Пенсійна індексація: які зміни в розмірах виплат очікуються у 2025 році?
Розмір індексації буде визначатися рівнем інфляції та середнім доходом працівників в Україні.
У проекті державного бюджету на 2025 рік не заплановано підвищення мінімальних зарплат і прожиткового мінімуму. Однак у Міністерстві соціальної політики стверджують, що індексація пенсій у 2025 році буде здійснена.
Старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко поділилася інформацією в ефірі Громадського радіо про можливе зростання пенсій в Україні у 2025 році.
Що таке індексація пенсій
Індексація пенсійних виплат - це механізм підвищення розміру пенсії від держави, що дає можливість повністю або частково відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг за останній рік.
Іншими словами, це збільшення пенсій відповідно до рівня інфляції – на той відсоток, на який виросли ціни на основні продукти харчування, комунальні послуги та інші товари.
Окрім інфляції, індексація також залежить від розміру середньої зарплати, з якої працюючі люди сплачують єдиний соціальний внесок. А впродовж 2024 року розмір середньої зарплати зростав від місяця до місяця.
Яким чином зміняться пенсії у 2025 році?
Лідія Ткаченко прогнозує, що індексація пенсій становитиме 10-12%. Проте показники можливих підвищень будуть відомі лише на початку 2025 року.
"Динаміка зарплат має велику сезонність. Пенсійний фонд публікує статистику щодо середньої зарплати, з якої сплачують ЄСВ, і у другому кварталі відбулося істотне зростання. Тому цілком можливо, що пенсії підвищать на 10-12%. Минулого року цей показник становив близько 6%", - говорить Лідія Ткаченко.
Які види пенсій виплачуються громадянам України?
В Україні, згідно з інформацією Пенсійного фонду, нараховується близько 10,3 мільйона осіб, які отримують пенсію. Приблизно половина з них отримує щомісячні виплати в діапазоні 3-4 тисяч гривень. Водночас близько 10% пенсіонерів отримують понад 10 тисяч гривень щомісяця.
Середній розмір пенсії в Україні станом на 1 жовтня 2024 року становив 5 852 грн. За словами Лідії Ткаченко, розподіл пенсіонерів за розміром пенсії є дуже нерівномірним.
Звідки в бюджеті гроші на підвищення пенсій
За інформацією Лідії Ткаченко, на сьогоднішній день пенсійний фонд володіє необхідними фінансовими ресурсами для здійснення основних виплат. Основну частину цих витрат покриває державний бюджет, який отримує фінансування переважно від міжнародних партнерів України.
Також можна відзначити державні ініціативи, які передбачають надання пенсій військовим, додаткові виплати для дітей, постраждалих внаслідок війни, а також допомогу ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і так далі.
Єдиний соціальний внесок
Фінансування пенсій також формується завдяки внескам українців, які сплачують єдиний соціальний внесок. Зокрема, фізичні особи-підприємці (ФОПи) зобов'язані здійснювати ці платежі. Проте до кінця 2024 року приблизно один мільйон малих підприємців не виконують це зобов'язання через дію податкових пільг. Невиконання обов'язку щодо сплати ЄСВ може негативно позначитися на їхніх майбутніх пенсіях, адже в такому випадку стаж не буде зараховуватися.