Незаконні вибори в анексованих регіонах України: політичний спектакль та міжнародна критика.


Агітаційна кампанія на "виборах" в Керчі, що знаходиться під контролем Росії. Анексований Крим, вересень 2024 року / зображення: krymr.org

8 вересня цього року в Російській Федерації відбулися вибори різного рівня в її регіонах в рамках Єдиного дня голосування, а також так звані "вибори" на тимчасово окупованих українських територіях. Проте, всім зрозуміло, що незалежно від підсумків цих місцевих виборів, регіональні органи влади в РФ не мають реального впливу на важливі рішення. Росія є тоталітарною державою, де конституційні норми та демократичні процедури виступають лише як фасад для "вертикалі влади", в рамках якої всі ключові рішення ухвалюються виключно в Москві.

Вибори, що проводяться на територіях України, окупованих російськими військами, виглядають особливо цинічно і викликають категоричне засудження. Особливо тривожить залучення українських громадян до незаконних так званих "виборів" у окупаційних структурах, таких як "Державна Рада Республіки Крим" і "Законодавчі Збори міста Севастополь". Автономна Республіка Крим і місто Севастополь залишаються під тимчасовою окупацією, і їхнє приєднання до Росії не визнається міжнародним правом, а також більшістю країн, що дотримуються Статуту ООН, тобто практично всім світовим співтовариством.

Міністерство закордонних справ України відреагувало на провокаційні дії Москви, охарактеризувавши так звані "місцеві вибори" в тимчасово окупованих Криму та Севастополі як абсолютно незаконні. У відомстві підкреслили, що виборчий процес в Росії давно перетворився на фарс і не має нічого спільного з принципами народовладдя. Організація голосування на цих окупованих територіях суперечить міжнародному праву і фактично підриває легітимність політичної системи Росії. Було зазначено, що результати цих так званих "виборів" у Криму та Севастополі є недійсними, а самі "вибори" не є легітимними. Особи, які "обираються" в ході таких голосувань, не мають права представляти український народ на жодному рівні. Додатково, проведення цих псевдовиборів є серйозним порушенням українських законів, і всі, хто причетний до їх організації, понесуть кримінальну відповідальність відповідно до чинного законодавства.

Цікаво, що в тимчасово окупованому Криму "вибори", організовані загарбниками, тривали протягом трьох днів. Здається, що організатори вжили всіх можливих заходів, аби залучити людей до участі в голосуванні. Наприклад, 6 вересня всіх працівників бюджетних установ відпустили з роботи, що насправді слугувало для посилення контролю та примусу. Після двох днів голосування явка становила лише 26%, але на третій день вдалося "зібрати" 44,51% "учасників", які або бажали, або були змушені голосувати. Офіційно порушень не було зафіксовано, проте місцеві пабліки повідомляли про серйозний тиск на спостерігачів, заборону фотографування та відеозйомки, а також про відмову виборчих комісій надавати будь-яку інформацію.

Дії Москви, що викликали провокації, також стали причиною реакції з боку Брюсселя. Представники Європейського Союзу та Єврокомісії підкреслили, що "вибори", проведені Росією на захоплених українських територіях, є незаконними. Вони зазначили, що ці голосування не мають жодної юридичної сили та є недійсними. Зокрема, речник зовнішньої служби ЄС Петер Стано висловив рішуче засудження щодо "виборів" в окупованих Криму та Севастополі, які відбулися з 6 по 8 вересня.

Впровадження виборчих процесів у прикордонних з Україною районах та на окупованих територіях, що є зонами бойових дій, свідомо ставить людей під загрозу. Це робиться з метою експлуатації їхніх страждань для пропагандистських цілей. Вибори губернатора Курської області проходили в умовах територіальної невизначеності, адже Росія не контролює значні частини цього регіону, що ставить під сумнів легітимність отриманих результатів. Для ілюстрації можна уявити, якби українська армія, яка має контроль над більш ніж 100 населеними пунктами Курської області, провела там вибори, аналогічно до того, як російська сторона організувала голосування 16 березня 2014 року в анексованому Криму. Тоді росіяни на папері збільшили явку в два з половиною рази, а результати щодо бажання відокремлення від України були завищені в чотири рази. Хоча Київ не мав контролю над півостровом, у кожній виборчій комісії були "свої люди", які згодом надали інформацію про справжні результати голосування.

Україна ніколи не вдасться до таких підступних дій, адже вона впевнена, що незабаром на звільненому від окупації Криму пройдуть справжні демократичні вибори, на яких громадяни оберуть щасливе майбутнє півострова в складі України.

Related posts