Польський генерал повідомив, що на засіданнях урядових комітетів перед початком російського вторгнення питання України не обговорювалося.
Бригадний генерал Ярослав Стружик очолює Службу військової контррозвідки і є головою урядової комісії з розслідування російського та білоруського впливу в період 2004-2024 рр. У розмові з PAP він підкреслив, що, аналізуючи діяльність попереднього уряду в місяці, що передували російському вторгненню в Україну в лютому 2022 року, комісія звернула увагу на звіти "урядових комітетів", які займалися питаннями державної безпеки.
"Ми можемо провести паралелі між діяльністю до 24 лютого 2022 року та теперішнім часом. Сьогодні засідання комітетів супроводжуються детальними звітами, які нагадують стенограми. Звіти за період до 24 лютого 2022 року, звичайно, є засекреченими, але можу зазначити, що вони мали всього одну сторінку. Дві третини цих документів займали прізвища учасників, а зміст зводився до одного пункту, який не стосувався України", - зазначив генерал Стружик.
"Генерал зауважив, що документ, який стосується перевірки димарів, займає більше паперового простору, ніж всі зустрічі, які були організовані для підготовки Польщі до найскладнішого періоду після Другої світової війни."
За його словами, члени комітету, до якого входять професори та академіки, "ретельно вивчають систему документообігу чи його відсутність, систему прийняття чи неприйняття рішень". "Ми намагаємося показати, яка інформація впливала і чи впливала взагалі на рішення, які приймалися урядом", - зазначив він
Відповідаючи на запитання щодо конкретних "урядових комітетів", Стружик підтвердив, що має на увазі Раду міністрів, Колегію спеціальних служб та Урядовий комітет з питань національної безпеки і оборони. Останній був заснований у 2020 році і до 2022 року під керівництвом Ярослава Качинського, лідера партії "Право і справедливість" (PiS), а згодом – Маріуша Блащака, голови Міністерства національної оборони. Наразі, з травня 2024 року, цей комітет був реформований, і його очолив віцепрем'єр-міністр Владислав Косіняк-Камиш, який також керує Міністерством національної оборони.
Відповідаючи на запитання про діяльність польського оборонного відомства до лютого 2022 року, Стружик зазначив, що міністерство потребує окремого аналізу ступеня готовності збройних сил, в якому, як очікується, будуть корисними звіти Вищої палати контролю.
31 жовтня під час першої пресконференції комісії, що займається розслідуванням впливу Росії та Білорусі, її голова висловив думку, що можна стверджувати про відсутність адекватної реакції з боку тодішніх керівників на інформацію щодо запланованих агресивних дій Росії проти України. Він також зауважив, що вже в листопаді 2021 року ЗМІ повідомляли про те, що США передали перші розвідувальні попередження своїм союзникам, включаючи Україну. Генерал Стружик додав, що в документах, які зібрала комісія, не було знайдено матеріалів, що свідчили б про суттєві кроки з боку уряду для підготовки Польщі до можливих загроз, пов'язаних з російською агресією.
Комісія, що займається розслідуванням впливу Росії та Білорусі в період з 2004 по 2024 рік, функціонує як допоміжний орган під егідою прем'єр-міністра. До її складу, окрім голови, входять 11 експертів, яких рекомендовано прем'єр-міністром та керівниками міністерств. (PAP)