Кабінет Міністрів ухвалив два законопроєкти, що передбачають введення оцінки працездатності та подовження терміну оплачуваного лікування, повідомив Шмигаль.
Кабінет Міністрів підтримав два законопроєкти, які передбачають впровадження оцінки працездатності громадян, а також подовження терміну оплачуваного лікування та реабілітації з чотирьох місяців до півтора року. Цю інформацію озвучив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
"Сьогодні ми схвалюємо соціальний компонент цієї реформи (медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) - ІФ-У). Два законопроєкти, що регламентують соціальні послуги та страхові виплати", - сказав Шмигаль на засіданні уряду у вівторок.
За словами прем'єра, згідно з цими законопроєктами виплати залежатимуть від оцінки стану працездатності, а їх розмір для людей із повною стійкою втратою працездатності порівняно з нинішнім суттєво зросте.
Окрім цього, для осіб з частковою стійкою втратою працездатності держава буде покривати різницю в заробітній платі, яку вони отримували до настання страхового випадку і після їх повернення на робоче місце.
За словами Шмигаля, нові ініціативи передбачають подовження терміну оплачуваного лікування і реабілітації з чотирьох місяців до півтора року, а також забезпечують захист працівника від звільнення на весь час його лікування.
"Таким чином, система стане більш рівною. При цьому статус інвалідності залишиться незмінним. Це означає, що особи з інвалідністю матимуть право на соціальні послуги, реабілітаційні програми, пільги та допомогу у працевлаштуванні. Для людей з інвалідністю нічого не зміниться," - зазначив прем'єр.
Шмигаль зазначив, що мова йде не про трансформацію існуючої інституції, а про розробку нової концепції соціальної підтримки.
"Основними аспектами її концепції є три важливі цілі: повернення здоров'я особи; надання можливості для працевлаштування та забезпечення фінансової стабільності для себе і своїх близьких; а також гарантування необхідної соціальної підтримки, яка дійсно потрібна людині," - підкреслив він.
Як повідомив представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук у телеграм-каналі, схвалено проєкт закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо формування комплексної та справедливої соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб, в яких обмежена працездатність, зокрема осіб з інвалідністю".
Цей законопроєкт має на меті оновлення системи соціального страхування та забезпечення ефективної допомоги особам, які частково або повністю втратили здатність до праці. Зокрема, він передбачає встановлення правових основ для створення умов, які сприятимуть відновленню працездатності та фінансової незалежності осіб, що зазнали травм або професійних захворювань. Якщо ж повернення до трудової діяльності буде неможливим, законопроєкт передбачає надання цим людям адекватної та гідної підтримки.
Пропонується внести корективи до 20 законодавчих документів, зокрема, впровадити новий статус "працездатності" для осіб, при цьому статус "інвалідності" залишатиметься незмінним.
Отже, визначено, що оцінка працездатності включатиме аналіз впливу існуючих функціональних обмежень на здатність особи до виконання трудової діяльності. Цей процес буде складовою частиною реабілітаційного відновлення, яке здійснюватиметься на заключному етапі, після того як особа пройде весь комплекс реабілітаційних заходів.
Було визначено, що статус "стійке повне обмеження працездатності" забезпечить автоматичне призначення особі щомісячної страхової компенсації. У випадку статусу "стійке часткове обмеження непрацездатності", особа отримає підтримку у відновленні на попередньому місці роботи, пошуку нових можливостей працевлаштування, а також у навчанні чи перенавчанні, а також щомісячну виплату для сприяння своєму працевлаштуванню.
"Особа, що за результатами оцінки буде визнана працездатною, вважатиметься такою, що не потребує підтримки від системи соціального страхування, оскільки спроможна самостійно забезпечити собі гідний рівень життя", - написав Мельничук.
За його словами, нововведення сприятим справедливості в системі соціального страхування завдяки впровадженню сучасного механізму оцінювання працездатності, заснованого на міжнародних нормах.
"Оцінку надаватимуть дистанційно та анонімно, на основі інформації, що не міститиме імені та прізвища людини. Заява на оцінку працездатності подаватиметься після реабілітації в електронному або паперовому форматі на основі реабілітаційного направлення. Статус "працездатності" визначатиме незалежний експерт. За рахунок більш ефективної реабілітації система зосередиться на відновленні потенціалу людини до роботи та поверненні її на ринок праці", - розповів він.
За його інформацією, фінансова підтримка для тих, хто потребує допомоги в період реабілітації, буде підвищена. Зокрема, планується, що страхові виплати можуть надаватися особі протягом року, якщо реабілітаційний процес виявляється складним і затяжним.
Також встановлено, що особи, які мають стійке обмеження працездатності, отримуватимуть страховий платіж у зв'язку з цим обмеженням. Окрім того, одноразова страхова виплата у випадку нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання буде нараховуватись без залежності від того, як саме ці обставини впливають на працездатність постраждалої особи.
"Заплановані зміни матимуть силу лише для нових страхових випадків, що стануться після набуття чинності цього законопроекту. Особи, які вже отримують страхові виплати та інші види забезпечення в рамках загальнообов'язкового державного соціального страхування згідно з актуальним законодавством, продовжать отримувати ці виплати", - зазначив він.