Латвія стала третьою державою НАТО, на територію якої приземлився російський ударний дрон.
Ні Польща, ні Румунія, ні Латвія не перехоплювали ударні дрони, що їх запускали російські війська.
У суботу, 7 вересня, у Резекненському районі Латвії стався інцидент з падінням російського безпілотника, про що інформувала прес-служба Департаменту зв'язків з військовою громадськістю Міністерства оборони Латвії. Цю новину також висвітлив портал Delfi, передає DailyLviv.com.
На даний момент відповідні органи, включаючи Головне управління Національної поліції, тривають розслідування обставин події. За попередніми відомостями, йдеться про безпілотний літальний апарат військового призначення Російської Федерації. Згідно з інформацією, наданою Національними Збройними Силами (NBS), він проник у повітряний простір Латвії з території Білорусі.
НБС функціонує відповідно до визначених процедур, включаючи надання інформації командуванню НАТО.
Відповідні державні службовці, правоохоронні органи та країни НАТО в регіоні були повідомлені про інцидент.
У NBS зафіксували прибуття безпілотного літака на територію Латвії, а також спостерігали за його рухом і визначили місце падіння. Розслідування ситуації триває.
Командувач NBS генерал-лейтенант Леонідс Калніньш повідомив агентству LETA, що безпілотний літальний апарат увійшов у повітряний простір Латвії в суботу і був негайно помічений.
"Ми проводили оцінку та моніторинг ситуації, визначаючи її небезпеку, а також можливі ризики для об'єктів та цивільного населення," – зазначив Калніньш, підкресливши, що рішення було ухвалене відповідно до процедур, затверджених НБС та державами-членами НАТО.
Згідно з попередніми даними, об'єкт, що був виявлений у Латвії, не мав ворожих намірів. Хоча розслідування триває, експерти вважають, що дрон "не планував здійснювати конкретний візит до Латвії".
Більш детальної інформації щодо локації та умов падіння об'єкта НБС не надається.
"Ця обставина підтверджує необхідність продовження нашої роботи щодо укріплення східного кордону Латвії. Це включає в себе вдосконалення систем протиповітряної оборони та електронної боротьби, які допоможуть нам контролювати діяльність безпілотних апаратів різного призначення," — зазначив міністр оборони Андріс Спрудс.
Міністр закордонних справ Байба Браже повідомила, що в понеділок представника російського посольства було викликано до Міністерства закордонних справ.
"Війна між Росією та Україною змушує нас залишатися на чеку. Сьогодні в Румунії трапився схожий випадок. Ми уважні, рішучі і з обдуманим підходом оцінюємо подальші дії разом із нашими партнерами," - заявив представник влади.
З іншого боку, прем'єрка Евіка Сіліня підкреслює, що Латвія у співпраці зі своїми союзниками по НАТО активно охороняє свій повітряний простір та забезпечує захист зовнішніх кордонів Європейського Союзу та НАТО. "Національні збройні сили вже посилили нашу протиповітряну оборону на східному кордоні", - зазначає вона, додаючи, що Латвія продовжує розвивати свої можливості в цій сфері та укріплювати східні рубежі, повідомляє агентство LETA.
У відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну, Латвія активізує охорону своїх сухопутних кордонів, повітряного простору та територіальних вод. Національні збройні сили також укріплюють систему протиповітряної оборони на східному кордоні. Тим часом, союзники з НАТО здійснюють ротаційне патрулювання повітряного простору над Балтійськими країнами.
Згідно з інформацією Міністерства оборони Латвії, повітряний простір цієї країни входить до складу повітряного простору НАТО.
Під час саміту НАТО у Вашингтоні держави-учасниці ухвалили рішення про укріплення протиповітряної оборони на східному фланзі Альянсу, впровадивши більш активну систему ротації сил ППО.
Агентство LETA інформує, що вранці 26 серпня, під час масованого ракетно-безпілотного нападу Росії на Україну, невідомий об'єкт перетнув польський повітряний простір і, за попередніми даними, міг приземлитися на території Польщі. Про це раніше повідомило оперативне командування збройних сил Польщі. Генерал Мачей Кліш, який очолює це командування, зазначив, що, ймовірно, йдеться про безпілотний літальний апарат.
Також у Румунії кілька разів падали уламки російських безпілотників.