Кожна восьма справа, розглянута НАБУ та САП, закінчується виправдувальним вироком у суді, за даними тіньового звіту | УНН


Кожна восьма справа, що потрапляє до суду від детективів Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), завершується виправдувальним вироком. Такі дані містяться у Тіньовому звіті до розділу 23 "Правосуддя та фундаментальні права" Звіту Європейської комісії щодо України у 2023 році, підготовленому коаліцією громадських організацій, передає УНН.

Елементи

Тіньовий звіт вказує на серйозні недоліки в антикорупційній правовій системі України. У 2024 році Вищий антикорупційний суд видав 31 обвинувальний вирок, внаслідок чого 40 осіб отримали покарання, а також було винесено чотири виправдувальні рішення, в результаті яких п'ять осіб були виправдані.

Головною проблемою, зазначеною в звіті, є неналежна якість доказової бази, яку надають детективи НАБУ та прокурори САП. Це, в свою чергу, веде до ухвалення рішень на користь підсудних. В документі наведені випадки, коли детективи здійснювали незаконний збір доказів, які не були визнані судом чи були повністю відсутніми.

У звіті також підкреслено, що НАБУ має велику кількість кримінальних проваджень, частина з яких не є ключовими. Щороку ВАКС стикається з зростаючим навантаженням, що призводить до подовження терміна розгляду справ. Наразі середній час, необхідний для ухвалення рішення по одній справі, становить 517 днів, а максимальний термін досягнув 1684 днів, що дорівнює майже 5 рокам.

Додамо новий елемент.

Громадськість неодноразово підкреслювала, що НАБУ використовує державні ресурси і час на розслідування справ, які не є надзвичайно важливими і мають невизначену ймовірність успішного судового розгляду.

Так, представниця Ради громадського контролю (РГК) НАБУ у кадровій комісії Катерина Даценко виступила з гучною заявою про низьку ефективність детективів у розслідуванні корупції у сфері оборони. За її словами, з початком повномасштабної війни очікувалося значне зростання кількості справ про корупцію в оборонній сфері. Проте на сьогодні ведеться лише 48 кримінальних проваджень, у яких підозри повідомлено лише 7 особам.

Міжнародні експерти, які аналізували діяльність детективів, також підкреслювали, що НАБУ задіює свої час і ресурси на справи, які мають непевні перспективи.

Яскравим прикладом є справа колишнього міністра інфраструктури Володимира Омеляна. На розслідування цієї справи було витрачено майже три роки, і в підсумку Вищий антикорупційний суд виніс виправдувальний вирок. Важливо зауважити, що жодні публічні вибачення на адресу Омеляна, а також покарання за його незаконне кримінальне переслідування не були застосовані ні до детективів НАБУ, ні до прокурорів САП.

Схожа ситуація може виникнути нині з колишнім міністром Миколою Сольським, якого НАБУ та САП у травні офіційно звинуватили у незаконному привласненні земельних ділянок. Важливо зазначити, що сам Сольський не став власником цих земель, а лише надавав допомогу ветеранам АТО у процесі оформлення їхніх земельних прав. За версією детективів, ці ділянки мали б належати іншим особам і, зокрема, бути виставлені на аукціони Фонду державного майна для продажу.

Ця справа має вже вісім років, терміни проведення слідства давно вичерпалися, але детективи вирішили висунути підозри лише цього року. У найближчому майбутньому планується допит близько півтори тисячі учасників АТО.

Паралельно з цим НАБУ нещодавно переймалося внутрішніми суперечкам з вже колишнім своїм першим заступником бюро Гізо Углавою, звинувачуючи його у порушеннях під час виконання прямих обовʼязків. Углава своєю чергою заявив, що НАБУ політично заангажований орган, який перебуває під впливом сторонніх осіб. Елементи скандалу тут.

Related posts