Куюн розкриває правду про події, що сталися з нафтопроводом Дружба | Еспресо


Насправді нічого по факту не змінилось. Жодних змін у контрактах Україна не підписувала. Їх підписали угорці й росіяни

Декілька відомостей про транспортування нафти в Угорщину.

"Згідно з укладеними договорами, з 9 вересня 2024 року Група MOL стане власником певних обсягів сирої нафти на білорусько-українському кордоні", -- йдеться в повідомленні угорської компанії MOL, оприлюдненому вчора.

"Нова домовленість забезпечує стале рішення для транспортування сирої нафти нафтопроводом "Дружба"", -- йдеться в заяві.

Багато хто (та і я теж певною мірою) сприйняли це як схвалення Україною подальшої співпраці РФ та Угорщини. Тим більше прем'єр Шмигаль додав, що ми начебто не проти. Що змусило напружитись - так це активний розгін новини російськими тг-каналами типу "Угорщина зберегла обличчя Україні".

Досліджуйте також: У Банковій продовжують отримувати прибуток з російських енергетичних ресурсів.

Ось що повідомляють мої джерела: насправді ситуація залишилась без змін. Україна не укладала жодних нових контрактів. Угоди підписали угорські та російські сторони.

Що насправді відбулось? Тепер власником нафти на українському відрізку нафтопроводу "Дружба" буде MOL, а не російська "Транснафта". І відтепер за транзит нам буде платити MOL, а не росіяни, що також передбачено діючими контрактами.

Можу припустити, що угорські "друзі" багатіють думкою, що цей фокус їх страхує від подальших санкцій України на кшталт тих, що були залучені проти "Лукойлу" влітку і які спричинили справжню істерику в Будапешті. (Сіярто дозаявлявся до того, що без російської нафти Угорщина не виживе).

Досліджуйте також: Щодо угорсько-словацьких загроз, або Як ми власноруч створили собі труднощі.

На практиці Україна має повний контроль над функціонуванням газопроводу і може зупинити його в будь-який момент, керуючись цілком зрозумілими та законними причинами. Це може бути як наслідком приєднання до європейських санкцій щодо російської нафти, так і через несподівані аварії, спричинені російськими обстрілами. Отже, підкреслення угорцями відповідності всіх угод європейським санкціям та нормам не має великого значення.

Як я зрозумів, цей хід також не звільняє Будапешт від ембарго Європейського Союзу на імпорт російської нафти через "Дружбу", яке має виняток до 2025 року.

Україна все ще має можливість застосувати цей аргумент у своїй стратегії щодо досягнення миру. Це особливо актуально в контексті проєкту продовження транзиту російського газу, який, згідно з усіма документами, завершується 1 січня 2025 року. На відміну від нафти, росіяни не мають альтернативних шляхів для реалізації природного газу, тому їм доведеться зменшити обсяги видобутку, одночасно підвищуючи ціни для споживачів, які традиційно отримують дотації з доходів від експорту. Це створює потужний важіль впливу, який ми повинні використати максимально ефективно.

Витік інформації

Про автора. Сергій Куюн — генеральний директор консалтингової фірми А-95.

Related posts