FT: Україні презентують "німецький підхід" до миру - Основні новини України


В Києві, 3 жовтня 2024 року, відбулася зустріч між Володимиром Зеленським та Генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. / Фото: Офіс президента України.

Конфлікт в Україні може бути завершено через досягнення угод, за якими Київ отримає надійні гарантії безпеки, а Москва зберігатиме фактичний, але не юридичний контроль над анексованими територіями. Цей варіант все активніше розглядається не лише західними, а й українськими державними діячами, зазначає Financial Times, на яку посилається УНІАН.

У виданні підкреслюється, що ні Київ, ні його партнери не готові визнати суверенітет Росії над захопленими територіями, оскільки це лише підштовхнуло б до подальших актів агресії з боку Росії та суттєво підірвало б міжнародну правову систему. Замість цього, існує думка про "мовчазну згоду" на повернення цих земель у майбутньому шляхом дипломатичних заходів.

"Вступ України до НАТО через передачу території може виявитися 'єдиною можливістю', як зазначив один з західних дипломатів, проте для українців це питання залишається табу, щонайменше на публічному рівні", - інформує FT.

Як зазначає видання, у зовнішньополітичних колах уже півтора року обговорюють "західнонімецьку модель" для України: Західна Німеччина перебувала в НАТО з 1955 року, хоча Східна Німеччина залишалася під контролем Москви до 1989 року.

Цю модель, як потенційний варіант для України, обговорювали такі особи, як колишній спецпредставник США в Україні Курт Волкер, екс-глава НАТО Андерс Фог Расмуссен та нинішній президент Чехії Петер Павел.

"Я не вважаю, що абсолютне відновлення контролю над всією територією є необхідною умовою. Якщо відбудеться демаркація, навіть в межах адміністративного кордону, це можна буде розглядати як тимчасовий варіант, і ми зможемо прийняти Україну до НАТО на тих територіях, які вона контролюватиме на той момент," -- зазначив Павел у недавньому інтерв'ю чеському виданню.

Як вважає американський історик холодної війни Мері Саротт, Україна має визначити оборонний військовий кордон, погодитися не розміщувати війська або ядерну зброю на своїй території, якщо тільки їй не погрожують нападом, і відмовитися від застосування сили за межами цього кордону, окрім як з метою самооборони", - пише видання.

У цьому контексті Financial Times підкреслює, що концепція "НАТО в обмін на території" стикається з певними викликами в її реалізації. Це пов'язано як з жорсткою позицією Росії, яка рішуче заперечує проти вступу України до Альянсу, так і з невизначеністю щодо готовності США та інших країн НАТО підтримати цю ініціативу.

"Існує також велике питання про те, чи будуть США, не кажучи вже про своїх європейських союзників, готові взяти на себе зобов'язання, необхідні для захисту України всередині Альянсу. Адміністрація Байдена досі відмовлялася зрушити з місця питання про прискорене членство Києва. Чи буде президент Камала Гарріс ставитися до цього по-іншому? Чи може Дональд Трамп уявити собі західнонімецьку модель як частину його запропонованої "угоди" щодо припинення війни? Чи може Зеленський продати це своєму народу?", - ставить запитання Financial Times.

Related posts