Нащадки козаків? Які фамілії свідчать про їхнє козацьке коріння?


Найпростіше розпізнати козацьке прізвище, що вказує на військове звання

Переважна частина населення України почала отримувати прізвища внаслідок рішення київського митрополита Петра Могили, який у 1632 році зобов'язав вести запис народжень, шлюбів і смертей.

Прізвища переважно створювалися з урахуванням імен батьків. Так з'явилися Петренки, Сидоренки, Савчуки, Борисюки, Гнатюки. Від імені матері прізвища утворювалися рідко, але все ж таки зустрічаються. Наприклад, Мотренко, Настенко, Хімчук та інші.

Деякі прізвища мають своє коріння в професійній діяльності. Наприклад, прізвища Пекарі, Пекарські та Пекарчуки вказують на те, що їхні предки займалися випіканням хліба. Аналогічно, Килимники та Коберники були майстрами, які виготовляли килими.

Деякі прізвища запорізьких козаків вирізняються своєю незвичайністю та не завжди легкою сприйнятністю з першого разу. Вони можуть відображати військові звання, родинні заняття або ж особисті прізвиська.

Кошовий - це титул, що надається очільнику Запорізької Січі.

Полковченко, Полковниченко, Полковничук - нащадки полковників.

Джура - такою була назва для козака, який виконував роль зброєносця.

Компанієць – це представник легкокінного Гетьманського полку, який має статус козака.

Прізвище Курінної виводиться від терміна "курінь".

Отаманенко - так називали козачого ватажка, який обирався голосуванням.

Сердюками називали найманців-піхотинців Запорізького війська, а це прізвище є досить поширеним в Україні.

Сотник - це популярне військове звання, яке використовувалося в Гетьманщині, Українській Народній Республіці та Українській повстанській армії.

Хорунжий - це прапороносець у Запорізькій Січі, військове звання серед українських січових стрільців та в УНР.

Чотар - так називали молодших офіцерів українських січових стрільців.

Прізвища Гардовий, Крамар, Стороженко, Мельниченко, Дігтяр і Наливайко свідчать про професії або обов'язки, які мали козаки. Здивує те, що прізвища Соломаха та Тетеря виникли від назв різних видів каш, які були улюбленими серед козаків.

Зазвичай козакам надавали прізвиська, що відображали їхнє місце походження. Згодом ці прізвиська трансформувалися у сімейні прізвища. Так з'явилися такі прізвища, як Лебединський, Полтавський, Прилуцький, Чугуєвець, Волинський, Галицький та багато інших.

Козакам також присвоювали прізвиська, які відображали їхні фізичні риси. Наприклад, такі як Хорошун, Губенко, Мальований, Кривоніс, Головатий, Чуб, Рябко та Голобородько.

Найцікавіші козачі прізвища складаються з кількох слів. Смішно звучать прізвища: Убийвовк, Неіжборщ, Непійвода, Небийбаба, Паливода, Нагнибіда, Перебийніс та інші.

У попередньому матеріалі ми обговорили, які прізвища в Україні найчастіше надавали скигликам. Серед них є кілька досить відомих.

Related posts