Унікальне відкриття: в Африці виявили комаху, яка може перетворювати пластик на їжу (фото)


Науковці зробили вражаюче відкриття: вони з'ясували, що личинки борошняного черв'яка можуть перетворювати полістирол на їжу.

Понад 150 років тому люди винайшли пластик і відтоді він буквально встиг захопити планету: мікрочастинки матеріалу раніше вже було виявлено у воді, ґрунті, повітрі, диханні дельфінів і тілах майже всіх живих істот на планеті. На щастя для людей, на Землі також є організми, здатні споживати й перетравлювати пластик, пише Science Alert.

Науковці невпинно шукають ефективні методи утилізації пластику та намагаються знайти живі організми, здатні засвоювати мікропластик. Нещодавно дослідники зробили вражаюче відкриття в Кенії, де виявили комах, які споживають пластикові матеріали. Вони встановили, що личинки борошняного черв'яка є першими в Африці, які здатні перетравлювати полістирол.

У Фокус. Технології стартував новий Telegram-канал! Підписуйтеся, щоб бути в курсі найновіших та найцікавіших новин із царини науки!

Згідно з дослідженнями вчених, личинки борошняних черв'яків приєдналися до обмеженого кола комах, які, як було встановлено раніше, мають здатність розкладати пластик. Проте науковці підкреслюють, що цей вид став першим, виявленим в Африці.

Полістирол — це вид пластика, який активно застосовується в упаковці для продуктів харчування, електроніки та промислових товарів, і більш відомий під назвою пінополістирол. Цей матеріал має тривалий термін служби, оскільки важко піддається розкладенню. Проте традиційні способи його переробки, такі як хімічна і термічна обробка, є дорогими й можуть призводити до утворення забруднюючих речовин. Саме тому науковці звернули увагу на розробку біологічних методів утилізації.

За словами Фатхія Хаміса, старшого наукового співробітника Міжнародного центру фізіології та екології комах та співавтора дослідження, його команда виявила, що личинки кенійського борошняного хрущака здатні поїдати полістирол. Дослідники зазначають, що в шлунках цих комах присутні кишкові бактерії, які сприяють розкладенню цього матеріалу.

Варто підкреслити, що борошняний хрущак є личинковою стадією чорного жука Alphitobius. Цей стадійний етап розвитку триває приблизно від 8 до 10 тижнів, і дорослих борошняних хрущиків зазвичай можна знайти в пташниках, де панують комфортні температури та є достатньо їжі.

Попри те що вважають, що малі борошняні хрущаки походять з Африки, вони зустрічаються в багатьох куточках планети. Проте, вид, який вдалося виявити науковцям, ймовірно, належить до підвиду роду Alphitobius. Дослідницька група планує провести додаткові експерименти, щоб підтвердити свою гіпотезу.

У своїй роботі вчені також вивчили кишкові бактерії комахи -- таким чином вони хотіли визначити бактеріальні спільноти, які можуть підтримувати процес розкладання пластику. Це особливо важливо для деяких африканських країн, у яких рівень забруднення пластиком досяг критично високого рівня.

Пластикові відходи становлять значну екологічну загрозу в глобальному масштабі, проте Африка стикається з унікальними викликами через високі обсяги імпорту пластикових товарів, обмежене повторне використання та недостатню розвиненість системи переробки.

Команда зазначає, що дослідження природних "пожирачів пластику" може дати змогу виявити нові інструменти, здатні швидше й ефективніше позбутися пластикових відходів. Замість того щоб випускати величезну кількість цих комах на звалища, вчені планують використовувати мікробів і ферменти, вироблені комахами, щоб позбутися пластикових відходів на заводах, звалищах і ділянках очищення.

Дослідники провели експеримент, який тривав понад місяць. Протягом цього часу вони годували личинок борошняних черв'яків полістиролом або висівками, а також сумішшю цих продуктів. Результати вказують на те, що борошняні черв'яки на дієті з полістиролу та висівок почувалися в рази краще, ніж ті, що харчувалися лише пластиковими відходами. Це підкреслює переваги забезпечення комах багатим на поживні речовини раціоном.

Дослідники виявили, що дієта лише з одного полістиролу підтримувала життя черв'яків, проте не давала достатньої кількості поживних речовин, щоб ефективно розкладати полістирол. Припускається, що комахи могли їсти полістирол, оскільки він в основному складається з вуглецю і водню, які можуть бути для них джерелом енергії. До слова, борошняні черв'яки, які харчуються полістиролом і висівками, змогли розкласти приблизно 11,7% від загальної кількості полістиролу за період випробувань.

Раніше видання Фокус повідомляло про те, що на величезному сміттєзвалищі в Тихому океані з'явився організм, здатний споживати пластик.

Related posts