Правоохоронні органи оголосили про підозри 64 чиновникам обласних медико-соціальних експертних комісій.
Обшуки у помешканнях посадовців МСЕК на Рівненщині
У 2024 році 64 співробітники обласних медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) стали підозрюваними у корупційних схемах. Також було скасовано 4106 висновків про інвалідність, виданих на основі фальшивих документів, про що повідомила пресслужба СБУ у вівторок, 22 жовтня.
"Служба безпеки у співпраці з іншими правоохоронними органами системно викриває масштабні корупційні схеми у лавах медико-соціальних експертних комісій. Так, у 2024 році за матеріалами СБУ 64 посадовці МСЕК отримали підозри у вчиненні злочинів, а ще 9 осіб уже засуджено", - повідомили у пресслужбі СБУ.
Крім розкриття діяльності деяких посадовців МСЕК, правоохоронні органи виявили та ліквідували вісім злочинних угрупувань у чотирьох регіонах. Мова йде про МСЕК Закарпатської, Рівненської, Миколаївської та Харківської областей.
Зокрема, на Закарпатті СБУ викрила голову районної ВЛК та трьох його спільників. За грошову винагороду ті оформлювали підробні виписки про інвалідність для зняття з військового обліку.
"Служба безпеки України повідомила, що наразі проводиться розслідування щодо можливого залучення голови обласної МСЕК до організації злочинної схеми. Варто зазначити, що 22 жовтня Юрій Веклинець, який обіймав посаду керівника обласної МСЕК у Закарпатті, був звільнений 'за згодою сторін'."
У Рівному правоохоронці викрили 29 членів місцевої медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). 9 жовтня Офіс Генерального прокурора повідомив про те, що 50-річна жінка з Рівненського району, яка є керівником агентства нерухомості, разом зі своїми двома співробітниками сприяли ухилянтам у отриманні фальшивих довідок про інвалідність, залучивши до цієї схеми 26 медичних працівників. Під час обшуків у фігурантів справи було виявлено понад 14 млн грн та підроблені медичні висновки.
У Харківській області викрили 13 членів обласного МСЕК, в яких вилучили понад 650 тис. доларів. Фігуранти видавали довідки про фіктивну інвалідність військовозобов'язаних.
На Миколаївщині 22 жовтня також викрили голову Миколаївської МСЕК, в якої виявили 450 тис. доларів. Щоб приховати статки, жінка переписувала майно на сина, який навчається в медуніверситеті та має російське громадянство. Правоохоронці виявили у жінки колекцію золотих виробів, а також три незадекларовані квартири в Одесі.
"Окрім цього, Служба безпеки України проводить розслідування щодо можливого незаконного отримання статусу інваліда деякими чиновниками: наразі перевірки стосуються близько 2400 осіб", - зазначили в пресслужбі СБУ.
Нагадаємо, що 4 жовтня відбулося перше велике викриття корупційних схем у МСЕК, коли правоохоронці здійснили обшуки у голови Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи. У ході обшуків у квартирі посадовиці та її сина Олександра було знайдено близько 6 мільйонів доларів в різних валютах, а також розкішні прикраси та коштовності. Цікаво, що під час обшуку Тетяна Крупа викинула дві сумки з 500 тисячами доларів просто через вікно.
16 жовтня журналіст Юрій Бутусов повідомив, що Тетяна Крупа допомогла оформити інвалідність 50 прокурорам на Хмельниччині та їхнім близьким родичам. Згодом на повідомлення журналіста відреагували в Офісі Генерального прокурора, де заявили про проведення службового розслідування.
Президент України Володимир Зеленський відреагував на скандал, пов'язаний з обласними медико-соціальними експертними комісіями, призначивши засідання Ради національної безпеки і оборони на 22 жовтня. За підсумками цього засідання він оголосив ряд рішень, ознайомитися з якими можна за посиланням, а також підкреслив, що Генеральний прокурор Андрій Костін повинен понести політичну відповідальність за ситуацію з фіктивними інвалідностями у прокуратурі. Лише через кілька хвилин після оголошення про засідання РНБО Костін повідомив про свою відставку.