Документ: Зимовий період може загрожувати Україні втратою імпорту електричної енергії, - за словами керівника Центру енергетичних досліджень.
Впливи, які можуть виникнути внаслідок потенційного відключення або суворого обмеження нашого з'єднання з енергетичною системою Європи, відчують на собі всі громадяни України.
Компанія "Укренерго" може зіткнутися з ризиком втрати сертифікації, яка засвідчує її здатність виконувати функції оператора мереж відповідно до європейських норм. Це може статися вже на початку зимового сезону. У разі цього Україна, ймовірно, позбавиться можливості імпортувати електроенергію, що, в свою чергу, завдасть серйозної шкоди процесу інтеграції українського ринку електроенергії з Європою. Таку інформацію надав директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко, посилаючись на лист Секретаріату Енергетичного Співтовариства до української влади.
На його думку, причинами анулювання сертифікації можуть виступати:
Харченко пояснив, що якщо Україна таки втратить імпорт електроенергії з Європи, це може стати важким ударом для української енергетики.
"Без сумніву, наслідки можливого відключення або серйозного обмеження нашого зв'язку з європейською енергосистемою відчують на собі всі українці. Це призведе до додаткових годин відключень електроенергії. Якщо раніше в Секретаріаті Енергетичного співтовариства говорили про два основні ризики, які загрожують зимовому сезону — атаки московських терористів та сильні морози, то тепер виник додатковий ризик відключення нашої енергосистеми від європейської. Відповідальність за цей ризик лягає виключно на Міністерство енергетики та його керівника", — підкреслює Харченко.
Він зазначає, що для забезпечення синхронізації української енергетичної системи з європейською енергосистемою (ENTSO-E) національний оператор магістральних електричних мереж, компанія "Укренерго", повинен отримати сертифікацію від Енергетичного Товариства.
Сертифікація українського оператора стался за кілька місяців до початку війни (і автор доклав багато зусиль і був частиною процесу, що, власне, привів до того, що сертифікація була надана).
Український уряд після приєднання до енергетичного Європейського Союзу (ENTSO-E) взяв на себе зобов'язання виконувати низку правил, як і власно компанія-оператор високовольтних мереж. Відповідальним органом за те, щоб правила виконувались і проблем із сертифікацією не виникало, є українське Міністерство енергетики.
Секретаріат Енергетичного Співтовариства разом з українським партнером — Національною комісією, що регулює ринки електричної енергії та комунальних послуг (НКРЕКП) — відповідальний за моніторинг процесу сертифікації з боку Європейського Союзу.
У зверненні Секретаріату Енергетичного Співтовариства (ЕС) до НКРЕКП вказані розбіжності між українською практикою управління державними компаніями та міжнародними стандартами. Основна частина контролю за цими підприємствами зосереджена в Міністерстві енергетики, що, за словами Харченка, підкреслюється в кожному пункті цього листа.
"По-перше, слід зазначити, що Наглядова Рада "Укренерго" наразі не здатна виконувати свої функції. Конкурс на призначення нових незалежних членів вже розпочато, але Секретаріат встановлює жорсткі терміни - контракти з новими членами повинні бути підписані до 9 грудня, щоб відновити працездатність Наглядової Ради "Укренерго", - зазначає він.
Секретаріат Європейського Союзу також наполягає на необхідності адаптувати Статут "Укренерго" до європейських стандартів, щоб "захистити господарську діяльність компанії від впливу урядових структур".
Окрім того, Секретаріат чітко зазначає, що відповідно до норм Енергетичного Співтовариства, Міністерство енергетики не має права одночасно виконувати функції розробника державних політик та виступати в ролі акціонера, що управляє компанією, оскільки це створює прямий конфлікт інтересів.
Тому Секретаріат нагадує Міненерго про давнє зобовʼязання створити відокремлений підрозділ, який мав би незалежно координувати операторів паливно-енергетичного комплексу, в тому числі управляти корпоративними правами держави в "Укренерго". Наразі Енергетичне Співтовариство не знає, чи створений такий підрозділ і чи він насправді функціонує.
"Якщо до 9 грудня не будуть прийняті необхідні корективи, Незалежна Наглядова Рада "Укренерго" не буде сформована, а "Укренерго" не зможе дотримуватися вимог анбандлінгу. У такому випадку Секретаріат Енергетичного Співтовариства рекомендує НКРЕКП знову розпочати процес сертифікації для "Укренерго", - підкреслив директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Артур Лорковський у своєму рішучому листі до Голови Національної Комісії з регулювання ринків електроенергії та комунальних послуг Сергія Власенка."
У бюрократичному європейському контексті фінал листа можна інтерпретувати так: "або до 9 грудня українська сторона усуне всі недоліки, або сертифікація буде анульована". У разі ануляції сертифікації "Укренерго" втратить можливість бути частиною ENTSO-E, що призведе до низки негативних наслідків. Найважливіший з них — це відсутність імпорту електроенергії та неможливість спільного балансування української енергосистеми з європейськими країнами, — підкреслює Харченко.
Зазначимо, що Міністерство енергетики оголосило про успішне завершення планового ремонту та введення в експлуатацію ще одного енергоблоку українських АЕС на 11 днів раніше від запланованого терміна. Це свідчить про те, що компанія "Енергоатом" ефективно закінчила ремонтну кампанію на 2024 рік і готова до зимових умов з усіма дев’ятьма енергоблоками, які знаходяться на територіях, контрольованих Україною.
Ознайомтеся також з: