NYT: Венс викладає свій план для завершення конфлікту в Україні, який має значні спільні риси з ініціативою Путіна - Основні новини України.


Український танк по дорозі в Курську область Росії / Фото NYT

Критики Джея Ді Венса відразу ж заявили, що він описав перемогу Росії, а його прихильники, що він запропонував єдиний реалістичний шлях до миру, пише The New York Times.

На шоу "Шоу Шона Раяна" Венс, який є кандидатом у віцепрезиденти від Республіканської партії, висловився щодо намірів Дональда Трампа щодо вирішення конфлікту в Україні. Він зазначив, що Трамп готовий сісти за стіл переговорів з представниками Росії, України та Європи, і підкреслить: "Вам, хлопці, слід усвідомити, як виглядає справжнє мирне врегулювання".

Далі він повідомив, що, на його думку, включатиме в себе угода - росіяни залишать за собою зайняті землі, а вздовж нинішніх ліній фронту буде створено демілітаризовану зону. Причому українська сторона буде сильно укріплена, щоб запобігти новому російському наступу.

Поки інша частина України продовжуватиме бути незалежною суверенною нацією, зазначив Джей Ді Венс, Росія отримає від України "гарантію нейтральності". "Україна не стане членом НАТО і не приєднається до певних союзних організацій... Вважаю, що врешті-решт це може бути саме таким шляхом", - висловився кандидат у віцепрезиденти.

Екс-високопрофесійна представниця Держдепартаменту Вікторія Нуланд, яка брала участь у формуванні політики адміністрації Байдена стосовно України, зазначила, що план Венса нагадує ті умови миру, які Путін не раз пропонував. "Власне, це аналогічна пропозиція, яку він висловлював ще в лютому... це справжній подарунок для нього," - підкреслила вона.

Нуланд висловила занепокоєння щодо того, хто нестиме відповідальність за безпеку в демілітаризованій зоні, оскільки немає особливого прагнення до введення значних міжнародних миротворчих контингентів. Вона зауважила, що без надійних механізмів забезпечення безпеки Путін може просто дочекатися вигідного моменту і знову розпочати конфлікт.

"Путін просто витримає паузу, відновить сили, модернізує армію і знову вийде на сцену, щоб досягти своїх цілей", - зазначила Вікторія Нуланд.

Ще одна проблема з концепцією Джея Ді Венса - вона ігнорує волю українців, які наполягають, що хочуть продовжувати боротьбу за повернення втрачених територій, каже старший науковий співробітник Гудзонівського інституту Люк Коффі.

"Я не вважаю, що його мирна пропозиція є реалістичною... Це скоріше план для досягнення перемоги Росії," - висловився Коффі.

План Венса викликав занепокоєння серед українців. Олександр Мережко, голова комітету з закордонних справ українського парламенту, охарактеризував цю ініціативу як "передвиборчий популізм, який навряд чи зможе витримати тести політичної реальності". Він зазначив, що в представленому Венсом мирному плані Трампа явно не вистачає "питання надійних гарантій безпеки для України".

Однак Елбрідж Колбі, який був співробітником Пентагону під час адміністрації Трампа, сказав, що план Венса заснований на реалістичній оцінці поточного стану конфлікту.

За інформацією Колбі, Росія продовжує демонструвати вагомі досягнення на сході України та проводить контратаки в Курській області. Зазвичай війни завершуються приблизно на межі, де стикаються дві ворожі армії. Він зазначив, що немає реальних підстав вважати, що Україна зможе здобути перевагу в цій ситуації.

Колбі висловив думку, що заява Венса про неприпустимість вступу України до НАТО є обґрунтованим політичним рішенням, підкресливши, що подальше розширення альянсу на схід не відповідає інтересам безпеки США. "Сенатор Венс демонструє прагматизм і чесно пропонує реалістичні підходи для вирішення конфлікту, у той час як інші займаються безвідповідальними мріями", - зазначив він.

На думку Коффі, під час свого президентства Трамп неодноразово ігнорував рекомендації високопосадовців, і немає жодних запевнень, що план Венса буде затверджений. Однак, він також зазначив, що погляди обох чоловіків, схоже, збігаються.

Related posts