Зазнала всіх труднощів, перебуваючи в цікавому становищі. Яка сьогодні доля військової медики Мар'яни Мамонової?
Мар'яна народилася 1991 року у селищі Млинові, що на Рівненщині. Спершу навчалась у Тернопільському медичному університеті ім. Горбачевського, згодом - у Київській військово-медичній академії.
До лав війська Мамонова приєдналася в 2018 році. У період АТО вона пройшла чотири ротації і обіймала посаду начальниці медичної служби 501-го окремого батальйону морської піхоти 36-ї окремої бригади.
На початку масштабного вторгнення вона перебувала на позиціях у селі Широкине, що знаходиться приблизно за 20 км від Маріуполя. Пізніше вона опинилася в оточеному Маріуполі на території меткомбінату імені Ілліча, де надавала допомогу пораненим і брала участь у медичній евакуації.
"На війні у жінок спрацьовує материнський інстинкт, який прагне зберегти життя чийогось сина, брата, чоловіка і повернути їх якійсь іншій жінці", - розповідає Мар'яна.
Мар'яна Мамонова (зображення: mariasha_mamonova)
Перед початком великої війни Мар'яна разом з чоловіком Василем, котрий служить у 12-й бригаді Національної гвардії, мріяли про дитину. Проте жінка дізналася про свою вагітність, коли вже у середині березня розпочалися масштабні бойові дії.
"Зовсім випадково у мене з собою виявився тест на вагітність. Я не була готова, що він буде позитивним. Від шоку я почала плакати. Це був мікс емоцій - що ж я робитиму і водночас була радість від того, що стану мамою", - розповідала згодом Мар'яна.
На початку квітня 2022 року Мамонова разом з морпіхами своєї бригади потрапила у російський полон. Її направили в Оленівку, що на окупованій Донеччині.
Мар'яна під час служби (фото: mariasha_mamonova)
Мар'яна провела у полоні більше пів року. Протягом цього часу російські військові постійно здійснювали моральний тиск на неї, намагаючись переконати, що її не обміняють, оскільки вона не є бойовим бійцем, і що Україні вона вже не потрібна.
"Найважче було витримати перші два місяці. Нас охороняли з собаками, там був військовий "беркут", який говорив, що ми особливо небезпечні. А були і такі, що відправляли мене в клітку, закривали, і переді мною їли яблуко, чи ще щось там. А мені так хотілось тоді їсти", - розповідала Мамонова.
До 6-го місяця вагітності жінка спала на підлозі у камері, далі - на одному ліжку із ще однією полоненою.
"На дев'ятому місяці я почала відчувати страх, що мені доведеться народжувати в ДНР. Я усвідомлювала, що на виписку ніхто не прийде, ніхто не привітає з появою дитини, не вручить квіти, і найгірше — ніхто не забере мене додому. Я залишусь наодинці", - поділилася жінка.
За словами Мамонової, вона була готова вирушити додому навіть пішки, адже найважливішим для неї було, щоб дитина з'явилася на світ в Україні.
"Протягом 6,5 місяців у полоні я перестала боятися тюрми чи подібних закладів. Мене турбувала лише думка про те, що можуть відібрати мою дитину - ту маленьку частинку, що надихала мене не здаватися і залишатися сильною," - згадувала Мамонова.
Мар'яну обміняли 21 вересня 2022 року, а вже через 4 дні вона народила здорову дівчинку Анну-Марію.
"Моє повернення додому було важким і тривалим процесом, над яким працювала вся країна та, напевно, увесь світ. Люди, яких я не знаю, але які були небайдужими до моєї історії. Люди, яких я не знаю, зробили для мене так багато - ви повернули нас додому. Перебуваючи в полоні, я не знала що за мене і мою дитину, ви стільки всього проробили", - писала Мар'яна у соцмережах.
Мар'яна під час обміну полоненими (фото із відкритих джерел)
Наразі Мар'яна проживає у Львові, виховуючи свою донечку та активно займаючись громадською діяльністю. Цього літа вона заснувала благодійний фонд, який спрямований на підтримку колишніх полонених жінок, жінок-військовослужбовців та дружин загиблих захисників.
У межах фонду реалізуються два проекти: HealMe, який фокусується на психологічній підтримці жінок, що пережили полон. Інший проект - пакунок малюка, в рамках якого майбутні мами отримують важливі речі для догляду за своїми новонародженими.
"Для мене це дуже важливі напрямки, оскільки я знаю як важко жінкам, які повернулися з полону адаптуватися і жити в соціумі, як важко жінкам, у яких вагітність проходить в страху та тривозі за свого чоловіка та дитину. Ці напрямки стали для мене не лише справою, але й моєю місією, які сповнені емоцій та любові", - розповідає Мар'яна.
Мар'яна разом із родиною (зображення: mariasha_mamonova)
Мар'яна активно залучена до різних благодійних ініціатив. Нещодавно вона стала частиною проекту "Воїни-супергерої", де ділиться своїм досвідом бойового медика, розповідаючи дітям про життя в Маріуполі та час, проведений у полоні. Крім того, вона навчить дітей, як правильно ставитися до військових з ампутованими кінцівками.
"У сучасному світі та в сьогоднішніх реаліях ми повинні пристосовуватись до обставин, які виникають внаслідок повномасштабного вторгнення. Наші дітки - це наша надія, тому ми маємо власним прикладом виховувати в них щирі людські якості, такі як: підтримка, розуміння, милосердя", - каже Мар'яна.
Мар'яна під час зустрічі із дітками (фото: mariasha_mamonova)
Зараз Мар'яна відкрила збір на 360 тис. грн у рамках проекту "Пакунки малюка" для жінок-військовослужбовиць і просить всіх небайдужих долучитись до допомоги.
"Зараз ми організовуємо збір 20 наборів для новонароджених дітей матерів військових", - ділиться Мар'яна.
Жінка регулярно ділиться з підписниками яскравими моментами зі свого життя, публікуючи фото та відео своєї дворічної донечки, яка вже відвідує садок. Маленька супроводжує маму під час подорожей, включаючи й закордонні вояжі. Мар'яна відверто зізнається, що материнство - це нелегка «праця», але їй це приносить справжнє задоволення. Мар'яна з донькою (фото: mariasha_mamonova)