися народні депутатки, зокрема Галина Янченко ("Слуга народу"), яка є членкинею комітету з економічного розвитку, та Людмила Буймістер (позафракційна), що очолює підкомітет, відповідальний за розвиток конкуренції та забезпечення рівних умов для бізнесу. Також був присутній Юрій Левченко, нардеп восьмого скликання, що представляв ВО "Свобода", а також журналіст-розслідувач Юрій Ніколов. У студії було по двоє чоловіків і жінок.
Обговорення стосувалося корупційних інцидентів, пов'язаних із керівниками МСЕК, зокрема на прикладі Хмельниччини, а також майбутнього скасування цих комісій за ініціативою президента Зеленського. Також було згадано про відставку генерального прокурора Андрія Костіна на фоні корупційних скандалів, що стосувалися отримання фальшивих інвалідностей прокурорами, рішення, яке згодом отримало підтримку від народних депутатів та президента.
Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов певнив, що просто так би очільника Генпрокуратури не відпускав, бо той, мовляв, як і деякі інші політичні діячі, хоче "уйти в лес". "Цей генпрокурор поводиться достойно", -- опонувала членкиня фракції "Слуги народу" Галина Янченко.
Колишня представниця парламентської монобільшості, а тепер позафракційна опозиціонерка Людмила Буймістер висловила думку, що закриття МСЕК не є рішенням проблеми, зазначивши, що прокуратура, на її думку, втратила свою репутацію. Найбільш емоційно висловився народний депутат восьмого скликання від ВО "Свобода", а нині голова партії "Народовладдя" Юрій Левченко. Він заявив, що генпрокурор Костін та міністр охорони здоров'я Ляшко повинні опинитися за ґратами, підкреслюючи, що влада не займається боротьбою з корупцією, а лише організовує "спортивну риболовлю".
Юрій Левченко висловив своє незадоволення "рибальством" корупціонерів у спорті.
На екрані з’явилися результати нового опитування, проведеного на замовлення "Нового відліку". Компанія Infosapiens опитала 800 українців віком від 18 до 70 років. Перше питання, результати якого було представлено, стосувалося впливу корупції на обороноздатність країни. 92% респондентів вважають, що корупція негативно позначається на обороні, 5% вважають, що вона не має суттєвого впливу, 1% переконані, що корупція не впливає на здатність країни захищатися від агресора, а 3% не змогли дати відповідь.
Ведуча Власта Лазур, яка відзначається гострою критикою на адресу чинної влади, обговорювала з представницею монобільшості Галиною Янченко, зазначаючи, що "результат на табло". Депутатка закликала журналістку утриматися від популістських заяв і запевнила, що повністю викорінити корупцію неможливо. Журналіст Юрій Ніколов додав, що корупція існує повсюдно, але "постраждаємо лише ми". Людмила Буймістер підкреслила, що подібні скандали не сприяють мобілізації до армії. А Юрій Левченко безперервно порушував питання виборів, зазначаючи, що оскільки громадяни постійно голосують за олігархічні партії, то й отримують відповідні наслідки.
На екранах з'явилися результати опитування респондентів від компанії Infosapiens щодо змін у рівні корупції з початку повномасштабної війни. 75% учасників вказали, що корупція зросла, 15% вважають, що ситуація залишилася незмінною, 3% зафіксували зниження рівня корупції, а 7% не змогли дати відповідь. Юрій Ніколов висловив занепокоєння, що якщо корупціонери не стримають своїх апетитів, то "FPV-дрони можуть завітати до цих осіб". Галина Янченко підкреслила необхідність впровадження системних рішень. Юрій Левченко критично оцінював дії чинної влади, зазначаючи, що вона сприяє зростанню соціальної несправедливості через підвищення податків і захист певних осіб від відповідальності.
Ведучі представили новий уривок з соціального опитування. Цього разу респонденти висловлювали свою думку про причини корупції в Україні. Оскільки було можливе вибрати декілька варіантів, результати виявилися такими: 55% вказали на парламент, 51% – на правоохоронні органи, 49% – на президента, а 43% – на уряд. Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов зазначив, що у сфері закупівель "рівень корупції зменшився". Нардеп 8 скликання Левченко продовжував обговорювати виборчу тематику, стверджуючи, що виборці, які покладали надії на Зеленського, стали жертвами, оскільки до парламенту під його егідою потрапили сумнівні особи.
Далі вже йшлося про той фрагмент опитування від Infosapiens, де людей питали, хто має очолити боротьбу з корупцією. Тут знову можна було обрати кілька варіантів, і на виході 54% обрали, що таку місію мають узяти на себе антикорупційні органи, по 35% -- президент і громадяни України, 17% доручили би це парламенту, а 14% -- кабміну. Юрій Ніколов говорив, що нині маємо загрозливу ситуацію на фронті, адже ми "ближче до поразки у цій війні", ніж були раніше.
Власта Лазур звернулася до Галини Янченко зі запитанням, чи існували реальні вироки для осіб, причетних до корупційних скандалів під час президентства Зеленського. Парламентарка наводила напівлегендарний випадок з першим заступником секретаря РНБО за часів Порошенка Олегом Гладковським, який зараз перебуває в розшуку НАБУ.
На завершення випуску на екран вивели результати відповідей на запитання, чи вірять респонденти, що президент Зеленський здатний побороти корупцію в державі. 38% відповіли ствердно, 39% не вірять у це, а 23% не змогли відповісти.
