Під захистом: як стати підтримкою для дитини, що цього потребує
Життєві обставини можуть складатися по-різному, і не завжди вони підконтрольні нам. Діти відчувають ще більшу невизначеність щодо свого майбутнього, ніж дорослі, оскільки вони залежать від тих, хто про них дбає. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, часто не можуть передбачити, що їх чекає в майбутньому. Вони позбавлені підтримки та людей, які б допомогли рухатися вперед.
Однак забезпечити дітям добре майбутнє можуть не лише біологічні батьки, але й усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі в дитячих будинках сімейного типу. Усі ці альтернативні форми сімейного виховання створені, щоб подарувати дітям дім і дорослих, яким не байдуже.
Опіка - це одна з варіативних форм виховання в сімейних умовах.
Опіка є однією з альтернативних форм виховання в сім'ї. Її можна застосовувати до дітей від народження до 14 років. Для підлітків віком від 14 до 18 років встановлюється піклування. Незважаючи на це, обов'язки та права опікунів і дітей залишаються незмінними. Опіка та піклування автоматично припиняються після досягнення дитиною 18 років, з моменту набуття нею повноліття юридичний зв'язок між опікуном або піклувальником і підопічними припиняється.
Забезпечення опіки та піклування над дитиною – це форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при яких опікун або піклувальник приймає дитину до своєї сім'ї для її виховання, навчання, розвитку, захисту її прав та інтересів. Опікун стає законним представником дитини до досягнення нею повноліття. Опікуються дітьми, які не досягли 14 років, а піклування забезпечується для дітей віком від 14 до 18 років. Проте часто трапляється так, що піклувальники та діти настільки зближуються, що продовжують жити разом навіть після завершення юридичних зобов'язань, формуючи справжні сімейні стосунки. Про це розповідає юридична консультантка з питань альтернативних форм сімейного виховання благодійного фонду "Рідні" Оксана Гиря.
Зображення з фотобанку Freepik
Є два способи, як можна оформити опіку чи піклування. Перший варіант стосується ситуацій, коли дитина опиняється в складних життєвих обставинах з причини проблем у батьків, таких як залежність, або в разі їхньої смерті. У таких випадках діти часто переходять на виховання до родичів, що дозволяє уникнути потрапляння до державних закладів навіть на короткий термін. Для офіційного оформлення опіки бабусі, дідусі, дядьки чи тітки повинні зібрати необхідні документи та звернутися з відповідною заявою до Служби у справах дітей, яка і ухвалює остаточне рішення.
Альтернативний варіант — опікуються дітьми, які знаходяться в дитячих будинках або інтернатах. У цьому сценарії процес оформлення опіки/піклування передбачає етапи знайомства та встановлення контакту між кандидатами та дітьми. Незалежно від обставин, обов'язковими є етапи збору необхідного пакету документів та взаємодія зі Службою у справах дітей.
Оксана Гиря зазначає, що опіку чи піклування можна оформити на дитину, яка визнана сиротою або позбавлена батьківського догляду.
Від кандидатів на роль опікунів очікуються наступні вимоги:
Потенційний опікун/піклувальник повинен звертатися зі заявою до Служби у справах дітей з таким пакетом документів:
Організація, яка опікується справами дітей, має впевнитися, що дорослий, який бере на себе відповідальність за дитину, є безпечним, компетентним та забезпечує належні житлові умови. Ця перевірка надзвичайно важлива, адже вона стосується добробуту дітей. Збір необхідних документів та проходження медичного огляду зазвичай не займає багато часу: в основному це відбувається протягом одного-двох тижнів.
Зображення з фотобанку Freepik
Якщо людина відповідає всім критеріям, то отримує скерування на курси навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Після цього можна знайомитися з дітьми (якщо ви не є родичами й хочете прийняти дитину з інституційного закладу). Документи дійсні впродовж року, однак, якщо з якихось причин не вдалося знайти дитину, можна продовжити їхню дію.
Відповідно до законодавства, родичі, які беруть на себе опікунство над дитиною, не зобов'язані проходити навчальні курси, на відміну від тих, хто планує взяти дитину з інтернату. Проте благодійний фонд "Рідні" настійливо рекомендує відвідувати такі курси, адже вони можуть значно полегшити процес виховання. Курси допоможуть зрозуміти, як правильно реагувати в різних ситуаціях, як справлятися з кризовими моментами та стати надійною підтримкою для дитини. Це особливо важливо для опікунів, які ще не мають власних дітей.
Темпи оформлення опікунства залежать від процесу пошуку дитини. Якщо це родич або дитина, яка вже перебуває в інституційному закладі, процедура може зайняти до місяця. Проте, іноді пошук дітей значно затягується, що ускладнює прогнозування строків.
