На Заході обговорюють концепцію, яка порівнює можливий вступ України до НАТО з моделлю Західної Німеччини.


Серед пропозицій, які обговорюються на Заході як потенційні варіанти завершення нинішнього гарячого етапу конфлікту в Україні та уникнення нових спалахів насильства, є можливість інтеграції країни до НАТО за аналогією з Західною Німеччиною. Цей крок міг би забезпечити Україні необхідні гарантії безпеки та допомогти стримати агресію з боку Росії.

Згідно з інформацією, опублікованою в "Європейській правді", це розкривається в статті Financial Times. Видання зібрало думки анонімних дипломатів та публічно висловлені коментарі, що стосуються можливих варіантів завершення війни та перспективи вступу України до НАТО.

У матеріалі підкреслюється, що як на Заході, так і все більше в Києві виникає переконання, що надійні безпекові гарантії від партнерів для України можуть стати основою для досягнення певної угоди щодо завершення активних бойових дій. При цьому Росія зберігатиме реальний контроль над анексованими територіями, але їх продовжать вважати законними частинами України, які тимчасово окуповані і можуть бути повернуті через дипломатичні зусилля в майбутньому, коли з’явиться така можливість.

Анонімно процитований західний дипломат зазначив, що тимчасова відмова від деяких територій може бути єдиним шляхом для України на шляху до членства в НАТО.

Колишній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю цього тижня висловив думку, що незавершеність війни та часткова окупація українських територій не є перешкодою для можливого прийняття України в повноцінні члени альянсу.

Столтенберг нагадав про ситуацію Японії: надані їй гарантії США не покривають окуповані Курильські острови. Так само лише Західна Німеччина отримала захист "парасолькою НАТО" після її вступу у 1955 році.

"Якщо існує політична рішучість, завжди можна знайти шляхи для вирішення проблем. Проте необхідно визначити певну межу, яка вказуватиме, коли активується стаття 5 Північноатлантичного договору. Україні слід забезпечити контроль над усією територією до цієї межі," – підкреслив Столтенберг.

FT зазначає, що розмови про "сценарій Західної Німеччини" для України тривають у колах фахівців вже більш як півтора року. Серед іншого, такі думки висловлювали колишній заступник держсекретаря США у справах Європи Ден Фрід, спеціальний уповноважений США у справах України часів адміністрації Трампа Курт Волкер та інші.

Президент Чехії Петр Павел у недавньому інтерв'ю чеським ЗМІ висловив думку, що відновлення Україною контролю над усіма територіями в межах міжнародно визнаних кордонів не є обов'язковою передумовою для серйозного обговорення її вступу до НАТО.

"Якщо є лінія демаркації, навіть адміністративний кордон, ми зможемо розглядати це як тимчасовий стан справ і прийняти Україну до НАТО з тими територіями, які вона контролює на той момент", - казав він.

Американська історикиня, що спеціалізується на періоді холодної війни, Мері Саротт також підтримала цю ідею, підкреслюючи, що умови вступу для деяких країн були специфічно адаптовані. Наприклад, Норвегія, яка є однією з країн-співзасновників Альянсу, вирішила не дозволяти розміщення баз НАТО на своїй території. Західна Німеччина була прийнята з усвідомленням, що її кордони мають тимчасовий характер.

Таким чином, Україна могла б окреслити певний умовний кордон, на якому зосередить свою оборону, а також встановити додаткові умови. Наприклад, це може включати заборону на постійне розміщення союзницьких військ та ядерної зброї, за винятком випадків, коли існує загроза нападу. Крім того, країна могла б проголосити принцип незастосування військових дій поза межами цієї демаркаційної лінії, за винятком ситуацій, що вимагають самозахисту.

На її думку, "частковий" вступ України у НАТО за моделлю Західної Німеччини є досяжним сценарієм умовної перемоги для України - вона отримала би захист, свободу і можливість розвиватися, а Росія і далі би залишалася ізольованою, і це краще, ніж якщо з членством України будуть зволікати до того часу, коли Путін облишить свої амбіції щодо України чи Росії вдасться добитися нових військових успіхів.

Деякі експерти вважають, що порівнювати ситуацію в Україні з "сценарієм Західної Німеччини" є невірним підходом, оскільки в тому випадку кордони визнавалися обома сторонами. Нині ж фронт в Україні постійно змінюється, і як Україна, так і Росія мають намір змінити існуючий статус-кво. Крім того, деякі з найобережніших членів НАТО можуть залишатися неготовими надати Україні гарантії відповідно до статті 5.

Нагадаємо, на першій пресконференції у ролі генсека НАТО 1 жовтня Марк Рютте утримався від прогнозів про те, коли Україна може отримати запрошення до вступу.

Related posts