24 жовтня, програма "Тема" на YouTube-каналі Наталі Мосейчук.
У заході взяли участь фінансовий аналітик Олексій Кущ, радник керівника Офісу Президента Сергій Лещенко, журналіст і телеведучий Євген Плінський, а також політтехнолог Тарас Загородній. Усього було четверо чоловіків.
Випуск програми отримав назву "Корупція - війна під час війни". Наталія Мосейчук знову запустила опитування в чаті під час трансляції на YouTube. Глядачів запитали, яким чином можна подолати корупцію в Україні: прирівняти її до державної зради, ввести публічні покарання або ж провести реформу системи? Наприкінці випуску 53% учасників підтримали перший варіант, 20% - другий, а 27% - третій. Варто зазначити, що це лише думка глядачів програми, а не серйозне соціологічне дослідження.
Гості студії, разом із ведучою, які демонструють лояльність до чинної влади, не дивно, що уникали різкої критики на адресу Зеленського та його оточення, на відміну від обговорень у програмі "Новий відлік". Навпаки, медійник Євген Плінський висловив думку, що надмірна увага до корупційних скандалів може нашкодити українській "оборонці". Він зазначив, що в деяких випадках "діяльність журналістів замінила слідчі дії", а для окремих представників медіа викриття корупції стало своєрідною "грою". Наталя Мосейчук підтримала цю думку, зауваживши, що така прискіпливість може призвести до "нових врадіївок під час війни". До того ж, коли корупційні скандали потрапляють у фокус медіа, ведуча завжди ставить запитання: "кому це вигідно?".
Наталя Мосейчук досліджує, хто має зиск.
Ще Мосейчук попросила вивести на екран фрагмент інтерв'ю 2023 року з Володимиром Зеленським, де глава держави мав думку прирівняти корупцію до державної зради. Зрештою, "рахунки виставляють президенту", сказала ведуча, маючи на увазі, що всі помітні скандали кидають тінь саме на Зеленського.
Політтехнолог Тарас Загородній виступив з ініціативою впровадження "нульової декларації" для всіх громадян, яку уряд розглядав ще до початку великої війни. Цей механізм легалізації дозволяє задекларувати всі доходи, отримані до певного терміну, та сплатити відповідні податки. Завдяки такій декларації планується виявити всі активи, що належать фізичним особам як приватна власність. При поданні декларації не потрібно вказувати джерела походження та вартість задекларованих активів. Через рік після впровадження цієї практики, зазначив експерт, можна буде ввести санкції за несплату податків.
У наступному обговоренні Загородній ще раз підкреслив свою думку, яка вже звучала на попередніх ефірах: наша країна не є настільки корумпованою, як це вважає деяка частина суспільства. Інакше, за його словами, Україна вже давно б перестала існувати. Ведуча зазначила, що деякі журналісти підходять до теми корупції як коміки на сцені. Сергій Лещенко, радник керівника Офісу Президента, додав, що неможливо законодавчо прирівняти корупцію до зради держави. Він також наголосив, що це явище присутнє й у розвинених західних країнах. Лещенко, як зазвичай, висловився позитивно про Зеленського, зазначивши, що кожен з його попередників мав свої гучні корупційні скандали, на кшталт "Роттердаму +" за часів Порошенка. Натомість, за словами експерта, у Зеленського немає подібного "поганого шлейфу".
Наталя Мосейчук запитала присутніх про завершення справи щодо закупівлі "яєць по 17". Сергій Лещенко порадив звернутися до представників НАБУ, додавши, що Петро Порошенко під час свого терміну прагнув "знищити" антикорупційне бюро. Він також зазначив, що нинішній генеральний прокурор Андрій Костін "заслуговує на визнання", а рівень корупції в Україні "показує позитивну динаміку до зниження". Після цього Лещенко і Загородній розпочали дискусію про те, чи потрібно карати всіх учасників корупційних схем, чи варто звільняти від відповідальності тих, хто надає слідству важливу інформацію. Загородній відстоював першу позицію, в той час як Лещенко підтримував ідею пом'якшення покарання для інформаторів.
Телевізійний експерт Євген Плінський висловив свої думки щодо корупційних схем, які існували під час президентства Віктора Януковича. Він зазначив, що тоді існувала "центральна артерія" сім'ї президента-втікача, через яку проходили всі корупційні фінансові потоки. За словами Плінського, при Зеленському основні корупційні механізми нібито зникли, проте повністю подолати цю проблему новій владі не вдалося. Він також додав, що, за інформацією з власних джерел, одеський бізнесмен Вадим Альперін, який отримав прізвисько "король контрабанди" на митниці, попри існуюче кримінальне провадження, все ще контролює нелегальний обіг зерна в Одесі. Сергій Лещенко охарактеризував ці заяви як здогадки, а Тарас Загородній зазначив, що навіть у країнах Євросоюзу існують суттєві контрабандні потоки.
Фінансовий аналітик Олексій Кущ, який не відзначається багатослівністю, наприкінці програми підкреслив, що гучні затримання корупціонерів з мішками грошей виглядають як просто театральний елемент, оскільки, за його словами, 90% корупційних активів приховано "в криптовалютах і офшорах". Сергій Лещенко додав, що для ефективної боротьби з корупцією Україні необхідно впроваджувати цифрові технології та прагнути до вступу в Європейський Союз.
У звітний період програма "Вже на часі" на телеканалі Прямий не транслювалася.