Характерні риси опіки як форми родинного виховання
Юристка з питань альтернативних форм сімейного виховання БФ "Рідні" Оксана Гиря зазначила, що опіка як варіант сімейного виховання має свої плюси та мінуси: "Опіка або піклування не позбавляють дитину статусу сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування. Це означає, що дитина продовжує користуватися державними пільгами: медичне обслуговування, освіта (безкоштовне харчування, спеціальні квоти для вступу до ВНЗ), безкоштовний проїзд у громадському транспорті, а також можливість отримати путівки для оздоровлення та відпочинку. Крім того, зберігаються державні виплати. Діти, які не мають власного житла (наприклад, у разі відсутності спадку від батьків або інших родичів), можуть отримати його від держави".
Зображення з фотобанку Freepik
Такі умови дозволяють дитині бути спроможною й мати певні ресурси навіть після досягнення повноліття та припинення піклування (хоча опікуни та піклувальники, як правило, теж допомагають своїм підопічним).
Однак збереження статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, також є й недоліком. Адже тоді дитину може всиновити хтось інший, навіть якщо вона зараз перебуває в сім'ї. Якщо з'являться потенційні усиновлювачі, Служба у справах дітей просить опікунів зробити вибір: самим усиновити дитину або ж дозволити знайомство з іншими людьми, які можуть стати її батьками. Звісно, якщо дитина в тому віці, що може сама відповісти, її бажання буде враховане.
Ще одним недоліком опіки може бути нездатність повністю розірвати зв'язки з родичами дитини. При усиновленні особисті та майнові права і обов'язки між дитиною та її біологічними батьками, а також іншими родичами, припиняються. Натомість опікуни та піклувальники можуть лише обмежити спілкування родичів з дитиною, якщо це має негативний вплив на неї. Звісно, такі рішення приймаються за участі Служби у справах дітей, -- роз'яснює пані Оксана.
Опікуни та піклувальники повинні також усвідомлювати, що після досягнення дитиною повноліття не лише вони звільняються від будь-яких зобов'язань перед нею, але й дитина не зобов'язана виконувати будь-які обов'язки щодо своїх опікунів. Лише всиновлені діти мають юридично закріплені обов'язки перед своїми прийомними батьками.
Зображення з фотобанку Freepik
Людям, які замислюються над будь-якою альтернативною формою сімейного виховання, слід добре обміркувати цю ідею, проконсультуватися з психологами. Адже це те рішення, яке не лише змінить їхній звичний уклад життя, але й від якого повністю залежить майбутнє дитини.
Опіка та піклування є дуже поширеним явищем в Україні. Чимало людей, які хочуть прийняти до сім'ї дитину, з опіки починають шлях до всиновлення. Так відбувається тому, що процес оформлення опіки трохи швидший: дитину можна забрати додому того ж дня, у який ухвалене рішення. Уже згодом, коли дитина й так у сім'ї, опікуни/піклувальники можуть продовжити процес усиновлення, отримавши висновок про доцільність усиновлення, його відповідність інтересам дитини та звернувшись до суду зі заявою про усиновлення. Однак, якщо плануєте йти таким шляхом, варто одразу врахувати вимоги закону щодо різниці у віці.
До березня 2024 року усиновлювачам доводилося чекати ще місяць після ухвалення рішення про всиновлення, аби воно набрало законної сили. Це створювало труднощі не лише для дорослих, але й для дітей: їм важко було пояснити, чому вони ще не можуть переїхати до нового дому. Судові формальності не цікавлять дитину. Тому майбутні батьки часто спочатку оформляли опіку, щоб дитина негайно могла жити з ними, а вже потім спокійно завершували процес всиновлення.
Юридична консультантка з питань альтернативних форм сімейного виховання БФ "Рідні" підкреслює, що опіка чи піклування можуть бути припинені ще до досягнення дитиною повноліття. Така ситуація може виникнути через порушення прав дитини або неспроможність опікунів виконувати свої обов'язки. Проте часто у таких випадках ініціативу беруть на себе родичі. Наприклад, якщо опікункою є бабуся, яка через вік або стан здоров'я вже не може виконувати свої обов'язки, то її підтримують інші родичі дитини: тітки, дядьки, або повнолітні брати і сестри. Завдяки цьому діти залишаються в родинному колі, зберігаючи домівку, любов і турботу близьких.
Бажаєте дізнатися більше про процедуру усиновлення? Зверніться за юридичними та психологічними консультаціями до гарячої лінії БФ "Рідні" за номером 0 800 300 484.
Цей текст було підготовлено благодійною організацією "Рідні" за підтримки дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та фінансуванням з боку Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW та Австрійської Агенції Розвитку (ADA). Відповідальність за зміст цього матеріалу лежить виключно на благодійному фонді "Рідні" і не обов'язково відображає позицію дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ), державного банку розвитку KfW чи Австрійської Агенції Розвитку (ADA).