Чому з віком час здається швидшим: вчені розкрили цю загадку.


На думку дослідників, існують суттєві різниці між часовими показниками, які фіксують годинники, і тим, як цей час сприймається нашим мозком.

У деяких людей іноді виникає відчуття, що з віком час летить швидше. Тобто дні, місяці, і навіть роки проносяться як швидкісний поїзд. А такого ж не було в більш юному віці. Насправді сприйняття часу з віком змінюється. Автори дослідження, опублікованого в журналі European Review, з'ясували, чому людям здається, що коли вони стають старшими, то плин часу прискорюється, пише Earth.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Учені вважають, що у людини сприйняття часу з віком змінюється через фізичні зміни мозку і тіла в міру старіння. Автори дослідження кажуть, що існують відмінності між часом, який вимірюється за допомогою годинника і часом, який сприймає наш мозок.

Час, як його сприймає наш мозок, являє собою серію образів, що відображають навколишню реальність і формуються завдяки органам чуття. Інакше кажучи, людський мозок аналізує різноманітні ментальні зображення на основі того, що ми спостерігаємо, слухаємо та відчуваємо. У молодості цей процес відбувається значно швидше, оскільки мозок ефективніше отримує та обробляє інформацію. Проте з віком ця обробка сповільнюється через фізичні зміни, такі як зниження ефективності нейронних шляхів, згідно з дослідженнями вчених.

Дослідники зазначають, що дні, які насичені новими враженнями або активними заняттями, сприймаються як більш тривалі, ніж звичайні. Це пояснюється тим, що наш мозок обробляє більший обсяг інформації і формує більше ментальних образів.

За словами авторів дослідження, коли нейронні шляхи деградують з віком, мозку потрібно більше часу для обробки нової інформації. А отже мозок створює менше ментальних образів за той самий період часу. Тому здається, що час летить швидше.

Проте існує ще одна причина, на яку вказують науковці. Зокрема, з віком життя людини стає сповнене звичної рутини. Це означає, що в її житті стає менше значущих подій та нової інформації, яку вона раніше не зустрічала. Як наслідок, людина отримує менше свіжого досвіду. Це може створити враження, що дні, тижні та місяці пролітають швидше, оскільки мозку потрібно обробляти менше запам'ятовуваних моментів, які допомагали б відрізняти один період часу від іншого.

Науковці також відзначають, що надмірне використання соціальних мереж здатне змінити сприйняття часу у людей. Безкінечний потік інформації може розтягувати хвилини до годин, і багато хто навіть не усвідомлює цього. Як наслідок, люди втрачають здатність адекватно оцінювати реальний хід часу.

Ще один ключовий аспект, на думку науковців, який впливає на наше сприйняття часу, має зв'язок із втомою та недостатнім сном. Коли мозок перебуває в такому стані, йому важче обробляти інформацію, внаслідок чого дні здаються коротшими — адже в них залишається менше запам'ятовуваних моментів.

Науковці не можуть точно сказати, чи можна сповільнити сприйняття плину часу, якщо спробувати отримувати новий досвід і активно тренувати свій мозок. Дослідники вважають, що сприйняття часу в кожної людини різне і залежить від багатьох чинників. У когось час летить занадто швидко з віком, у когось не дуже швидко, а також є люди, які можуть сказати, що вони також сприймають час, як і раніше.

Також Фокус писав про те, що вчені з'ясували, що впливає на розвиток мозку в дитинстві. Наш мозок починає свій розвиток ще в утробі матері і продовжує його в міру нашого дорослішання. Однак нещодавно вчені з'ясували, що, втративши важливу частину нашого повсякденного життя, він ризикує розвинути низку серйозних ускладнень.

Як повідомляв Фокус, дослідники прокоментували, чи дійсно страуси ховають свої голови в пісок, коли стикаються з небезпекою, чи це лише поширене заблуждення?

Фокус також розповідав про те, як першому у світі надзвуковому пасажирському літаку вдавалося протягом багатьох років підтримувати швидкість, що вдвічі перевищує швидкість звуку.

Related posts