Близько ста українських медіа приєдналися до Ініціативи журналістської довіри, ініційованої організацією RSF. Це більше, ніж у Сполучених Штатах.


З них двоє вже отримали сертифікат і ще 64 опублікували свій звіт про прозорість.

98 українських медіаорганізацій приєдналися до сертифікації Ініціативи журналістської довіри (JTI), яка ґрунтується на стандартах, розроблених "Репортерами без кордонів" (RSF). Цю інформацію повідомили "Детектору медіа" представники RSF.

Серед них два медіа – "Детектор медіа" і "Перший кровирізький" – вже здобули сертифікацію. Додатково, ще 64 ресурси представили свої звіти про рівень прозорості.

Як зазначили в RSF, заповнення звіту про прозорість та його подальша публікація є початковим кроком у процесі сертифікації JTI. Будь-яке медіа, яке виявляє зацікавленість і прагнення до JTI, може заповнити цей звіт. При цьому організація попереджає, що ці звіти ще не пройшли перевірку або незалежну оцінку з боку сторонніх осіб.

RSF не можуть розголошувати інформацію про те, які ЗМІ проходять аудит та на якому вони етапі. Ця інформація є конфіденційною, і лише самі медіа можуть вирішити розкрити цю інформацію публічно під час проходження аудиту.

На сайті Journalism Trust Initiative є розділ Community, де опубліковані звіти про прозорість медіа з різних країн, які погодились їх оприлюднити.

Як видно з мапи на сайті JTI, серед країн світу за кількістю медіа, що долучилися до ініціативи, Україна поступається лише Сполученим Штатам Америки (у них 117 медіа). Близькі показники має також Франція (89 медіа) та Колумбія (79 медіа). Інші країни натомість, зокрема й більшість країн Європи, суттєво поступаються.

Ініціатива пояснює свою діяльність наступним чином: "Зовнішнє фінансування Представництва ЄС в Україні дало можливість "Репортерам без кордонів" прискорити реалізацію нашої Ініціативи журналістської довіри. Частина отриманих коштів була спрямована на співпрацю з місцевими та міжнародними організаціями, що займаються навчанням українських медіа та їх підготовкою. Інша частина фінансування була використана для надання підтримки зацікавленим і мотивованим ЗМІ, щоб покрити витрати на аудит".

Ось список українських медіа, які заповнили звіти про прозорість та висловили готовність поділитися своїм статусом і даними в рамках Ініціативи журналістської довіри:

Нагадуємо, що у червні 2024 року "Детектор медіа" став першим українським медіа, яке здобуло сертифікат Ініціативи журналістської довіри (JTI). Невдовзі до цього сертифікацію отримало також видання "Перший Криворізький".

Ініціатива журналістської довіри (JTI) представляє собою міжнародний стандарт для новинних видавців, який був створений за участю 130 фахівців з різних країн як стандарт ISO. Цей стандарт містить визнані та погоджені критерії, що визначають довіру та прозорість медіа, а також професійні норми і механізми підзвітності. Офіційний документ, що регламентує ці норми, був опублікований Європейським комітетом зі стандартизації в грудні 2019 року.

Медіа, що шукають фінансування для проведення зовнішнього аудиту з метою сертифікації JTI, мають можливість подати заявку на грант від RSF, скориставшись онлайн-формою.

Для підвищення надійності інформації в українських ЗМІ у 2023 році організація "Репортери без кордонів" спільно з американською організацією NewsGuard та Інститутом регіональної преси та інформації (IRMI) ініціювали спеціальний протокол дій у кризових ситуаціях. Близько ста українських медіа вже зобов'язалися провести аналіз своєї діяльності відповідно до міжнародних стандартів JTI, а понад 50 з них вже оприлюднили звіти про свою прозорість. Деякі з медіа також планують пройти зовнішній аудит з метою отримання сертифікації.

Related posts